Premiérové triumfy Glörsena a Randalovej

SITA|16. dec 2007 o 11:34

RYBINSK 16. decembra (SITA) - V nedeľných šprintérskych pretekoch voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v ruskom stredisku Rybinsk neďaleko Jaroslavľa 300 km severne od Moskvy triumfovali ...

RYBINSK 16. decembra (SITA) - V nedeľných šprintérskych pretekoch voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v ruskom stredisku Rybinsk neďaleko Jaroslavľa 300 km severne od Moskvy triumfovali Nór Anders Glörsen a Kikkan Randalová z USA. Obaja dosiahli svoje premiérové prvenstvá v pretekoch tohto rangu v kariére.

Dvadsaťjedenročný Anders Glörsen štartoval vo SP iba tretíkrát v živote, doteraz bol bez bodového zápisu. Svoje kvality však ukázal už v kvalifikácii, v ktorej si vybojoval najvýhodnejšiu pozíciu na štartoch vyraďovacích bojov. V čisto nórskom finále potom zvíťazil o 0,3 s pred Olom Vigenom Hattestadom, o ďalšiu desatinu sekundy zaostal Öystein Pettersen. Príjemne prekvapil nestarnúci olympijský víťaz v šprinte zo Salt Lake City čoskoro 34-ročný Tor Arne Hetland, ktorý po sobotnom prvenstve v pretekoch na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom obsadil v šprinte výborné 4. miesto.

Deviata v šprinte na minuloročných ZOH v Turíne 25-ročná Kikkan Randalová triumfovala vo SP takisto po prvý raz v kariére, iba druhýkrát si vychutnávala pohľad zo stupňa víťazov. Zaujímavosťou je, že prvýkrát to bolo takisto v areáli Ďomino v Rybinsku, keď tiež v šprinte 27. januára 2007 skončila tretia. Vo finále zdolala o 0,7 s víťazku sobotných pretekov na 15 km voľnou technikou s hromadným štartom Nórku Astrid Jacobsenovú, ktorá sa vďaka 80 bodom do celkovej klasifikácie dostala na jej čelo. Tretia skončila domáca Natalia Korostelevová.

Slovenskí reprezentanti v Rybinsku neštartovali.

MUŽI:

1. Anders Glörsen (Nór.) 2:29,3 min, 2. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +0,3 s, 3. Öystein Pettersen (Nór.) +0,4, 4. Tor Arne Hetland (Nór.) +0,7, 5. Johan Kjölstad (Nór.) +6,2, 6. Emil Jönsson (Švéd.) - diskvalifikovaný

B-finále:

1. (celkovo 7. miesto) Andrew Newell (USA) 2:35,3 min, 2. (8.) Michail Devjaťarov (Rus.) +1,1 s, 3. (9.) Matias Strandwall (Fín.) +1,4, 4. (10.) Robin Bryntesson (Švéd.) +5,0, 5. (11.) Thobias Fredriksson (Švéd.) +5,7, 6. (12.) Björn Lind (Švéd.) +5,9

ŽENY:

1. Kikkan Randalová (USA) 2:48,7 min, 2. Astrid Jacobsenová (Nór.) +0,7 s, 3. Natalia Korostelevová (Rus.) +0,9, 4. Magda Genuinová (Tal.) +1,9, 5. Vesna Fabjanová (Slovin.) +5,0, 6. Anna Dahlbergová (Švéd.) +7,0

B-finále:

1. (celkovo 7. miesto): Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) 2:53,4 min, 2. (8.) Natalia Matvejevová (Rus.) +0,1 s, 3. (9.) Virpi Kuitunenová (Fín.) +0,1, 4. (10.) Celine Brunová-Lieová (Nór.) +0,2, 5. (11.) Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +1,3, 6. (12.) Manuela Henkelová (Nem.) +3,9