Slalomárov prekvapil Gini

Švajčiar Marc Gini, víťaz prvého slalomu sezóny v rakúskom Reiteralme.
Švajčiar Marc Gini, víťaz prvého slalomu sezóny v rakúskom Reiteralme. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|12. nov 2007 o 00:00

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní: rakúski muži neuspeli, ich kolegyne oslavovali.

REITERALM. Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní mal cez víkend na programe prvý slalom mužov i žien, ktorý sa nešiel podľa pôvodného rozvrhu vo fínskom Levi, ale v rakúskom Reiteralme.

Medzi mužmi sa radoval prekvapujúco Švajčiar Marc Gini, ktorý viedol už po 1. kole. Doterajším maximom 23-ročného slalomára z Valbelly bola 9. priečka z marca tohto roku z Kranjskej Gory.

„Bol som trochu nervózny, keď som bol po prvom kole tak vysoko. V druhej jazde som dal do toho všetko, v strednej časti som niečo stratil, ale záver bol znova rýchly.“

Na domácej zjazdovke neuspeli prekvapujúco rakúski muži, najlepší z nich Mario Matt skončil až piaty. Na čele priebežného poradia Svetového pohára je Fín Palander, ktorý vystúpil na stupne víťazov ako jediný v oboch doterajších podujatiach.

Na rozdiel od mužov, rakúske slalomárky doma kraľovali. Napriek veľkej chybe na trati zvíťazila slalomová suverénka uplynulej sezóny Marlies Schildová pred Nicole Hospovou, ktorá obhajuje celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. Tretia skončila Talianka Chiara Costazzová, ktorá po 1. kole viedla.

„V prvom kole som bola nervózna a stačilo to na 3. miesto. V druhej jazde som si povedala, že pôjdem, čo to dá a vyplynula z toho chyba pred cieľom. V tej chvíli som si myslela, že je koniec, mala som však dostatočný náskok,“ uviedla v cieli víťazka.

Slovenská zjazdárka Veronika Zuzulová potvrdila svoju pozíciu z uplynulej sezóny a obsadila 5. miesto. V náročných poveternostných podmienkach za vetra a neustáleho sneženia vyjazdila v 1. kole 8. miesto, no po druhej jazde sa posunula ešte o tri priečky vyššie.

Fakty z Reiteralmu

Slalom, ženy: 1. Schildová (Rak.) 1:55,53 min (58,13+57,40), 2. Hospová (Rak.) +0,06, 3. Costazzová (Tal.) +0,30, 4. Stieglerová (USA) +0,41, 5. Zuzulová (SR) +0,54 (58,57+57,50), 6. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +0,55.

Poradie vo Svetovom pohári (po 2 pretekoch): 1. Schildová (Rak.) 112, 2. Karbonová (Tal.) 106, 3. Hospová (Rak.) 102, 4. Poutiainenová (Fín.) 82, 5. Mancusová (USA) 80, 6. Zettelová (Rak.) 74,... 11. Zuzulová (SR) 55.

Slalom, muži: 1. Gini (Švajč.) 1:53:49 min (58,96+54,53), 2. Palander (Fín.) +0,28, 3. Mölgg (Tal.) +0,50, 4. Grange (Fr.) +0,63, 5. Matt (Rak.) +0,65, 6. Larsson (Švéd.) +0,84.

Poradie vo Svetovom pohári (po 2 pretekoch): 1. Palander (Fín.) 140 bodov, 2. Svindal (Nór.) 120, 3. Moelgg (Tal.) a Gini (Švajč.) obaja po 100, 5. Raich (Rak.) 86, 6. Ligety (USA) 80.