Na 30 km nečakaný triumf Saarinenovej

SITA|17. mar 2007 o 14:16

OSLO 17. marca (SITA) - Prekvapujúcou víťazkou sobotňajších pretekov Svetového pohára žien v behu na lyžiach na 30 km klasicky v Oslo sa stala Fínka Aino Kaisa Saarinenová, ktorá odsunula na druhú priečku ...

OSLO 17. marca (SITA) - Prekvapujúcou víťazkou sobotňajších pretekov Svetového pohára žien v behu na lyžiach na 30 km klasicky v Oslo sa stala Fínka Aino Kaisa Saarinenová, ktorá odsunula na druhú priečku svoju krajanku a už istú víťazku SP 2006/2007 Virpi Kuitunenovú. Tá si zásluhou druhej priečky vybojovala pred záverečnými pretekami sezóny aj malý krištáľový glóbus za tzv. dlhé behy. Tretia skončila Slovinka Petra Majdičová.

Dvadsaťosemročná vyznávačka kníh a horskej cyklistiky Saarinenová bola na prvom meranom úseku po dvoch kilometroch druhá, ale na nasledujúcich medzičasoch už dominovala a na svoju renomovanejšiu tímovú kolegyňu si postupne vypracovala polminútový náskok. Saarinenová sa presadzuje najmä na kratších tratiach a v šprinte, v ktorom stála už trikrát na stupni víťazov. Na nedávnych MS v Japonsku, kde získala zlato Kuitunenová, bola na klasickej tridsiatke síce štvrtá, ale v japonskom Sappore sa bežalo s hromadným štartom. Sobotňajšie víťazstvo Saarinenovej je vôbec jej prvým v kariére v pretekoch SP. Na klasickej tridsiatke stála na stupni víťazov okrem toho už iba raz, keď pred štyrmi rokmi bola tiež v Oslo tretia. Tretia Slovinka Majdičová dosiahla jubilejné desiate pódiové umiestnenie vo Svetovom pohári v kariére. Slovenky na štarte pretekov v Oslo chýbali.

Výsledky - 30 km klasicky - ženy:

1. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 1:23:55,7 h, 2. Virpi Kuitunenová (Fín.) +30,6 s, 3. Petra Majdičová (Slovin.) +48,6, 4. Claudia Künzelová-Nystadová (Nem.) +1:26,8 min, 5. Riitta Liisa Roponenová (Fín.) +1:32,2, 6. Marianna Longová (Tal.) +1:58,9, 7. Kateřina Neumannová (ČR) +2:08,4, 8. Kristina Šmigunová (Est.) +2:17,0, 9. Oľga Zavialovová (Rus.) +2:26,7, 10. Marit Björgenová (Nór.) +2:45,8

Celkové poradie vo Svetovom pohári (veľký krištáľový glóbus) po 18 pretekoch z 20 naplánovaných:

1. Virpi Kuitunenová (Fín.) 1477 bodov (už istá víťazka SP 2006/207), 2. Marit Björgenová (Nór.) 829, 3. Kateřina Neumannová (ČR) 814, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 777, 5. Petra Majdičová (Slovin.) 765, 6. Riitta Liisa Roponenová (Fín.) 533, 7. Valentina Ševčenková (Ukr.) 517, 8. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 434, 9. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) 388, 10. Arianna Follisová (Tal.) 387, ... 80. Alena Procházková (SR) 15

Poradie v hodnotení tzv. dlhých behov (malý krištáľový glóbus) po 10 pretekoch z 11 naplánovaných:

1. Virpi Kuitunenová (Fín.) 647 bodov, 2. Kateřina Neumannová (ČR) 547, 3. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 401, 4. Kristina Šmigunová (Est.) 360, 5. Riitta Liisa Roponenová (Fín.) 353, 6. Petra Majdičová (Slovin.) 320, 7. Marit Björgenová (Nór.) 305, 8. Oľga Zavialovová (Rus.) 290, 8. 260, 9. Valentina Ševčenková (Ukr.) 271, 10. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 242, ... 59. Alena Procházková (SR) 14