Jednotka vyštartovala za hetrikom

Sportnet|29. máj 2007 o 00:00

Antuková kráľovná Paríža Justine Heninová mala v nedeľu, v úvodný deň turnaja Roland Garros, tenisu plné zuby.

Vyše šesť hodín čakala v miestnosti pre hráčov Belgičanka Heninová (na snímke REUTERS) na svoj zápas 1. kola s Ruskou Vesninovou. Na mokrom kurte, vo vetre a v chlade ju podvečer po veľkom trápení zdolala 6:4, 6:3. Po poslednej loptičke sa cítila unavená ako po päťsetovej bitke.

„Uf, boli to kruté podmienky, ale vyrovnané pre obidve súperky. Tenisová raketa určite nebola tým, po čom som dnes chcela siahnuť,“ žalovala sa šťúpla Belgičanka. Vesninová hrala proti svetovej jednotke bez rešpektu, nedarovala jej ani jednu loptičku. Heninová sa na každý fiftín nadrela.

Obhajkyňa vlaňajšieho prvenstva zvládla záver prvého setu a v druhom už prehrávala 1:3. Potom zmobilizovala sily, z repertoára viackrát vytiahla svoj víťazný jednoručný bekhend, aký nemá v ženskom tenise páru. Vyhrala päť gemov za sebou, a tým aj set i celý zápas.

„Pri dlhom čakaní, kým prestane pršať, som sa rozprávala s trénerom Carlom Rodriguezom, hrala som sa s jeho deťmi. Chcela som zabudnúť na tenis, prísť na iné myšlienky. Niekoľkokrát sa z reproduktora ozvalo, aby sme sa pripravili na zápas, no vzápätí to zrušili. Chodila som hore–dole a zdalo sa mi, že to nebude mať konca. Hrozné,“ vravela Heninová.

V programe bude mať teraz dlhšiu prestávku, jej zápas 2. kola s Rakúšankou Paszekovou zaradia najskôr v stredu. „Dúfam, že dovtedy sa už vyčasí a nebudeme sa na kurte triasť od zimy,“ želala si 25-ročná tenistka.

V januári chýbala na grand­slamovom turnaji Australian Open, po štyroch rokoch spoločného života sa rozvádzala s manželom Pierrom-Yvesom Hardennom. Posilnili ju nové tenisové víťazstvá.

Pred Parížom vybojovala titul vo Varšave. Heninová triumfovala v Paríži v posledných štyroch ro­koch tri razy (2003, 2005, 2006).

Teraz sa chystá na čistý hetrik, aký sa naposledy podaril Monike Selešovej (1990 - 1992).