Vajda na Roland Garros oslávi rok spolupráce s Djokovičom

SITA|25. máj 2007 o 14:46

BRATISLAVA 25. mája (SITA) - Slovenský tréner Marián Vajda a srbský tenista Novak Djokovič na grandslamovom turnaji Roland Garros budú rekapitulovať úvodný rok svojej spolupráce. Šestka svetového rebríčka ...

BRATISLAVA 25. mája (SITA) - Slovenský tréner Marián Vajda a srbský tenista Novak Djokovič na grandslamovom turnaji Roland Garros budú rekapitulovať úvodný rok svojej spolupráce. Šestka svetového rebríčka zažila jednu oslavu už v utorok. Nechýbal na nej ani Španiel Rafael Nadal. „Novak mal dvadsať rokov. Aj preto pobudol pár dní doma. Odskočil si do Belehradu oddýchnuť po namáhavej šnúre zápasov a od piatka začíname trénovať v Paríži. Zdravotne je v poriadku, len potreboval zo seba striasť takú tú nazbieranú turnajovú únavu,“ povedal pre agentúru SITA M. Vajda, ktorý držiteľa piatich singlových titulov prevzal do opatery ako 71. hráča počítačového poradia ATP Entry pre nasadzovanie bez jedinej trofeje na profi-okruhu.


Kvalitatívne iný level a nová sféra

„Spomínam si, ako sme si s jeho otcom vlani v Paríži sadli na debatu. Hneď mi oznámil, že syn bude v hornej desiatke a chce byť jednotkou. Srdjan bol o tom presvedčený už vtedy. Nedávno sa ma so smiechom opýtal, či som si myslel, že sa to začne napĺňať tak rýchlo. Úprimne som odpovedal, že som tomu neveril, ale už si to osvojujem,“ povedal M. Vajda a dodal: „Keď som Novaka spoznal, bol to pre mňa nevybrúsený tenista. Jeden z mnohých. Videl som jeho talent a mnoho predností, ale aj veľa rezerv. Vnímal som názory okolia, že ide o člena nastupujúcej generácie, ale nemal som dovtedy až taký kontakt s dianím na mužskom okruhu a prehľad, pretože som bol v Národnom tenisovom centre a pri fedcupovom družstve. Začal som pracovať na dennej a týždennej báze a keď sa dnes obzriem späť, musím uznať, že ten skok je obrovský. Určite výraznejší, než som predpokladal. Pri Dominikovi Hrbatom som bol najvyššie trinásty a teraz už piaty, čo je kvalitatívne iný level, nová sféra a zároveň veľká zodpovednosť. Pociťujem však satisfakciu a napĺňa ma to. Človek je stále v obehu a vlastne som si až pri krátkej zastávke doma uvedomil, že som tu od začiatku tohto roka strávil len nejakých 25 dní,“ skonštatoval 42-ročný rodák z Považskej Bystrice M. Vajda.

Djokovič, ktorý ako tínedžer navštevoval Akadémiu Nikiho Piliča v Mníchove a neskôr ho viedol Talian Ricardo Piatti (aj Chorváta Ivana Ljubičiča), sa stal za marec 2007 Hráčom mesiaca podľa ATP. Bol vo finále v kalifornskom Indian Wells a vzápätí vyhral ďalší turnaj Masters Series v Miami na floridskom Key Biscane.


Potreba vyrovnať sa so slávou a stiahnuť sa trochu do seba

Pred blížiacim sa vrcholom antukovej strednej časti sezóny vo francúzskej metropole (27. mája - 10. júna) si „Nole“ stihol vybudovať reputáciu aj na najpomalšom podklade. Získal titul v portugalskom Estorile a bol vo štvrťfinále v Ríme i Hamburgu. „Bolo to veľmi ťažké, pretože po Miami nemal čas na oddych a špecializovanú prípravu. Prejavilo sa to v Monte Carle. Srbsko totiž medzičasom hralo Davisov pohár. Nedostalo síce najťažšieho súpera a vyhralo nad Gruzínskom hladko, lenže môjho zverenca dosť vyčerpal ten sprievodný rozruch. Na radnici ho vítalo päťtisíc ľudí, musel sa vyrovnať so všetkou tou náhlou slávou, záujmom domácich médií a podobnými aspektmi. V jeho veku a pri ústretovej a bezprostrednej povahe to nie je jednoduché. Už však pochopil, že sa naozaj musí trochu stiahnuť do seba. Medzičasom má tlačového agenta, ktorý spolu so mnou a zvyškom tímu presne organizuje program tak, aby ho tie záležitosti okolo príliš nevyčerpali, aby sa mohol sústrediť na cieľ, ktorý si dal,“ ponúkol pohľad do zákulisia M. Vajda, bývalý 34. hráč renkingu.


Základným parížskym cieľom obhájenie vlaňajšieho štvrťfinále

Nedávna päťka singlového rebríčka Djokovič bude pri Seine obhajovať vlaňajší prienik do štvrťfinále. „Pevne verím, že nazbieral dostatok fyzických síl na to, aby v Paríži uhral dobrý výsledok. Forma by mu mala vrcholiť. Osobne by som bol rád, keby sa mu podarilo aspoň zopakovať ten postup medzi najlepších osem. Čokoľvek navyše by bolo veľkým úspechom,“ podotkol účastník OH 1992 M. Vajda, ktorý momentálne spolupracuje so srbským pravákom na dobu neurčitú: „Nie som nijako viazaný. Ani časovo, ani počtom turnajov. Funguje to, máme úspechy a som veľmi spokojný, hoci aj pod vplyvom toho nedávneho rozchodu Rogera Federera s koučom Tonym Rocheom je mi jasné, že môžu prísť aj horšie časy.“

Slovenský tréner poodhalil aj svoj názor na zverencove rozvíjateľné prvky herného prejavu: „Má výborný základ a celodvorcovú hru. Ja sa ho snažím dostať častejšie k sieti. V marci v Spojených štátoch sme si prizvali niekdajšieho výborného deblistu Austrálčana Marka Woodforda a vyplatilo sa to. Plánujeme urobiť to isté na dva týždne pred Wimbledonom a spoločne pracovať na týchto taktických a technických veciach.“


Individualizmus, menej zábavy, trh a malí gladiátori

Prienik do hornej desiatky renkingu otvára aj pohľad do najstráženejšieho zákulisia a poskytuje podnety na úvahy o smerovaní bieleho športu: „Všetko je to veľmi separé a vyložene individualistické. Novak označuje za svojho kamaráta Brita Andyho Murraya, s ktorým sa bližšie pozná ešte z juniorského obdobia kariéry, ale nevidím, že by spolu chodili na večere. Skôr sa drží pri krajanoch. Všetko je to o trhu, médiách a tlaku, ktorý z toho vyplýva. V porovnaní s tým, čo sme zažívali my pred nejakými pätnástimi rokmi, je na okruhu oveľa menej zábavy a družnosti. Vstúpil do toho ´market´ a veľmi cítiť jeho vplyv. Z tenistov sa stávajú takí malí gladiátori. Nájdete len zopár vybočení zo systému. Napríklad Fín Jarkko Nieminen je bez trénera a štábu, ale to je z tej širšej špičky výnimka.“


Djokovičovci sa chcú pričiniť o vybudovanie srbského NTC

Tenis v Srbsku zažíva boom, hoci zázemie nie je dokonalé. Vajda sa domnieva, že rozmach nastal možno práve preto: „Momentálne je to hádam najpopulárnejší šport po vodnom póle a pred futbalom. Aj podmienky sa už zlepšujú, ale párkrát som tam bol a napríklad pred US Open sme nemali k dispozícii dvorec s betónovým povrchom. Postavili ho vlastne pre Novaka a teraz sa tuším on s otcom chce pričiniť o vybudovanie akéhosi Národného tenisového centra. Srbi teda nemajú až také podmienky, a predsa dobrých hráčov, čo len zdanlivo považujem za paradox. Djokovič, ale aj Jankovičová a Ivanovičová objektívne sú veľkými talentami, ktorým nebolo treba veľa, aby sa vyšvihli. Všeobecne však aj v porovnaní s nami či napríklad takými Britmi, ak si odmyslíme spomenutého Murraya, mám pocit, že ten rozdiel spočíva vo vnútornom motore, odviazanosti, zdravej miere drzosti, samostatnosti a silnej túžbe dostať sa do povedomia. Akoby boli menej rozmaznaní ekonomickou situáciou, neustále musia riešiť víza a podobne. Motivuje ich to a ženie dopredu,“ ponúkol svoj uhol pohľadu bývalý kapitán slovenského daviscupového i fedcupového tímu M. Vajda.


Jankovičová a Ivanovičová sa zrejme napokon vytrpia v spoločnom záujme

Pred júlovým košickým stretnutím o účasť v II. svetovej skupine Pohára federácie 2008 sa Djokovičov kouč nazdáva, že Jelena Jankovičová a Ana Ivanovičová napokon nájdu spoločnú reč na združenie sa pod národnou vlajkou: „Čo mi Novak naznačoval, tak tie dievčatá sa fakt nemajú nejako v láske a príliš si navzájom neprajú. Už však prebehli šumy, že na ten zápas proti Slovensku sa dajú dokopy, respektíve, že ich dajú dokopy tamojšia federácia a kapitán Dejan Vraneš. Jednoducho, nejako sa v spoločnom záujme vytrpia,“ predznamenal M. Vajda.


Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Vajda na Roland Garros oslávi rok spolupráce s Djokovičom