Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
FINÁLE DVOJHRY ŽIEN V INDIAN WELLS V SOBOTU PO 22.00 H SEČ

Hantuchová vo finále v Indian Wells proti Kuznecovovej

INDIAN WELLS 17. marca (SITA) - Vo finále dvojhry na prestížnom turnaji WTA Tour Pacific Life Open v americkom Indian Wells (dotácia 2,1 mil. USD, tvrdý povrch Plexipave).sa stretnú Ruska Svetlana Kuznecovová ...

INDIAN WELLS 17. marca (SITA) - Vo finále dvojhry na prestížnom turnaji WTA Tour Pacific Life Open v americkom Indian Wells (dotácia 2,1 mil. USD, tvrdý povrch Plexipave).sa stretnú Ruska Svetlana Kuznecovová a Slovenka Daniela Hantuchová. Hantuchová si veľké finále na vyše dvojmiliónovom turnaji kategórie Tier I. v púštnej oáze neďaleko kalifornského Palm Springs zahrá po piatich rokoch. V roku 2002 turnaj vyhrala, keď vo finále zdolala Švajčiarku Martinu Hingisovú, a dosiaľ je to jej jediný triumf na okruhu WTA. Teraz jej bude poslednou prekážkou na ceste k víťazstvu svetová štvorka Kuznecovová, s ktorou má negatívnu zápasovú bilanciu 2:5.

Obe finalistky sa vo svojich piatkových súbojoch vo vyše 30-stupňovej teplote poriadne zapotili na postup. Slovenská štrnástka žrebu zdolala o dve priečky vyššie nasadenú Číňanku Na Li v troch setoch za 140 minút 7:5, 4:6, 6:1. V treťom vzájomnom dueli s 25-ročnou Ázijčankou vybojovala o dva roky mladšia Slovenka druhé víťazstvo. Hantuchová postúpila po šiesty raz v kariére do finále niektorého z turnajov na okruhu WTA. “Je to pre mňa krásny, výnimočný pocit. Vrátiť sa sem a postúpiť do finále. Snažím sa čo najviac si vychutnať túto skutočnosť,” uviedla v jednej z prvých reakcií po víťaznom semifinále 23-ročná Hantuchová. Už postupom do finále má Slovenka istých 325 bodov do rebríčka WTA Tour, čo by malo znamenať minimálne posun zo súčasného 18. na 15. miesto. K tomu treba prirátať odmenu 150 670 USD.

Semifinálové stretnutie dvoch rebríčkových susediek (18. resp. 17.) začala lepšie Číňanka, ale Hantuchová postupne vyrovnala hru a lepšie zvládla koncovku prvého setu. V jedenástom geme súperku brejkla a potom to potvrdila pri svojom podaní na 7:5. V druhom sete naopak Slovenka nezvládla koncovku a podľahla po veľmi nevydarenej sérii podaní - 4:6. V rozhodujúcom dejstve, ktoré sa začalo po menšej prestávke, už slovenská tenistka úplne ovládla dianie na kurte. Dvoma čistými hrami a skvelou koncentráciou pri súperkinom servise získala vedenie 4:0. A keďže 25-ročnej Číňanke v závere odišlo podanie, hladko vyhrala set 6:1 a tým aj celý zápas. “Vedela som, že treba zachytiť úvod tretieho setu. Sústrediť sa na každú loptičku a neplytvať zbytočne energiou na iné veci. Tiež som postrehla, že fyzicky som na tom bola o niečo lepšie ako súperka. Snažila som sa zostať pokojná a hrať s nadhľadom,” okomentovala svoj recept na víťazstvo. V samom závere už frustrovaná Ázijčanka, ktorá urobila dovedna 53 nevynútených chýb (Hantuchová 31), začala kaziť aj ľahké lopty a zápas ukončila pri svojom podaní dvoma dvojchybami. “Neviem, čo sa stalo, Jednoducho mi to tam nemohlo padnúť,” komentovala stroho Na Li. Prvá Číňanka s triumfom na turnaji okruhu WTA (Guangžou 2004) nevyužila možnosť dostať sa po prvý raz v kariére do finále podujatia kategórie Tier I., ktorá nasleduje hneď za grandslamovými turnajmi. “Teraz som to nezvládla. Bola to však len moja druhá účasť v Indian Wells, o rok budem skúsenejšia a sebavedomejšia. Teraz idem nakupovať,” odkázala fanúšikom.

Obom hráčkam v dueli znepríjemňovalo hru aj veľké teplo. Slnko na centrálnom dvorci v Indian Wells Tennis Garden zohrialo ortuť teplomera miestami až na 38°C, čo bolo vysoko nad celotýždňový priemer. “Podmienky boli náročné, ale pre obe hráčky. V tom teple som možno mala čosi navrch,” dodala Hantuchová.

Turnajová dvojka Kuznecovová si v druhom piatkovom semifinále poradila s Rakúšankou Sybille Bammerovou 6:7 (5), 6:4, 6:1, ale s najväčším prekvapením turnaja to favoritka nemala ľahké. Po prehratom prvom sete musela v tom druhom odvracať niekoľko brejkových možností ambicióznej Rakúšanky. “Stále som si vravela, že nič nie je stratené. Verila som, že môžem súperku zlomiť a to sa nakoniec aj podarilo,” komentovala 21-ročná Ruska. Kuznecovová už získala na americkej pôde dva najväčšie “betónové” tituly. V roku 2004 vyhrala US Open v New Yorku a vlani triumfovala aj v Miami na Floride. Do zbierky jej teda chýba triumf na treťom najvýznamnejšom americkom turnaji na tvrdom povrchu v Indian Wells, ktorý nesie aj prívlastok Grand Slam Západu. A čo si o finálovej súperke z Ruska, ktorá sa stane po turnaji po prvý raz v kariére minimálne svetovou trojkou, myslí Daniela Hantuchová? “Vieme o sebe na kurte veľa, sme dobré priateľky. Ona vie, čo v určitých momentoch urobím ja, a platí to aj naopak.” Kuznecovová, ktorá zdolala Hantuchovú aj nedávno v semifinále v Dauhe, na adresu finálovej súperky podotkla: “Je dobré nastupovať proti niekomu, koho poznáte a s kým máte vysoko pozitívnu bilanciu. V konečnom dôsledku však treba všetky tie víťazstvá potvrdiť opäť víťazstvom na dvorci, čiže to až tak veľa neznamená.”

Finále dvojhry žien organizátori naplánovali v sobotu po úvodnom semifinále dvojhry mužov (Roddick - Nadal) na štrnástu hodinu miestneho času, čiže o 22.00 h SEČ.