Slovensko prehralo s Francúzskom 0:1 po góle Henryho

Thierry Henry oslavuje svoj gól s Francom Ribérym počas priateľského zápasu medzi Slovenskom a Francúzskom v Trnave (Autor: SITA, AP)
SITA|22. aug 2007 o 22:55

TRNAVA 22. augusta (SITA) - Slovenská futbalová reprezentácia podľahla v stredajšom medzištátnom priateľskom stretnutí v Trnave Francúzsku 0:1 (0:1). O jediný gól stretnutia, ktoré svojou úrovňou nenadchlo, ...

TRNAVA 22. augusta (SITA) - Slovenská futbalová reprezentácia podľahla v stredajšom medzištátnom priateľskom stretnutí v Trnave Francúzsku 0:1 (0:1). O jediný gól stretnutia, ktoré svojou úrovňou nenadchlo, sa postaral v 39. min hviezdny útočník úradujúcich vicemajstrov sveta Thierry Henry. Útočník FC Barcelona rýchlou rozohrávkou priameho kopu prekvapil slovenského brankára Štefana Seneckého. Vo vzájomnej bilancii slovenských a francúzskych futbalistov majú "Les Bleus" po strede na konte 2 víťazstvá, 1 remízu a 1 prehru. Zverencom trénera Raymonda Domenecha výsledkovo vyšla odveta za vlaňajšiu prehru so Slovákmi na Stade de France v Paríži (1:2).

• Slovensko - Francúzsko 0:1 (0:1)

Gól: 39. Henry, ŽK: 22. Klimpl, 40. Šesták, 69. Slovák, 90.+ Hološko - 48. Malouda, 49. Makelele, rozhodovali: Igor Jegorov - Vladislav Chodejev, Jevgenij Volnin (všetci Rus.), 13 164 divákov

Zostavy

Slovensko: Senecký - Krajčík (84. Brezinský), Klimpl, J. Ďurica, Had (67. I. Žofčák) - Hamšík (85. Zd. Štrba) - Šesták (46. Slovák), Sapara (72. J. Kozák), M. Čech - Mintál (46. Hološko) - Vittek

Francúzsko: Landreau - Clerc (63. Sagna), Mexes (88. Boumsong), Abidal, Evra - Vieira (59. Toulalan), Makelele - Ribéry (73. Nasri), Malouda - Anelka, Henry (85. K. Benzema)

V úvode duelu mali viac z hry Francúzi, výborne si prihrávali, no ich snaha sa končila pred domácou šestnástkou. V 6. min zhasla na trnavskom štadióne časť osvetlenia, no pokračovalo sa ďalej. Na konci prvej desaťminútovky sa predviedli aj Slováci. Sapara namiesto strely spoza šestnástky volil prihrávku do uličky na Vitteka, toho však telom odblokoval Mexes. O minútu neskôr výborne zakrútil priamy kop Sapara, no pripravený bol Abidal a na následný center nedočiahol hlavou Šesták. Na druhej strane to spoza pokutového územia skúšal Anelka, no po zemi mieril len do stredu bránky. V 17. min prišiel pekný slovenský moment.

VIDEO - Prvý polčas

((prvy))

Aktívny Sapara našiel na pravej strane Šestáka, jeho krížny center si spracoval Čech a ľavačkou natiahol Landreaua. Dve ofenzívne hviezdy "Les Bleus" Anelka s Henrym sa predviedli v 24. min, keď prvý menovaný naservíroval novej posile FC Barcelona, ale ten svojím typickým zakončením netrafil medzi tri žrde. O desať minút neskôr sa Henry dostal po vynikajúcej časovanej prihrávke Vieiru za slovenskú obranu do obrovskej šance, poradil si aj s vybiehajúcim Seneckým, no z uhla nemieril presne do opustenej bránky.

Gól Henryho v 39. minúte

Chvíľa ikony francúzskej reprezentácie však prišla v 39. min. Ďurica pred šestnástkou nešetrne zložil Anelku a Henry nečakajúc na pokyn hlavného arbitra prízemnou strelou k ľavej žrdi prekvapil Seneckého, ktorý si ešte dirigoval hráčov pred sebou. O minútu neskôr sa o vyrovnanie pokúšal po Saparovej centrovanej lopte Šesták, jeho hlavička mierila nad Landreauovu svätyňu.

Po zmene strán Slováci po čiastočnom prestriedaní zavelili do útoku. Z dvoch rohov v rýchlom slede sa narodila pekná strela Saparu a o niečo neskôr vyskúšal francúzskeho gólmana tvrdou strelou striedajúci Hološko. Po hodine hry nepresný rozhodca Jegorov nechal Maloudu v ofsajdovej pozícii pokračovať v hre, ale Senecký včasným vybehnutím zachránil. V 64. min Anelka z uhla napálil loptu do priestoru, kde stál slovenský gólman, a ten efektne hruďou vyrazil. Francúzi mali naďalej navrch, o dve minúty neskôr Ribéryho jedovka len tesne minula pravú žrď slovenskej bránky.

VIDEO - Druhý polčas

((2polcas))

V 76. min brankár Senecký prehral po rohu súboj s Mexesom a francúzsky stopér opečiatkoval brvno. Loptou v sieti sa neskončila ani následná dorážka Henryho. V tom čase už hrali oba tímy v značne obmenených zostavách, čo plynulosti hry veľmi neprospelo. Gól zo strany hostí si pýtala aj spolupráca striedajúcich hráčov v 80. min. Nasri našiel z rohu Sagnu, a ten nikým nekrytý hlavičkoval vedľa bránky. V záverečných minútach sa už viac striedalo ako hralo smerom dopredu a Francúzi napokon jednogólové víťazstvo na Slovensku bez väčších problémov udržali.

Povedali po zápase

Ján Kocian (tréner SR): "Včerajšok bol krajší, pocit víťazstva hreje viac. Francúzi už ďalšiu prehru nechceli pripustiť. Narazili sme na veľmi koncentrovaného súpera, ktorý nás donútil hrať naplno, najmä v defenzíve. Prvý polčas vyznel dosť vyrovnane, aj keď sme dostali gól zo situácie, z akej by sa góly nemali dostávať. Marek Hamšík cúvol a práve vtedy to Henry využil a z priameho kopu vystrelil. Francúzi sa ťažko dostávajú pod tlak, ale my musíme vedieť súpera pritlačiť a zlepšiť realizáciu finálnej časti. Teraz už musíme hrať v kvalifikácii len na víťazstvá. Francúzsky tím má svetový prechod z defenzívy do ofenzívy, naše mladé mužstvo potrebovalo takýto zápas."

VIDEO - Povedali po zápase

((pozapase))

Raymond Domenech (tréner Francúzska): "S výsledkom som spokojný. Vždy je lepšie vyhrať, a to aj v prípravnom stretnutí. Hrali sme proti vyspelému tímu. Slováci kládli odpor, v určitých momentoch nám spôsobili veľké ťažkosti a preverili nás. Samozrejme dôležitejšie ako dnešné stretnutie budú tie najbližšie kvalifikačné. Myslím si, že sme si odskúšali viacerých hráčov v konkrétnych herných situáciách aj v systéme. Budeme z toho čerpať v najbližších zápasoch."

Ján Ďurica (obranca SR): "Myslím si, že dnes sme nehrali zle. Škoda toho gólu, neviem, či rozhodca ukazoval na píšťalku alebo nie. Chceli sme hrať sebavedomo a ukázať Francúzom našu silu. Okrem inkasovaného gólu síce mali aj ďalšie šance, k súvislému tlaku sa však nedostali. Hráči ako Anelka a Henry sa veľmi ťažko bránili. Sú to technickí futbalisti, ktorí preberajú loptu v rýchlosti a vedia, čo s ňou urobiť."

Marek Sapara (stredopoliar SR): "Najmä v druhom polčase bolo vidieť, že Francúzi majú nesmierne kvalitné mužstvo. Dávali si loptu výborne od nohy, my sme medzi nimi lietali a miestami to vyzeralo ako bago. Myslím si, že prehru o jeden gól sme si aj zaslúžili. Možno keby sme vedeli trochu viac podržať loptu, odohrali by sme s nimi vyrovnanejší zápas."

Marek Mintál (stredopoliar SR): "Nie je hanba prehrať s takýmto mužstvom 0:1. Henry už strelil niekoľko takýchto gólov. Marek Hamšík sa od neho pohol, Henry videl, že brankár stojí pri opačnej žrdi a tak mu to tam dal."