Rusi prvý raz po 47 rokoch bez medaily

SITA|26. mar 2007 o 10:31

TOKIO 26. marca (SITA) - Záverečnou nedeľnou exhibíciou vyvrcholili v Tokiu krasokorčuliarske majstrovstvá sveta. Diváci v hale Metropolitan Gymnasium videli galapredstavenie najlepších krasokorčuliarov ...

TOKIO 26. marca (SITA) - Záverečnou nedeľnou exhibíciou vyvrcholili v Tokiu krasokorčuliarske majstrovstvá sveta. Diváci v hale Metropolitan Gymnasium videli galapredstavenie najlepších krasokorčuliarov z celého sveta. Svetový šampionát priniesol medailovú nadvládu ázijských pretekárov, ktorí získali polovicu všetkých medailí i titulov majstrov sveta. Ženám v súčasnosti kraľujú Japonky, športovým dvojiciam Číňania. Európa zatiaľ víťazí v tancoch a súťaži mužov. Počas MS 2007 najčastejšie dekorovali reprezentantov usporiadateľskej krajiny, ktorí si vybojovali 3 medaily - 1 zlatú a 2 strieborné. Dva cenné kovy si odnášajú Číňania (1 - 1 - 0) a ďalších sedem krajín má po jednej medaile. Z vlaňajších majstrov sveta z Calgary sa titul podarilo obhájiť len tanečníkom Albene Denkovovej s Maximom Staviským. Francúz Brian Joubert a Japonka Miki Andová vystúpili na najvyšší stupeň premiérovo v kariére, čínska športová dvojica Xue Šen - Hongbo Žao síce tretíkrát, ale prvýkrát od roku 2003.

Zásluhou Kim Ju-Na má prvú medailu z MS aj Kórejská republika.

Kým vlani v Calgary sa skončila po zisku jednej medaily ruská nadvláda na MS po 22 rokoch, teraz v Tokiu skončili pretekári z krasokorčuliarskej veľmoci ešte horšie. Prvýkrát po 47 rokoch odišli Rusi z MS bez cenného kovu. Naposledy sa tak stalo ešte v roku 1960 na šampionáte vo Vancouveri. Najlepšie ruské umiestnenie zaznamenali tanečníci Oxana Domninová, Maxim Šabalin, ktorí obsadili 5. miesto. Pritom ešte vlani v Turíne na ZOH získali Rusi tri zlaté medaily, olympijskí víťazi však po svojom úspechu ukončili kariéru na amatérskom súťažnom ľade.

Od dvojice slovenských účastníkov Igora Macypuru a Radky Bártovej sa zázraky čakať nedali. Macypura napokon splnil cieľ, postúpil do finálovej dvadsaťštvorky a napokon po osobnom i slovenskom bodovom rekorde 174,94 bodu obsadil 21. miesto, čo je najlepšie umiestnenie Slováka na MS v ére samostatnosti. Bártová zbierala predovšetkým skúsenosti a pri svojej premiére na seniorskom šampionáte obsadila 16-ročná Košičanka 33. miesto.

Súťaže na MS 2007 v Tokiu videlo celkovo 37 920 divákov. Budúcoročný svetový šampionát bude od 17. do 23. marca hostiť známa hala Scandinavium vo švédskom Göteborgu.