Za úspechom Soči je aj bartrový obchod

Chýrna tenistka Maria Šarapovová bola jednou z tvárí kandidatúry ruského Soči na usporiadanie ZOH 2014.
Chýrna tenistka Maria Šarapovová bola jednou z tvárí kandidatúry ruského Soči na usporiadanie ZOH 2014. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|11. júl 2007 o 00:00

Horlivými agitátormi za Soči v olympijskom zákulisí boli vraj najmä dvaja šéfovia sveta futbalu: bývalý Brazílčan Havelange a terajší Švajčiar Blatter.

MOSKVA, BRATISLAVA. Hlasovanie o dejiskách olympiád je tajné, ale ruskí funkcionári v eufórii aj z chválenkárstva narozprávali toľko, že denník Sovetskij sport si vo včerajšom vydaní trúfol natipovať členov Medzinárodného olym­pijského výboru, ktorí hlasovali za Soči v druhom kole volieb hostiteľa zimných hier 2014.

Je to pozoruhodný zoznam. Vyplýva z neho, že za ruské mesto boli takmer všetci olympionici a prevažná väčšina šéfov svetových športových federácií.

Osobné vzťahy sú viac

Soči pritom núkalo len príťažlivý pro­jekt. Na brehu Čierneho mora ani v horstve nad ním zatiaľ nič súce na olympiádu nestojí a nikdy sa tu nekonali ani významnejšie športové podujatia. Napriek tomu v Gua­temale zvíťazilo.

„Dôverné vzťahy s niektorými členmi MOV zavážili viac ako prednosti sočskej kandidatúry,“ tvrdí bývalý šéf ruského futbalu Viačeslav Koloskov. Momentálne pôsobí ako poradca predsedu Ruského olympijského výboru Leonida Ťagačova, ktorý sa po guatemalskom úspechu pochválil: „Osobne som každý víkend lietal na stretnutia a rozličné konferencie do rôznych končín sveta.“

Soči podľa Koloskova správne stavilo na ľudský faktor: „Na skúsenosť, autoritu a známosti tých, ktorí dlhé roky pracujú v medzinárodných federáciách.“

Informáciami, ktoré zverejnil, však nebudú šéfovia MOV nadšení, lebo poodhaľujú zákulisie predvolebného lobovania.

Loboval aj Havelange (91 r.)

Šesťdesiatšesťročný Koloskov síce predvlani na nátlak ministra športu Viačeslava Fetisova ako „stará štruktúra“ musel opustiť post prvého muža ruského futbalu, ale ostal členom exekutívy svetovej federácie. Teraz dostal za úlohu získať hlasy „futbalových“ členov MOV, ktorých je sedem. Piati ho vraj Soči určite dali a šiesty na 90 percent. Koloskov je presvedčený, že kórejské mesto uprednostil len Japonec Šiničiro Okano.

„V istej etape za Soči pomáhali aktívne agitovať aj Joao Havelange a Sepp Blatter,“ tvrdí.

Brazílčan, ktorý 24 rokov šéfoval futbalovému svetu (1974 – 1998), je ročník 1916. Vlani oslávil deväťdesiatku, v MOV je služobne najstarší (od r. 1963), takže má nenapodobiteľnú autoritu a navyše – vitalitu. Vraj jediný ne­žiadal nijaké doplnkové informácie: „Slava, ja som sa už dávno vnútri rozhodol.“

Presvedčil aj krajana, predsedu brazílskeho NOV Carlosa Nuzmana, ba tiež Franca Carrara, exšéfa talianskeho futbalového zväzu.

Barter za ME 2012

„S Carrarom mám aj ja dobré vzťahy,“ pripomína Koloskov. „On však veľmi dobre vedel, že som nepodržal Taliansko vo voľbe dejiska EURO 2012. Takže ním sa zaoberal Havelange: v Zürichu ho pozval na obed, prehovoril s ním a povedal mi: Bude hlasovať za Soči.“

Koloskov verí, že pochopil, prečo podporil kandidatúru Poľska a Ukra­jiny na futbalové ME 2012 – „v opačnom prípade by východná Európa riskovala, že nikdy nebude hostiť podujatie podobného významu“.

Voľba dejísk ZOH 2014 a futbalových ME 2012 je prepojenejšia, ako by sa na prvý pohľad zdalo.

„Hlasy Ukrajincov Borzova, Bubku a Poľky Szewinskej som dostal ako výmenu za to, že sme podporili spoločnú kandidatúru Poľska a Ukrajiny na usporiadanie futbalového EURO 2012,“ tvrdí Rus.

Na priamu otázku, či aj Szewinskej, odvetil: „Stopercent–­ ne. Tam bol skutočne jasný a jednoznačný dohovor. Mali sme aj iné garancie: osobné vzťahy s prezidentom a viceprezidentom poľského zväzu.“

Blatter: Neznepokojujte sa

Soči vraj výdatne pomáhal aj Havelangeov nástupca Joseph Blatter. „Večer ma pozdravil a ráno mi povedal, že popracoval s potrebnými ľuďmi, ktorí, chcem veriť, hlasovali za Soči. Z etických dôvodov však nehovoril mená.“

Ste presvedčený, že Blatter s nimi hovoril? pýtal sa Koloskova denník Sovetskij sport.

„Stopercentne,“ odvetil.

A sám komu dal hlas?

„A čo si myslíte? Pravdaže Rusku. Blatter mi pred voľbou povedal: Neznepokojujte sa, ja aj moji priatelia podporíme Rusko.“

Blatter však bol zrejme len jedným z mnohých predsedov medzinárodných športových federácií, ktorí podporili Soči.

Na zozname Sovetského sportu hlasujúcich „za“ ruského kandidáta figurujú prví muži viacerých letných športov: atletiky, veslovania, volejbalu, vzpierania, streľby...

Ale aj, čo je ešte vážnejšie, zimných: lyžovania, hokeja či korčuľovania.

Amerika: za Soči 15 z 18

Podľa ruského denníka Sovetskij sport najviac hlasov dostalo Soči od Európanov. Percentuálne v pomere k počtu členov však ruský kandidát paradoxne najviac podporili členovia MOV z amerického kontinentu. Vo chvíli voľby ich bolo 18 a údajne až pätnásti hlasovali za Soči. Podľa Chmelára to ovplyvnil aj fakt, že americkým televíznym spoločnostiam podstatne viac vyhovuje sočské časové pásmo ako časové pásmo kórejského Pjongčangu. Najideálnejšie by bolo stredoeurópske, ale rakúsky Salzburg, ako je známe, vypadol už v prvom kole. V druhom rakúsky člen MOV aj dvaja nemeckí (nesmeli hlasovať, lebo tobogan mal byť na území Nemecka) údajne podporili Soči. „Som im za to vďačný,“ poznamenal predseda Ruského olympijského výboru Ťagačov.

Ako hlasovali za Soči kontinenty:

Afrika: 8 z 19

Amerika:15 z 18

Ázia:3 zo 17

Európa: 25 zo 42

Oceánia:0 zo 4

Chmelár: Blíži sa to pravde

„Nespomínam si, že by niekto niekedy zverejnil menovitý zoznam členov MOV, ktorí podporili víťazné mesto vo voľbách dejiska olympiády,“ skonštatoval pred­seda Slovenského olympijského výboru František Chemlár, ktorý bol ako hosť na 119. zasadaní v Guatemale, ale pripomenul: „Hlasovanie je tajné, takže menoslov sa nedá verifikovať.“

Keď si však pozrel, koho denník Sovetskij sport zaradil medzi tých, čo podporili Soči, pripustil: „Asi je to dosť blízo pravdy.“ Chýbal mu iba írsky šéf Európskych olympijských výborov Patrick Hickey a jeho taliansky predchodca Mario Pescante. „Obaja sa mi dušovali, že podporili Soči,“ tvrdil.

Zoznam je plný známych mien. S Havelangom a Blat­terom v ňom figuruje i Kanaďan Pound, šéf Svetovej antidopingovej agen­­túry. Z amerického kontinentu aj obaja Vázquezovia Raňovia (Mario i Olegario), ba tiež všetci traja americkí členovia: DeFrantzová, Easton, Ctvrtlik. Aj obaja Nemci Bach a Tröger a traja z piatich Talianov (Carraro, Cinquanta, Ricci Bitti), všetci štyria Švajčiari (okrem Blattera Fasel, Kasper, Os­wald). Plus modrá krv: luxemburský veľkovojvoda a monacké knieža Albert.

Z dnešných alebo bývalých športovcov vraj hlasovali za Soči takmer všetci: okrem Oswalda, Ctvrtlika, DeFrantzovej aj Železný, El Guerrouj, El Moutawakelová, Fredericks, Keino, Bubka, Borzov, Szewinska, Koivu, Schmitt, Scottová, Geesink...

(mo)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Za úspechom Soči je aj bartrový obchod