Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
Giro d'Italia: 17. etapa | Sledujte naživo
Sagan sa štverá po kopcoch, etapu zrejme vyhrá jazdec z úniku

Wimbledon: Federer s Nadalom si zopakujú vlaňajšie finále

Wimbledon 7. júla (TASR) - Vo finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone sa podobne ako vlani stretnú dvaja najvyššie nasadení hráči ...

Wimbledon 7. júla (TASR) - Vo finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone sa podobne ako vlani stretnú dvaja najvyššie nasadení hráči Švajčiar Roger Federer a Španiel Rafael Nadal. Štvornásobný obhajca titulu si v úvodnom semifinále poradil s dvanástym nasadeným Francúzom Richardom Gasquetom za 1:44 h v troch setoch 7:5, 6:3, 6:4 a natiahol svoju víťaznú sériu na trávnatom povrchu už na 53 zápasov. Nadalovi uľahčil cestu do finále štvrtý nasadený Srb Novak Djokovič, ktorý zápas za stavu 6:3, 1:6 a 1:4 v treťom sete skrečoval pre zranenie.

Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu mal v nohách päťsetový štvrťfinálový maratón s Cyperčanom Marcosom Baghdatisom, čo sa podpísalo na jeho výkone. Djokovič odštartoval výborne, po rýchlom brejku si vybudoval náskok 3:0 a prvý set vyhral 6:3. Od začiatku druhého dejstva však mal jasne navrch Nadal. Srb mal čoraz väčšie problémy s pohybom i s vlastným podaním a v treťom sete za nepriaznivého stavu 1:4 zápas vzdal.

Gasquet v úvodnom sete držal s Federerom krok a za stavu 5:5 mal výhodu dvoch brejkbalov. Bazilejský rodák však vďaka zisku štyroch loptičiek za sebou získal gem vo svoj prospech, v nasledujúcej hre prelomil podanie bývalého najlepšieho juniora sveta a prvý set získal vo svoj prospech. Federer sa dostal na koňa, v druhom dejstve sa po rýchlom brejku ujal vedenia 3:0 a celý set vyhral v pomere 6:3. Gasquet, ktorý mal v nohách štvrťfinálový päťsetový maratón s Američanom Andym Roddickom, si následne vyžiadal fyzioterapeuta. Po zatejpovaní ľavého členka sa vrátil na centrálny dvorec, no ani v treťom sete nedokázal nájsť účinnú protizbraň na hru disponovaného Federera, ktorý v Tildenovom geme po úspešnom forhendovom voleji prelomil Gasquetovo podanie a za stavu 5:4 premenil pri vlastnom servise hneď prvý mečbal. "Kľúčom k úspechu bol prvý set. Ak by ho Richard dotiahol do tajbrejku a skrátenú hru získal vo svoj prospech, zápas sa mohol vyvíjať úplne ináč. Po zisku úvodného setu som sa dostal do dobrej pohody a v úvodnej desaťminútovke druhého dejstva som predvádzal svoj najlepší tenis. Dôležité bolo, že som Richarda hneď brejkol a potom to už išlo ako po masle," povedal Federer.

Vo wimbledonskom finále sa tak podobne ako minulý mesiac na Roland Garros v Paríži stretnú dve najväčšie osobnosti súčasného mužského svetového tenisu. Vo francúzskej metropole na antukovom vrchole sezóny Nadal zavŕšil víťazný hetrik a upravil vzájomnú bilanciu na 8:4, na tráve však bude v pozícii favorita Federer, ktorý v prípade piateho triumfu v rade vyrovná rekordný zápis legendárneho Švéda Björna Borga.