Srbská raketa stále stúpa, je siedma

Srb Djokovič si vo finále turnaja v Miami poradil s Argentínčanom Caňasom.
Srb Djokovič si vo finále turnaja v Miami poradil s Argentínčanom Caňasom. (Autor: TASR/AFP)
Prokop Slováček|3. apr 2007 o 00:00

Od chvíle, čo sa stal vlani v júni zverencom slovenského trénera Mariána Vajdu, postupuje vyššie.Novaka Djokoviča vyhlásili za hráča s najväčším zlepšením v roku 2006.Po nedeľnej výhre v Miami je už siedmy, vo svetovej desiatke je najmladší.

BRATISLAVA, MIAMI. Svoje prvé finále turnaja série Masters hral devätnásťročný srbský tenista Novak Djokovič pred dvoma týždňami v Indian Wells. Bol príliš nervózny, Španiel Nadal pohodlne vyhral. Srb hlavne v prvom sete ďakoval pohľadom nebesiam za každý bodík, ktorý sa mu podarilo ukoristiť.

O pár dní je už všetko inak. Na turnaji rovnakého významu v Miami Djokovič vo štvrťfinále Nadalovi porážku vrátil (6:3, 6:4), a potom znechutil tenis ďalšiemu tínedžerovi Britovi Murrayovi (6:1, 6:0 za 62 minút).

Vo finále si poradil aj s Argentínčanom Caňasom, v posledných dňoch dvojnásobným premožiteľom Rogera Federera. Zvíťazil 6:3, 6:2, 6:4 a udivoval hlavne veľkou škálou úderov, ktorá je vzhľadom na jeho vek prekvapujúca. Po troch víťazstvách na menších turnajoch v Adelaide (Austr.), Métach (Fr.) a Amersfoorte (Hol.) je titul z Miami najväčším úspechom, ktorý ho posunul už na 7. miesto na svete. Najvyššie v kariére. Tento rok má najlepšiu bilanciu spomedzi všetkých hráčov - 24 víťazstiev a 5 prehier.

Prehral jediné podanie

Prívlastkov „naj“ získal Djokovič v Miami viac. Od roku 1990 sa stal najmladším hráčom v histórii, ktorý tento turnaj vyhral. Rekord zobral Andremu Agassimu. Od roku 1989 je prvým hráčom ktorý ho vyhral bez straty setu. Vtedy sa to podarilo Ivanovi Lendlovi. Navyše ešte jedna štatistika. Na turnaji odohral 13 setov a stratil iba jedno podanie.

„Videli sme, ako sa narodila nová tenisová hviezda,“ pochválil výkon srbského tenistu riaditeľ turnaja Butch Buchholz pri odovzdávaní pohára pre víťaza. „V Indian Wells aj tu v Miami som hral naozaj skvelý tenis, jeden z najlepších v živote,“ reagoval Srb. „Je normálne, že sa chcete porovnávať s najlepšími. Aj ja som to robil a robím. No až teraz mám naozaj pocit, že sa s nimi porovnávať môžem.“

Z lyžiarskej rodiny

Novak Djokovič začal hrať tenis v štyroch rokoch a venujú sa mu aj jeho dvaja mladší bratia Marko a Djordje. Napriek tomu, že Djokovičovci sú skôr lyžiarskou rodinou. Lyžovaniu sa venoval Novakov strýko, teta a otec, a ten bol aj dobrým futbalistom.

Novak bol medzi juniormi najvyššie v roku 2003 – na 34. mieste. Potom už vstúpil na mužský profesionálny okruh. V priebehu roka 2004 sa raketovo zlepšil o 500 miest a aj ďalšie dva roky stúpal v rebríčku bez zaváhania.

Najťažší posun vpred, medzi absolútnu špičku, mu pomohol prekonať náš tréner Marián Vajda. Zo štvrtej desiatky na pozíciu číslo 7. „Zlepšil si celodvorcovú hru, zamerali sme sa aj na prechod na sieť, je rýchlejší, servis má už veľmi dobré parametre. Veľa pracuje aj s kondičným trénerom. Je to ambi­ciózny chlapec. Neskrývane vyhlasuje, že raz chce byť svetovou jednotkou. Verí tomu a je ochotný spraviť všetko. Má dosť talentu, trpezlivosti a usilovnosti v tréningu, aby to raz dosiahol. Je radosť s ním robiť. Stále má rezervy, môže sa zlepšovať,“ zhodnotil pred časom v rozhovore pre SME svojho zverenca Marián Vajda.

Od roku 1973 je Djokovič osemnástym tínedžerom, ktorý sa dostal do svetovej desiatky. Deviati z nich to dotiahli až na post svetovej jednotky.