Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
VO DVOJHRE SKONČILI V 3. KOLE CIBULKOVÁ AJ HANTUCHOVÁ, VO ŠTVORHRE STOP MERTIŇÁKOVI

Roland Garros: Stop Slovenkám vo dvojhre, postup vo štvorhre

PARÍŽ 2. júna (SITA) - Slovenský tenis nebude mať zastúpenie v hlavnej súťaži seniorskej dvojhry v druhom týždni tohtoročného Roland Garros v Paríži (dotácia 15 264 500 eur, antuka). Daniela Hantuchová ...

PARÍŽ 2. júna (SITA) - Slovenský tenis nebude mať zastúpenie v hlavnej súťaži seniorskej dvojhry v druhom týždni tohtoročného Roland Garros v Paríži (dotácia 15 264 500 eur, antuka). Daniela Hantuchová totiž v sobotu neuspela v 3. kole dvojhry na druhom grandslamovom turnaji roka. Dvanásta nasadená Slovenka podľahla po vyše troch hodinách boja dvadsaťštvorke turnajového pavúka, Španielke Anabel Medinovej-Garriguesovej 6:4, 6:7 (2), 5:7. Španielska hráčka tak Slovenke vrátila nedávnu prehru zo štvrťfinále turnaja v Ríme a vo štvrtom vzájomnom meraní síl vôbec po prvý raz uspela. Hantuchovej sa nepodarilo vyrovnať svoje parížske maximum z rokov 2002 a 2006, keď postúpila do osemfinále.

V skoršom sobotňajšom dueli 3. kola dvojhry neuspela ani parížska debutantka v hlavnej súťaži Dominika Cibulková. Ruskej favoritke, tretej nasadenej Svetlane Kuznecovovej podľahla 2:6, 3:6. Cibulková (131. v rebríčku WTA Tour) bola vysokej favoritke počas takmer celého zápasu vyrovnanou súperkou, ale viaceré sľubne rozohraté gemy nedotiahla do víťazného konca. Fedcupová reprezentantka hrala iba po druhý raz v živote proti hráčke z najlepšej svetovej desiatky (predtým v apríli Fed Cup proti Češke Nicole Vaidišovej) a prvýkrát proti svetovej trojke. Talentovaná Slovenka vyhrala na parížskej antuke vrátane úspešnej kvalifikácie 5 stretnutí a podľahla až lanskej finalistke a jednej zo spolufavoritiek na celkové víťazstvo. To všetko vo svojej premiére v hlavnej súťaži na grandslamovom turnaji. Sama označila svoj výkon v Paríži za prežívanie krásneho sna. Odmenou jej bude aj posun vo svetovom rebríčku najvyššie v kariére, hlboko do prvej stovky. "Bolo dobré, že som sa na veľkom dvorci nerozklepala. Pod fakt, že súperka od stavu 2:2 získala šesť gemov v sérii, sa podpísal môj prvý servis. Nevychádzal mi, urobila som veľa dvojchýb, viac ako v piatich predchádzajúcich zápasoch dovedna," hodnotila pre stz.sk Cibulková

Slovenky boli v sobotu úspešné vo štvorhre - Janette Husárová aj Jarmila Gajdošová spolu so svojimi spoluhráčkami postúpili do osemfinále. Husárová po boku Američanky Meghann Shaughnessyovej zdolala v 2. kole za 71 minút ukrajinský pár Aľona Bondarenková, Kateryna Bondarenková 6:1, 6:3. Gajdošová spoločne s Japonkou Akiko Morigamiovou zvíťazili nad francúzsko-tuniskou dvojicou Mathilde Johanssonová, Selima Sfarová za 77 minút 6:0, 7:5. V súboji o postup do štvrťfinále budú súperkami Gajdošovej s Morigamiovou piate nasadené Taiwančanky Jung-jan Čan a Čia-jung Čuang. Michal Mertiňák spoločne s Čechom Petrom Pálom vypadli v 2. kole mužskej štvorhry. Prehrali za 106 minút s desiatym nasadeným francúzskym párom Arnaud Clément, Michael Llodra 6:4, 1:6, 4:6.

Súhrn Slovákov na Roland Garros 2007 - sobota:

ŽENY

Dvojhra - 3. kolo:

Daniela Hantuchová (12-SR) - Anabel Medinová-Garriguesová (24-Šp.) 6:4, 6:7 (2), 5:7 za 184 minút

V prvom sete si obe súperky držali svoj servis bez väčších problémov až do stavu 5:4 v prospech slovenskej hráčky. Dovtedy si nepovolili navzájom ani jeden brejkbal, ale potom Hantuchová zabrala a po sérii troch setbalov napokon ten tretí využila na zisk I. setu za 36 minút na 6:4. Hneď v úvode druhého dejstva 24-ročná Španielka prešla do ofenzívy a pri podaní súperky sa tentoraz ona dostala k prvým svojim brejkbalom v stretnutí. Napokon využila tretí v poradí a ujala sa vedenia 1:0. Vzápätí rodáčka z Valencie vyhrala svoj servis a zvýšila na 2:0. V ďalšom geme Slovenka za stavu 15:40 čelila dvom brejkbalom, ale nepriaznivý vývoj otočila a znížila na 1:2. Potom Španielka pridala tretí bod a postupne aj štvrtý a piaty. Slovenská tenistka, ktorá v tých fázach kopila nevynútené chyby (v II. sete celkovo 25) potom zapla na vyššie obrátky a takmer otočila vývoj. Posledný krok v tajbrejku jej však nevyšiel a prehrala ho hladko 2:7.

Rozhodujúce dejstvo prinieslo boj doslova o každú loptičku. Obe hráčky si úporne držali svoje podanie, pričom Španielka mala výhodu prvej podávajúcej v sete a dokazovala to s väčšou ľahkosťou. V piatom geme Hantuchová čelila hrozbe dvoch brejkbalov, ale ustála to. Slovenka hrala variabilnejšie, ale španielska antukárka menej kazila. Za stavu 3:4 mala rodáčka z Popradu opäť namále, ale znova si z brejkbalu podržala podanie. Rovnaká situácia sa opakovala aj v deviatom geme s tým rozdielom, že Medinová-Garriguesová sa už dostala k mečbalu. Hantuchová ho však skvelým forhendovým útočným volejom odvrátila a neskôr vyrovnala na 5:5. Dvanásty gem sa však napokon stal Slovenke osudným. Medinová-Garriguesová využila za stavu 6:5 a 40:15 celkovo druhý mečbal a po prvý raz v kariére postúpila do osemfinále Roland Garros. Hlavným dôvodom Hantuchovej prehry boli zrejme nevynútené chyby. Zatiaľ čo Španielka ich mala na konte 29, Slovenka za celý zápas až 56.

Dominika Cibulková (SR) - Svetlana Kuznecovová (3-Rus.) 2:6, 3:6 za 87 minút

Ruská tenistka zaspala začiatok stretnutia, ale málo skúsená Slovenka z toho nevyťažila viac ako úvodný brejk a vedenie 30:0. Za stavu 1:1 sa ešte Cibulková dostala k trom brejkbalom, ale zostali nevyužité. Celkovo urobila Kuznecovová v prvých piatich gemoch až 15 nevynútených chýb (pomer 3:15), napriek tomu viedla 3:2. Od tohto stavu už minuloročná finalistka neprepustila v prvom sete ambicióznej Slovenke ani jeden gem, hoci viackrát sa hralo cez zhodu. Prvé dejstvo vyhrala Ruska za 41 minút 6:2. V tom druhom Cibulková bojovala a hoci tesne prehrala úvodné dva gemy, rebrejkom znížila na 1:2. Rodáčka z Petrohradu si však vzápätí vzala stratené podanie späť a myslela si, že definitívne získala kontrolu nad zápasom. Piaty gem II. setu vyhrala čistou hrou a zvýšila na 4:1. Potom si šťúpla Slovenka podržala podanie na 2:4, ale skúsená Ruska kontrovala čistou hrou na 5:2. Cibulková naďalej bojovala, nevypustila záver, ale po returne priamo na čiaru sa víťazka US Open 2004 dostala k prvému mečbalu. Ten ešte nevyužila, a keďže nedočkavá Ruska zahrala z bekhendu trikrát v rade tesne do outu, Cibulková znížila na 3:5. Kuznecovová znervóznela a v nasledujúcom geme ponúkla Slovenke chybami jeden brejkbal. Potom ju však podržal forhend a pri mečbale mala aj šťastie. Loptička po jej prudkom bekhende zrejme škrtla o bočnú čiaru a Slovenka už neuspela s protestom.

Štvorhra - 2. kolo:

Janette Husárová, Meghann Shaughnessyová (10-SR/USA) - Aľona Bondarenková, Kateryna Bondarenková 6:1, 6:3

Jarmila Gajdošová, Akiko Morigamiová (SR/Jap.) - Mathilde Johanssonová, Selima Sfarová (Fr./Tun.) 6:0, 7:5

MUŽI

Michal Mertiňák, Petr Pála (SR/ČR) - Arnaud Clément, Michael Llodra (10-Fr.) 6:4, 1:6, 4:6