Rekordný zlatý hetrik Nemca Ackermanna

SITA|3. mar 2007 o 19:17

SAPPORO 3. marca (SITA) - Víťazom klasických pretekov v severskej kombinácii (dva skoky na mostíku HS 100 a beh na 15 km Gundersenovou metódou) na 48. MS v severských lyžiarskych disciplínach v japonskom ...

SAPPORO 3. marca (SITA) - Víťazom klasických pretekov v severskej kombinácii (dva skoky na mostíku HS 100 a beh na 15 km Gundersenovou metódou) na 48. MS v severských lyžiarskych disciplínach v japonskom Sappore sa stal Nemec Ronny Ackermann. Bol to pre neho tretí titul svetového šampióna v tejto disciplíne v rade, čo sa doteraz nepodarilo ani jednému združenárovi v histórii. V dramatickom súboji o striebro zdolal Bill Demong z USA o 0,2 sekundy Fína Anssiho Koivurantu. Majster sveta zo šprintu Fín Hannu Manninen skončil šiesty, keď bol po skokanskej časti až 24. a mal obrovskú, takmer triapolminútovú stratu. Víťaz skokov Francúz Jason Lamy Chappuis obsadil napokon až 15. miesto, držiteľ zlatej olympijskej medaily z Turína Nemec Georg Hettich prišiel do cieľa na 29. priečke. Slovensko v pretekoch zastúpenie nemalo.

Ackermann po víťazstve na šampionáte pred dvoma rokmi v Oberstdorfe čakal na ďalší triumf na niektorom z veľkých svetových podujatí dva roky. Vo Svetovom pohári ani na ZOH v Turíne sa mu v individuálnych pretekoch nedarilo. "Je to skvelé. Nebol som favorit a vyhral som. Vo Svetovom pohári som sa v sezóne dostal na stupeň víťazov iba dva razy, ale teraz mám zlato," tešil sa 29-ročný Nemec. Ackermann bol po skokanskej časti piaty a na trať vybiehal s 34-sekundovou stratou na Lamyho Chappuisa. Francúz v prvom skokanskom kole skočil 96 m, v druhom ešte o 3,5 m ďalej, od rozhodcov dostal celkovo 260,5 b a na bežeckú trať vybehol s náskokom 12 s pred Fínom Anssim Koivurantom, ktorý síce dosiahol najdlhší skok spomedzi všetkých pretekárov (101,5 m), ale štýloví rozhodcovia mu nedali také vysoké známky ako Francúzovi. Ackermann skočil 95 a 95,5 m. V bielej stope stratu pretekárov pred sebou postupne zlikvidoval. Po polovici trate na 7,5 km bol už druhý za Koivurantom, na ktorého strácal necelých 10 sekúnd. Po dvoch tretinách už bežali Nemec a Fín plece pri pleci, aby od 12. km sa začal Ackermann od svojho súpera vzďaľovať. Napokon mal v cieli pred Koivurantom, ktorého ešte dobehol skvele finišujúci Bill Demong, náskok takmer 9 sekúnd. Fín v koncovke Američanovi podľahol a skončil až tretí.

Výsledky:

Klasické preteky (dva skoky na mostíku HS 100/beh na 15 km): 1. Ronny Ackermann (Nem.) 38:35,6 min, 2. Bill Demong (USA) +8,5 s, 3. Anssi Koivuranta (Fín.) +8,7, 4. Christoph Bieler (Rak.) +59,3, 5. Felix Gottwald (Rak.) +1:07,2, 6. Hannu Manninen (Fín.) +1:16,0, 7. Björn Kircheisen (Nem.) +1:16,7, 8. Espen Rian (Nór.) +1:38,6, 9. Sebastian Haseney Nem.) +1:50,0, 10. Magnus Moan (Nór.) +1:58,7.