V Dubaji triumf Heninovej a páru Blacková, Huberová

SITA|24. feb 2007 o 19:38

DUBAJ 24. februára (SITA) - Víťazkou dvojhry na prestížnom tenisovom turnaji WTA Tour Dubai Duty Free Women´s Open (Tier II, dotácia 1,5 milióna USD, tvrdý povrch vonku) v Dubaji v Spojených arabských ...

DUBAJ 24. februára (SITA) - Víťazkou dvojhry na prestížnom tenisovom turnaji WTA Tour Dubai Duty Free Women´s Open (Tier II, dotácia 1,5 milióna USD, tvrdý povrch vonku) v Dubaji v Spojených arabských emirátoch sa stala Belgičanka Justine Heninová. Dvadsaťštyriročná rodáčka z Liege si v sobotňajšom finále v súboji dvoch najvyššie nasadených aktérok poradila za 103 minút s držiteľkou voľnej karty Francúzkou Amélie Mauresmovou 6:4, 7:5 a udržala si aj v 16. zápase lokálny čistý štít. Držiteľka okrúhleho počtu 30 singlových titulov a aktuálna dvojka počítačového poradia totiž predtým štartovala na Blízkom Východe v rokoch 2003, 2004 a 2006 a bez výnimky tiež získala titul. Teraz sa v bilancii súbojov s aktuálnou trojkou svetového rebríčka WTA Tour (v Dubaji vyhrala v roku 2002) ujala vedenia 7:6, keď v repríze finále OH 2004 v Aténach (vtedy dominovala 6:3, 6:3) potvrdila výsledok 6:4, 6:3 z novembrových madridských MS WTA Tour.

Heninová v sobotu zobrala Mauresmovej podanie hneď v úvodnom geme. Ďalší brejk dosiahla na 4:1. Francúzka, ktorá po sérii náročných zápasov predsa len pôsobila unaveným dojmom, postupne nadobudla úderovú istotu a vystupňovala dôraz. Znížila na 3:4 a mala tri príležitosti vyrovnať pri servise súperky, ale premrhala ich a set už nezachránila. Odvrátila setbal v deviatej hre, desiatu však obhajkyňa "odpodávala" na nulu - 6:4. Mauresmová mala šancu odskočiť na 2:0 v druhom dejstve a vrátiť sa do zápasu, napokon však skóre doputovalo až po hodnotu 5:5. Vtedy Francúzke úplne odišiel koncept. Za stavu *0:40 zavŕšila svoj katastrofálny výkon v tomto geme dvojchybou a Heninová následne predviedla tretiu čistú hru v rade - 7:5. Belgičanka zužitkovala polovicu zo šiestich brejkbalov, protivníčka len jeden z deviatich.

Sprievodnou zaujímavosťou je fakt, že Heninová, ktorá pre rozchod s manželom Pierrom-Yvesom Hardennom vstúpila do aktuálnej sezóny až po storne účasti na januárových podujatiach v Sydney a Melbourne (Australian Open), už deviatykrát v rade v normálne dohranom súboji vyhrala s veľkou rivalkou úvodný set. Teraz zároveň nepriamo "pomstila" svoju krajanku Kim Clijstersovú za prehru s Mauresmoovou z minulej nedele vo finále v domácich Antverpách. Belgičanka, ktorá si v Dubaji pripísala 300 bodov do rebríčka a dostala šek na 231 280 USD, sa budúci týždeň predstaví na turnaji WTA Tour v katarskej Dauhe a takisto bude jednotkou singlového žrebu.

Víťazkami štvorhry sa v Dubaji v SAE stali Cara Blacková zo Zimbabwe a Juhoafričanka Liezel Huberová. Prvé nasadené vyhrali v sobotňajšom finále za 99 minút nad držiteľkami voľnej karty Ruskou Svetlanou Kuznecovovou a Austrálčankou Aliciou Molikovou 7:6 (6), 6:4. Premožiteľky trojok "pavúka" Daniely Hantuchovej a Japonky Ai Sugijamovej z piatkového semifinále majú po zisku titulu na januárovom grandslamovom podujatí Australian Open 2007 ohurujúcu formu: pripísali si odvtedy už tretí celkový triumf po podujatiach v Paríži a Antverpách. Blacková a Huberová, ktoré spoločne získali siedmu trofej, ťahajú sériu 18 víťazstiev. Za aktuálny úspech na Blízkom Východe si pripísali 300 bodov do rebríčka a rozdelia si šek so sumou 73 950 USD.

Dvojhra - finále:

Justine Heninová (1-Belg.) - Amélie Mauresmová (2-Fr.) 6:4, 7:5 za 103 minút

Štvorhra - finále:

Cara Blacková, Liezel Huberová (1-Zimb./JAR) - Svetlana Kuznecovová, Alicia Moliková (Rus./Austr.) 7:6 (6), 6:4 za 99 minút