Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
SÚHRN VÝSLEDKOV ŠPRINTU KLASICKOU TECHNIKOU NA 48. MS V KLASICKÝCH LYŽIARSKYCH DISCIPLÍNACH V JAPONSKOM SAPPORE

Prvé dva tituly do Nórska, Procházková trinásta

SAPPORO 22. februára (SITA) - Prvé dva tituly majstrov sveta zo svetového šampionátu v klasických ...

SAPPORO 22. februára (SITA) - Prvé dva tituly majstrov sveta zo svetového šampionátu v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore idú do Nórska. Vo štvrtkových divácky atraktívnych šprintoch klasickou technikou dominovali 31-ročný Jens Arne Svartedal a o 11 rokov mladšia Astrid Jacobsenová. Slovenka Alena Procházková postúpila z kvalifikácie do vyraďovacích bojov z 13. miesta. Vo štvrťfinále obsadila tretiu, teda prvú nepostupovú priečku, na účasť medzi elitnou dvanástkou jej chýbala jediná desatina sekundy. Nakoniec ju aj klasifikovali na 13. priečke, čo je jej najlepší výsledok v kariére. "Zo všetkých nepostupujúcich do vyraďovacích bojov z tretích miest vo štvrťfinále bola v kvalifikácii najvyššie, takže nakoniec obhájila svoje postavenie," vysvetlil vedúci slovenskej výpravy Peter Brüll. Druhá Slovenka v 71-člennom štartovom poli, 19-ročná Katarína Garajová obsadila 36. miesto a do vyraďovacích bojov nepostúpila. Za poslednou postupujúcou zaostala o 1,38 s. Jedinému Slovákovi v 83-člennom štartovom poli mužov 19-ročnému Martinovi Otčenášovi pri jeho premiére na seniorskom svetovom šampionáte patrila vo výsledkovej listine 37. priečka. Na postup do vyraďovacích bojov mu chýbalo 2,99 s. "Pôvodne figuroval na 39. pozícii, ale po zasadnutí jury troch lyžiarov diskalifikovali za porušenie pravidla o klasickej technike, z toho dvaja skončili pred Otčenášom, takže sa o dve priečky posunul vyššie," doplnil informácie P. Brüll. V porovnaní s jeho minuloročným vystúpením na ZOH v Turíne je to posun o 12 pozícií, na tratiach v Pragelate skončil na 49. mieste.

V dramatickom finále mužov Nór Jens Arne Svartedal potvrdil rolu favorita. V tejto sezóne ako jediný vyhral dva šprinty v rámci Svetového pohára, oba klasickou technikou a patrí mu aj červený dres lídra v hodnotení tejto divácky atraktívnej disciplíny. Víťaz jedenástich pretekov SP zvládol vo finále okruh dlhý 1400 m s celkovým prevýšením 30 m za 3:03,8 min a získal vôbec svoj prvý vzácny kov z veľkého podujatia (MS, ZOH). Iba o 0,2 s za ním zaostal Švéd Mats Larsson, bronz pripadol ďalšiemu nórskemu lyžiarovi Eldarovi Rönningovi. "Je to fantastické, som veľmi šťastný," radoval sa v cieli Svartedal. Obhajca titulu z MS 2005 v Oberstdorfe Rus Vasilij Ročev skončil v B-finále na 2. mieste, celkovo mu teda patrila 8. priečka.

Aj finále ženskej kategórie bolo mimoriadne dramatické. Dvojnásobná juniorská majsterka sveta z minuloročného šampionátu v slovinskom Kranji 20-ročná Astrid Jacobsenová 1200 m dlhý okruh s celkovým prevýšením 28 m, so štartom a cieľom pod strechu obrovitého stánku Super Dome, na tribúnach ktorého preteky sledovalo 23 602 divákov, zvládla vo finále za 2:50,9 min. Iba o dve desatiny sekundy za prekvapujúcou víťazkou zaostala zverenkyňa slovenského trénera Ivana Hudáča Slovinka Petra Majdičová, bronz si vybojovala najväčšia favoritka a suverénna líderka celkovej klasifikácie vo Svetovom pohári Fínka Virpi Kuitunenová. Jacobsenová štartuje na seniorskom podujatí vôbec po prvý raz v kariére, doteraz iba raz stála na stupni víťazov v pretekoch SP - pred necelým mesiacom skončila v Otepää rovnako v šprinte klasickou technikou druhá. "O takomto úspechu som ani nesnívala. Mojím cieľom bol postup do finále, všetko ostatné je nad plán. V tejto konkurencii sa mi medaila zdala byť nereálna," povedala nová šampiónka. Úradujúca majsterka sveta Marit Björgenová, ktorá v kvalifikácii skončila až za Slovenkou Alenou Procházkovou, sa musela uspokojiť s účasťou v B-finále, v ktorom dobehla na 4. pozícii, celkovo teda skončila desiata.

Slovenka Alena Procházková postúpila do štvrťfinále z 13. pozície, v ňom jej postup medzi dvanásť najlepších ušiel o jedinú desatinu sekundy, keď vo svojom rozbehu skončila tretia. "Mám zdravotné problémy, trochu som nachladnutá. Myslela som si, že to bude horšie, ale nakoniec sa to celkom dobre vyvinulo. Z kvalifikácie som postúpila z trinásteho miesta. Bola to aj smola, že mi to vo štvrťfinále nevyšlo. Bol to naozaj iba kúsok, o ktorý mi ušlo semifinále. Som z toho trochu smutná, ale na druhej strane si myslím, že konečné trináste miesto je veľmi pekné," povedala bezprostredne po dobehnutí do cieľa 22-ročná Banskobystričanka. Už na predchádzajúcom šampionáte v nemeckom Oberstdorfe obsadila v šprinte 17. miesto, svoje životné maximum tak posunula vyššie. "Som z toho prechladnutia oslabená. V mäkkom snehu sa mi dosť hlboko borili paličky, preto to bolo náročnejšie ako obyčajne. V hale je trochu iný ten sneh, je mokrejší, rýchlejší. Tam sa však už všetko ide na súpaž, tam to už neprekáža. Technici mi perfektne trafili voskovanie, možno som bola v zjazdoch trochu pomalšia, ale inak som veľmi spokojná," dodala Alena Procházková.

Výsledky

A-finále:

muži:

1. Jens Arne Svartedal (Nór.) 3:03,8 min, 2. Mats Larsson (Švéd.) +0,2, 3. Eldar Rönning (Nór.) +0,8, 4. Björn Lind (Švéd.) +1,2, 5. Andrew Newell (USA) +5,6, 6. Emil Jönsson (Švéd.) +43,8

ženy:

1. Astrid Jacobsenová (Nór.) 2:50,9, 2. Petra Majdičová (Slovin.) +0,2, 3. Virpi Kuitunenová (Fín.) +0,3, 4. Anna Dahlbergová (Švéd.) +2,2, 5. Madoka Nacumiová (Jap.) +2,3, 6. Lina Anderssonová (Švéd.) +12,3

B-finále:

muži:

1. (celkovo 7. miesto) Odd-Björn Hjelmeset (Nór.) 3:09,9 min, 2. (8.) Vasilij Ročev (Rus.) +0,1 s, 3. (9.) Matias Strandvall (Fín.) +1,1, 4. (10.) Janusz Krezelok (Poľ.) +1,1, 5. (11.) Kalle Lassila (Fín.) +2,9, 6. (12.) Jevgenij Koševoj (Kazach.) +4,5,