Vtáčí muž skočil z najvyššej budovy sveta

Felix Baumgartner letí nad Taiwanom.
Felix Baumgartner letí nad Taiwanom. (Autor: JOERG MITTER)
Prokop Slováček|13. dec 2007 o 00:00

Ilegálny, a o to adrenalínovejší, skok má za sebou rakúsky vyznávač extrémnych športov. Skočil z najvyššej budovy sveta v Taiwane.

BRATISLAVA. Už pred troma rokmi, keď mrakodrap Taipei 101 Tower postavili, uvažoval o tom, že z neho raz skočí.

To už mal za sebou skok z Petronas Towers v Malajzii (451 m) zo sochy Ježiša Krista v Riu de Janeiro, alebo prelet cez kanál La Manche s karbónovými krídlami na chrbte. Po ňom dostal prezývku Vtáčí muž.

Špionážny prieskum

Keďže väčšina podobných skokov je nelegálna, potreboval Rakúšan Felix Baumgartner (38 ro­kov) na svoj skok prípravu v štýle špionážnej akcie. Tak, ako to zvykne pri svojich pokusoch robievať. Potreboval získať prehľad o bezpečnostných opatreniach budovy, zamaskovaný zisťoval umiestnenie kamier.

Deň pred skokom prepašoval padák cez bezpečnostné prehliadky. Pomohol mu miestny človek, ktorý ho hodil do kúpeľňovej šachty. Tesne pred skokom Rakúšanovi pomocníci rozptýlili bezpečnostný tím a vďaka tomu mohol preliezť cez trojmetrovú bezpečnostnú bariéru na streche budovy. Ešte musel zoskočiť štyri metre, aby sa dostal k okrajovej rímse a podľa jeho slov sa poriadne doudieral.

Napokon v utorok popoludní miestneho času krátko po štvrtej hodine skočil. Po päťsekundovom voľnom páde otvoril padák a „zaparkoval“ na parkovisku. „Už trikrát som sa o tento skok pokúsil a konečne som si splnil sen,“ povedal.

VIDEO: Felix Baumgartner skáče z mrakodrapu Taipei 101 Tower

Je to base jumping

To, čo Baumgartner predviedol, nie je iba jeho osobný rozmar. Je to moderný adrenalínový šport - base jumping. Slovo base je zloženina začiatočných písmen štyroch slov, ktoré ho charakterizujú: B ako building (budova), A ako antenna (najrôznejšie vysielače), S ako span (mosty), E ako earth (zem).

Base jumperi skáču z čohokoľvek, hlavne, nech je to poriadne vysoké. Sú to veľmi nepezpečné kúsky, lebo ak sa neotvorí padák, je koniec. Žiaden záložný, tak ako pri parašutizme, sa nepoužíva. Lebo skok zo 150­metrovej výšky je na to prikrátky. Okolo šiestich sekúnd.

To, čo vraj k podobným kúskom Baumgartnera najviac priťahuje, nie je nebezpečenstvo. „Túžim po nekončiacom voľnom páde. Keď sa otvorí padák, končí sa pre mňa zábava.“

Jeho ďalším snom je pristáť na zemi bez použitia padáka. Už mu len zostáva vymyslieť, ako na to.

Baumgartnerova bilancia

1999 Skočil vtedy z najvyššej budovy sveta – Petronas Towers v Malajzii (451 m). Prezlečený za biznismena sa vyšplhal na vrchol budovy chladiacou šachtou.

1999 V noci pred skokom sa vyšplhal na rameno sochy Ježiša Krista v Riu de Janeiro. Počkal do rána a skočil.

2003 Preletel bez pohonu cez kanál La Manche. Vďaka aerodynamickým krídlam z uhlíkových vlákien širokým 1,8 m.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Vtáčí muž skočil z najvyššej budovy sveta