Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
SÚHRN VÝSLEDKOV RÝCHLOSTNÝCH PRETEKOV ŽIEN NA 7,5 KM A MUŽOV NA 10 KM V RÁMCI 3. KOLA SP V BIATLONE V SLOVINSKEJ POKLJUKE

Triumf Björndalena a Baillyovej, bod pre Mareka Matiaška

POKLJUKA 15. decembra (SITA) - V sobotných rýchlostných pretekoch v rámci 3. kola Svetového pohára v biatlone v slovinskej Pokljuke si zlato vybojovali Nór Ole Einar Björndlaen a Francúzka Sandrine Baillyová.

Slovák Marek Matiaško získal v aktuálnej sezóne svoj prvý bod, najlepšou Slovenkou bola opäť Martina Halinárová, ktorá však za posledným bodovaným miestom zaostala o 1,1 s.

Päťnásobný olympijský víťaz, deväťnásobný majster sveta a majiteľ štyroch veľkých krištáľových glóbusov za celkové prvenstvo vo SP fenomenálny Nór Ole Einar Björndalen dosiahol v pretekoch na 10 km už svoje 77. víťazstvo v pretekoch tohto rangu v kariére, tretie v aktuálnej sezóne a upevnil si ním svoju pozíciu lídra celkovej klasifikácie a je na čele aj v hodnotení disciplíny (malý krištáľový glóbus). "V prvých dvoch okruhoch sa mi bežalo veľmi dobre. Streľba v ľahu mi dnes vyšla vynikajúco, v stoji mi však fúkal slabý vietor a raz som minul terč. Musel som sa potom veľmi snažiť dobehnúť stratu. Aj v poslednom kole som však mal stále dostatok síl," povedal po dobehnutí do cieľa 33-ročný Nór. Druhý skončil Rus Dmitrij Jarošenko, bronz si vybojoval Mattias Nilsson zo Švédska. Prvý bod do celkovej klasifikácie získal slovenský reprezentant Marek Matiaško, ktorý obsadil poslednú bodovanú 30. priečku. Výborne mal preteky rozbehnuté aj druhý Slovák v 90-člennom štartovom poli Pavol Hurajt, po druhej streľbe, ktorú rovnako ako prvú zvládol bez zaváhania, bol na 17. mieste, ale záver nezvládol a skončil až na 38. priečke.

Víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km sa stala 28-ročná Francúzka Sandrine Baillyová. Majsterka sveta zo stíhacích pretekov na šampionáte v roku 2003 v ruskom Chanty-Mansijsku dosiahla svoje 19. prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavali do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus v kariére, tretie v aktuálnej sezóne. Po prvej streľbe bola až na 21. pozícii, ale potom sa vďaka bezchybnej streľbe v stoji a skvelému bežeckému výkonu dostala až na najvyšší stupienok. Vďaka zisku 50 bodov sa dostala na čelo hodnotenia disciplíny (malý krištáľový glóbus) a v najbližších pretekoch bude mať právo štartovať v červenom drese. Druhá skončila Kaisa Mäkäräinenová z Fínska, bronz si vybojovala hrdinka tohtoročného svetového šampionátu v talianskej Anterselve Nemka Magdalena Neunerová. Na čele celkovej klasifikácie ostala Nemka Martina Glagowová, ktorej na udržanie si líderskej pozície stačilo 5. miesto. Smolu mala Slovenka Martina Halinárová, ktorá bola jednou zo siedmich pretekárok, čo obe strelecké položky zvládli stopercentne, ale v mimoriadne vyrovnanej výsledkovej listine skončila až na 33. mieste. Za poslednou bodovanou 30. pozíciou zaostala o 1,1 s. Ďalšie dve Slovenky skončili hlboko v poli porazených. Janka Gereková s piatimi chybnými výstrelmi figurovala až na 65. mieste, Ľubomíru Kalinovú, ktorá netrafila šesť z desiatich terčov klasifikovali v 88-člennom štartovom poli na 84. priečke.

Výsledky - rýchlostné preteky:

MUŽI - 10 km:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 23:44,4 (1 trestný okruh), 2. Dmitrij Jarošenko (Rus.) +4,9 s (1), 3. Mattias Nilsson (Švéd.) +11,8 (0), 4. Simon Fourcade (Fr.) +12,8 (0), 5. Alexej Aidarov (Ukr.)+26,8 (0), 6. Nikolaj Kruglov (Rus.) +31,2 (1), 7. Frode Andresen (Nór.) +34,4 (2), 8. Daniel Graf (Nem.) +42,9 (0), 9. Michal Šlesingr (ČR) +46,1 (1), 10. Andreas Birnbacher (Nem.) +48,2 (1), ... 30. Marek Matiaško +1:34,6 (2), 38. Pavol Hurajt (obaja SR) +1:46,5 (0)

ŽENY - 7,5 km:

1. Sandrine Baillyová (Fr.) 21:32,6 min (1 trestný okruh), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +9,2 s (1), 3. Magdalena Neunerová (Nem.) +20,7 (3), 4. Helena Jonssonová (Švéd.) +32,8 (1), 5. Martina Glagowová (Nem.) +34,4 (1), 6. Anna Maria Nilssonová (Švéd.) +37,6 (1), 7. Natalia Gusevová (Rus.) +38,0 (1), 8. Jekaterina Jurievová (Rus.) +40,8 (2), 9. Kathrin Hitzerová (Nem.) +52,5 (2), 10. Svetlana Slepcovová (Rus.) +55,4 (2), ... 31. Martina Halinárová +1:49,2 (0), 65. Janka Gereková +2:55,3 (5), 84. Ľubomíra Kalinová (všetky SR) +4:09,7 (6)

Poradie vo SP po siedmich pretekoch (z 26 naplánovaných):

MUŽI:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 255 bodov, 2. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 237, 3. Ivan Čerezov (Rus.) 173, 4. Vincent Defrasne (Fr.) 160, 5. Friedrich Pinter (Rak.) 145, 6. Nikolaj Kruglov (Rus.) 136, 7. Björn Ferry (Švéd.) 129, 8. Halvard Hanevold (Nór.) 128, 9. Daniel Graf (Nem.) 128, 10. Tomasz Sikora (Poľ.) 128, ... 71. Marek Matiaško (SR) 1

ŽENY:

1. Martina Glagowová (Nem.) 274 bodov, 2. Sandrine Baillyová (Fr.) 257, 3. Jekaterina Jurievová (Rus.) 229, 4. Kati Wilhelmová (Nem.) 211, 5. Helena Jonssonová (Švéd.) 196, 6. Andrea Henkelová (Nem.) 194, 7. Anna Carin Olofssonová (Švéd.) 188, 8. Magdalena Neunerová (Nem.) 184, 9. Simone Denkingerová (Nem.) 142, 10. Tora Bergerová (Nór.) 139, ... 37. Martina Halinárová (SR) 27

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov po troch pretekoch (malý krištáľový glóbus):

MUŽI:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 146, 2 Dmitrij Jarošenko (Rus.) 142, 3. Ivan Čerezov (Rus.) 71, 4. Andrej Makovejev (Rus.) 67, 5. Alexander Os (Nór.) 66, 6. Mattias Nilsson (Švéd.) 64, 7. Björn Ferry (Švéd.) 61, 8. Nikolaj Kruglov (Rus.) 61, 9. Tomasz Sikora (Poľ.) 56, 10. Andreas Birnbacher (Nem.) 56, ... 58. Marek Matiaško (SR) 1

ŽENY:

1. Sandrine Baillyová (Fr.) 126 bodov, 2. Kati Wilhelmová (Nem.) 102, 3. Martina Glagowová (Nem.) 101, 4. Magdalena Neunerová (Nem.) 97, 5. Jekaterina Jurievová (Rus.) 89, 6. Andrea Henkelová (Nem.) 85, 7. Tora Bergerová (Nór.) 83, 8. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 80, 9. Helena Jonssonová (Švéd.) 78, 10. Svetlana Slepcovová (Rus.) 74, ... 35. Martina Halinárová (SR) 11

Pohár národov:

MUŽI:

1. Nórsko 2403 bodov, 2. Rusko 2379, 3. Nemecko 2235, 4. Francúzsko 2063, 5. Rakúsko 1999, 6. Ukrajina 1887, ... 17. Slovensko 1044

ŽENY:

1. Nemecko 2517 bodov, 2. Rusko 2326, 3. Švédsko 2249, 4. Francúzsko 2119, 5. Nórsko 1967, 6. Čína 1854, ... 13. Slovensko 1289

Umiestnenie Slovákov podľa IBU-bodov (rozhodujúce pre aktuálne nasadenie do pretekov SP - po Novom roku bude vo SP štartovať iba prvých 80 pretekárov):