V lyžovaní štyri slovenské umiestnenia v tridsiatke

SITA|20. feb 2007 o 18:16

JACA 20. februára (SITA/SOV - od tlačového atašé slovenskej výpravy Ľubomíra Součka) - V utorok na VIII. zimnom Európskom olympijskom festivale v španielskej Jace rozdávali tri sady medailí v lyžiarskych ...

JACA 20. februára (SITA/SOV - od tlačového atašé slovenskej výpravy Ľubomíra Součka) - V utorok na VIII. zimnom Európskom olympijskom festivale v španielskej Jace rozdávali tri sady medailí v lyžiarskych disciplínach. Slovenská výprava mala trojité zastúpenie v každej zo súťaží - v behu chlapcov na 7,5 km klasicky, v behu dievčat na 5 km klasicky (obidve sa išli v Candanchu) a v slalome chlapcov v Astune. K pondelňajšiemu desiatemu miestu Niny Pénzešovej v slalome sa tentoraz nikto ani nepriblížil, vrcholom boli štyri umiestenia do 30. miesta. Všetky lyžiarske súťaže negatívne poznačila teplá vlna, ktorá ohrozuje usporiadanie ďalších pretekov. Napríklad trať pre obrovské slalomy v Candanchu už okolo obeda bola nie biela, ale bielo-hnedá.

V slalome sa všetci traja Slováci v 105-člennom štartovom poli, z ktorého klasifikovali 69 pretekárov, na ťažkej trati s mäknúcim snehovým podkladom umiestnili vcelku solídne - do 27. miesta, teda podstatne vyššie, ako by zodpovedalo ich štartovým číslam a postaveniu v rebríčku FIS-bodov. Najlepšie podľa očakávania obstál Michal Janeček, ktorý so stratou 5,92 s na víťazného Nóra Knuta Masdala obsadil 21. miesto. Hneď za ním skončil Adam Žampa (+6,57) a Matej Kutlík sa umiestnil na 27. priečke (+7,75).

Veľkým sklamaním sa skončilo účinkovanie našich bežcov na lyžiach na 7,5 km klasicky. Medzi 93 štartujúcimi, z ktorých klasifikovali 91, sa všetci trápili a najviac prekvapujúco ten, ktorý z nich mal byť najlepší - Martin Faix. S priepastnou stratou 4:08,8 min na víťazného Nemca Sebastiana Eisenlauera obsadil až 67. miesto. Ďalší dvaja Slováci boli len o málo lepší - Michal Rajniak skončil s odstupom 3:47,0 min na 59. priečke a Lukáš Pavlovič so stratou 3:56,6 min na 65. mieste. Medzi dievčatami sa na 5 km klasicky solídne umiestnila len Zdenka Ošúsová, ktorá so stratou 1:29,0 min obsadila medzi 78 klasifikovanými zo 79 štartujúcich 28. miesto. Ďalšie dve naše bežkyne chlapcov napodobnili - Lucia Klimková na 50. mieste (+2:38,2) a Monika Kadlecová na 58. mieste (+3:03,8).

Vedúci bežeckej časti slovenskej výpravy Braňo Michalech bol sklamaný: "Čakali sme podstatne lepšie výsledky. V servise to nebolo, namazané sme až na jeden prípad mali dobre. Ale napriek tomu, že sme pretekárov vopred upozorňovali na riziko veľkej nadmorskej výšky - trate v Candanchu sú 1650 m nad morom - ako keby to vôbec nebrali na vedomie. Začali tempom, na aké sú zvyknutí z domácich pretekov, ale v tejto výške to bolo príliš rýchle. Prepálili úvod, ´zakyslili sa´ a hoci s dychom stačili, v početných stúpaniach ich neposlúchali nohy. Najväčším sklamaním bolo vystúpenie Faixa, u ktorého sme predpokladali umiestenie v prvej tridsiatke. U dievčat bola situácia podobná, aj keď Zdenka Ošúsová odviedla svoj štandardný výkon. Luciu Klimkovú ´zapieklo´ podobne ako chlapcov, od nej sme čakali oveľa viac. Na výkone Moniky Kadlecovej, ktorá štartovala o dosť neskôr, sa negatívne podpísalo oteplenie. Máme tu málo početný servis, takže sme na klimatické zmeny nedokázali adekvátne rýchlo zareagovať."

Výsledky - utorok:

SLALOM CHLAPCOV: 1. Masdal (Nór.) 1:29,72 min, 2. Luscher (Švajč.) +0,39 s, 3. Roger (Fr.) +0,49, ... 21. Janeček +5,92, 22. Žampa +6,57, 27. Kutlík (všetci SR) +7,75.

BEH CHLAPCOV NA 7,5 km klasicky: 1. Eisenlauer (Nem.) 21:14,4 min, 2. Pellegrin (Tal.) +21,7 s, 3. Sedov (Rus.) +42,4, ... 59. Rajniak +3:47,0 min, 65. Pavlovič +3:56,6, 67. Faix (všetci SR) +4:08,8.

BEH DIEVČAT NA 5 km klasicky: 1. Tanyginová (Rus.) 17:50,8 min, 2. Kristoffersonová (Nór.) +10,3 s, 3. Heinanenova (Fín.) +19,0, ... 28. Ošúsová +1:29,0 min, 50. Klimková +2:38,2, 58. Kadlecová (všetky SR) +3:03,8.