Na medailu nedosiahli

Ukrajinka Oksana Jakovlevová (na snímke) sa včera v Bulharsku tešila z titulu majsterky Európy vo vytrvalostných pretekoch. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|22. feb 2007 o 00:00

Najlepším slovenským výsledkom úvodného dňa ME v biatlone v Bulharsku bolo ôsme miesto juniorky Švikruhovej.

BANSKO. V úvodný deň európskeho šampionátu biatlonistov v novom stredisku v bulharskom Bansku zostali Slováci po vytrvalostných pretekoch bez medaily. Útechou im môžu byť aspoň dve umiestnenia v prvej desiatke.

Najlepšie Švikruhová

Najlepší výsledok dosiahla juniorka Eliška Švikruhová, ktorá v pretekoch na 12,5 km skončila ôsma s troma trestnými minútami a takmer triapolminútovou stratou na víťaznú Rusku Jekaterinu Šumilovovú. V kategórii mužov uzatváral na 20 km trati desiatku najlepších Miroslav Matiaško. Minul jediný terčík, no zaostal bežecky. Vyhral Nór Egil Gjelland pred krajanom Martinom Gjedrem. Len Gjelland dokázal vybieliť všetkých dvadsať terčov, čo rozhodlo o jeho prvenstve.

Halinárová až osemnásta

Marek Matiaško minul trikrát a dobehol na sedemnástom mieste, Dušan Šimočko s Matejom Kazárom skončili hlboko v poli porazených.

Najviac sa čakalo od žien, no Martina Halinárová sa po šty­roch trestných minútach v pretekoch na 15 km delila až o 18. miesto s Nórkou Eieovou. Janka Gereková skončila v tretej desiatke, Petra Slezáková v štvrtej. Po zlato si došla Ukrajinka Oksana Jakovlevová, ktorá mala v 44-člennom štartovom poli čistú streľbu. Druhá Ukrajinka Ludmila Anananková inkasovala dve trestné minúty, no na Jakovlevovú stratila v cieli necelých osem sekúnd.

V kategórii juniorov si titul vybojoval domáci Bulhar Krasimir Anev, najlepším Slovákom bol Radovan Bagačka na 26. mieste. Šampionát dnes pokračuje rýchlostnými pretekmi vo všetkých kategóriách.

Fakty ME

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Gjelland 50:11,7 (0 trestných minút), 2. Gjedrem (obaja Nór.) +4,8 s (1), 3. Korobejnikov (Ukr.) +17,5 (2),... 10. Miroslav Matiaško +1:37,5 (1), 17. Marek Matiaško +3:38,5 (3), 40. Šimočko +6:14,6 (4), 50.Kazár (všetci SR) +10:20,9 (7)

Juniori - 15 km: 1. Anev (Bulh.) 47:05,0 min (2), 2. Vasiliev (Rus.) +1:33,9 (1), 3. L'Abeé-Lund (Nór.) +1:42,1 (4),... 26. Bagačka +9:16,2 (2), 29.Lepieš +9:49,5 (7), 43. Baka +14:57,4 (11), 46. Grüne (všetci SR) +17:11,8 (10).

Vytrvalostné preteky žien na 15 km:

1. Jakovlevová (Ukr.) 53:20,3 min (0), 2. Ananková (Bielorus.) +7,3 s (2), 3. Gwizdoňová (Poľ.) +15,1 (1),... 18. Halinárová +3:32,9 (4), 24. Mihoková +4:14,4 (3), 26. Gereková +4:58,9 (4), 33. Slezáková (všetky SR) +7:22,7 (4)

Juniorky - 12,5 km: 1. Šumilovová (Rus.) 46:27,2 min (2), 2. Waldhuberová (Rak.) +34,9 s (2), 3. Slepcovová (Rus.) +41,4 (3),... 8. Švikruhová (SR) +3:28,2 (3).