Hlavná súťaž na HS-100 v Sappore bez Mesíka

SITA|2. mar 2007 o 15:22

SAPPORO 2. marca (SITA) - Jedinému slovenskému reprezentantovi v skokoch na lyžiach na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore Martinovi Mesíkovi sa na rozdiel ...

SAPPORO 2. marca (SITA) - Jedinému slovenskému reprezentantovi v skokoch na lyžiach na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore Martinovi Mesíkovi sa na rozdiel od veľkého mostíka HS-134 (postupová 43. pozícia v kvalifikácii a konečná 50. priečka v hlavných pretekoch) nepodarilo na strednom mostíku HS-100 postúpiť z piatkovej večernej kvalifikácie do sobotňajšej hlavnej súťaže. Dvadsaťsedemročnému zverencovi trénera Petra Schlanka namerali na mostíku Mjanomori len 80,5 metra, za čo získal od rozhodcov 89,0 bodu. V konkurencii 62 skokanov obsadil Mesík napokon až 57. priečku. Na poslednej postupovej pozícii figurovala dvojica Rok Urbanc zo Slovinska (85,5 m/99,5 b) a Guido Landert zo Švajčiarska (85 m/99,5 b), na ktorých člen LK Vimar Banská Bystrica stratil 4,5 a 5 m, resp. 10,5 bodu. Zo skokanov, ktorí mali vďaka svojmu postaveniu v najlepšej pätnástke aktuálneho hodnotenia Svetového pohára účasť v 1. kole hlavnej súťaže vopred zabezpečenú a dostali dôveru reprezentovať na MS v Japonsku, sa nepredstavil iba Poliak Adam Malysz. Skúsený 29-ročný rodák z Wisly vyhral predtým skúšobné kolo (99 m) a kvalifikáciu si mohol dovoliť vynechať.

Víťazmi piatkovej kvalifikácie sa stali napokon so zhodným počtom 129,0 bodu dvaja členovia zlatého rakúskeho družstva z MS 2007 v Sappore Thomas Morgenstern (96 m) a Andreas Kofler (96,5 m). Tretiu priečku obsadil Rus Dmitrij Vasiliev (96 m/125,0 b), na štvrtom mieste klasifikovali s rovnakým bodovým ziskom (124,0 b) Nóra Roara Ljökelsöya a Fína Harriho Olliho, najlepšiu šestku kvalifikácie uzatvárali ďalší dvaja spolufavoriti - zlatý medailista z veľkého mostíka v Sappore Simon Ammann zo Švajčiarska a "lietajúci Fín" Janne Ahonen (obaja 123,5 b). Nedarilo sa dvom objavom tejto zimy. Aktuálny líder SP Anders Jacobsen z Nórska skončil v piatok až na 17. mieste (91 m/116,5 b), jeho najväčší súper v boji o krištáľový glóbus Rakúšan Gregor Schlierenzauer bol na tom o čosi lepšie - desiaty (93 m/120,5 b).

Sobotňajšie 1. kolo hlavnej súťaže na HS-100 je v Sappore na programe od 18.00 h miestneho času (10.00 SEČ), titul svetového šampióna spred dvoch rokov z nemeckého strediska Oberstdorf obhajuje na strednom mostíku Slovinec Rok Benkovič (v piatkovej kvalifikácii však skončil až na 40. mieste).

Výsledky piatkovej večernej kvalifikácie v skokoch na lyžiach na strednom mostíku HS-100 na 48. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore:

1. Thomas Morgenstern 129,0 bodu (96 m) a Andreas Kofler (obaja Rak.) 129,0 (96,5 m), 3. Dmitrij Vasiliev (Rus.) 125,0 (96 m), 4. Roar Ljökelsöy (Nór.) 124,0 (93,5 m) a Harri Olli (Fín.) 124,0 (94,5 m), 6. Janne Ahonen (Fín.) 123,5 (94 m) a Simon Ammann (Švajč.) 123,5 (95,5 m),...57. Martin Mesík (SR) 89,0 (80,5 m) - nepostúpil do sobotňajšej hlavnej