Triumfy Bauera a Kallovej

SITA|1. jan 2008 o 16:31

NOVÉ MESTO NA MORAVE 1. januára (SITA) - Prvenstvá v utorkových pretekoch voľnou technikou s hendikepovým štartom, ktoré boli 4. etapou 2. ročníka Tour de Ski (TdS) - vrcholného podujatia v behu na lyžiach ...

NOVÉ MESTO NA MORAVE 1. januára (SITA) - Prvenstvá v utorkových pretekoch voľnou technikou s hendikepovým štartom, ktoré boli 4. etapou 2. ročníka Tour de Ski (TdS) - vrcholného podujatia v behu na lyžiach v aktuálnej sezóne, sa v Novom Meste na Morave stali medzi mužmi na 15-kilometrovej trati domáci Čech Lukáš Bauer a v kategórii žien na 10 km Švédka Charlotte Kallová. Obaja sa tak dostali aj na čelo celkovej klasifikácie podujatia. Slovenskí reprezentanti si svoje pozície po tretej etape neudržali. Z trojice mužov je na tom najlepšie Martin Bajčičák na 30. mieste, na rovnakej pozícii medzi ženami je jediná Slovenka v štartovom poli Alena Procházková.

Tridsaťročný Lukáš Bauer vyhral už tretie preteky zo štyroch v aktuálnom ročníku TdS, celkovo siedmykrát sa postavil na najvyšší stupienok v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Na trať vybiehal s 12-sekundovým odstupom na lídra celkovej klasifikácie Nóra Simena Östensena, ale na zlikvidovanie straty mu stačilo 2,5 km. Vtedy sa usadil na čele a až do cieľa už pred seba nikoho nepustil. Svoj náskok pred súpermi neustále zvyšoval. Po desiatich kilometroch viedol už o 16 sekúnd. Bauer vedel, že si môže dovoliť tempo zvoľniť, za ním sa, naopak, odohrával dramatický súboj. Český triumf nakoniec zvýraznil druhým miestom fantasticky finišujúci Martin Koukal, ktorý zaostal o 3,2 s, tretí o ďalšie dve desatiny sekundy dobehol Talian Pietro Piller Cottrer. "Som veľmi šťastný, že so to dotiahol až do konca. Pred pretekmi som sa cítil dosť unavený. Keď som dobehol Östensena, chcel som, aby sme spolupracovali. Za nami bola silná skupina asi desiatich lyžiarov, ktorí robili všetko pre to, aby nás dobehli. Nór mi pri tom prišliapol palicu a tá sa zlomila. Našťastie som hneď dostal novú a mohol som v pretekoch pokračovať. Bolo to oveľa ťažšie vybojované víťazstvo ako minule," povedal po pretekoch Lukáš Bauer.

Najlepším Slovákom v cieli bol Martin Bajčičák, ktorý uzatváral elitnú tridsiatku. O päť priečok si tak v celkovej klasifikácii. pohoršil. Aj Ivana Bátoryho klasifikovali nižšie, než bol na štarte - na 38. mieste, klesol o jednu pozíciu. Jediný z tria Slovákov, ktorý si polepšil svoje postavenie v celkovej klasifikácii, bol Michal Malák, vo výsledkovej listine mu patrila 64. priečka, kam sa prepracoval zo 66. miesta na štarte.

V dramatických pretekoch žien triumfovala mladá 20-ročná Švédka Charlotte Kallová. Na trať vybiehala s 38-sekundovým odstupom za líderkou celkovej klasifikácie Nórkou Marit Björgenovou. Až na ôsmom kilometri dokázala túto stratu zlikvidovať, ale potom už nedala svojim súperkám žiadnu šancu. V cieli mala pred striebornou Ariannou Follisovou z Talianska náskok 8,5 s, tretia Poľka Justyna Kowalczyková zaostala o 10,1 s. Björgenová sa prepadla až na 9. pozíciu. Pre Kallovú to bolo vôbec prvé individuálne víťazstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa počítajú do hodnotenia Svetového pohára. Dostala sa tak aj na čelo celkovej klasifikácie TdS. Slovenka Alena Procházková, ktorej viac vyhovuje klasická technika, zabojovala a prišla do cieľa na 30. pozícii, ktorá jej patrí aj v celkovom hodnotení TdS.

V stredu TdS pokračuje opäť v Novom Meste na Morave pretekmi žien na 10 km (o 12.00 h) a mužov na 15 km klasickou technikou (o 14.00 h) s intervalovým štartom.

Výsledky -

MUŽI - 15 km voľnou technikou:

1. Lukáš Bauer (ČR) 36:34,9 min, 2. Martin Koukal (ČR) +3,2 s, 3. Pietro Piller Cottrer (Tal.) +3,4, 4. Valerio Checchi (Tal.) +4,6, 5. Tord Asle Gjerdalen (Nór.) +6,9, 6. Giorgio di Centa (Tal.) +7,7, 7. Emmanuel Jonnier (Fr.) +15,4, 8. Tor Arne Hetland (Nór.) +21,0, 9. Fabio Santus (Tal.) +35,3, 10. Axel Teichmann (Nem.) +35,5, ... 30. Martin Bajčičák +2:23,7, 38. Ivan Bátory +3:16,1, 64. Michal Malák (všetci SR) +8:20,6

ŽENY - 10 km voľnou technikou:

1. Charlotte Kallová (Švéd.) 26:59,9 min, 2. Arianna Follisová (Tal.) +8,5 s, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +10,1, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) +17,6, 5. Claudia Künzelová-Nystadová (Nem.) +30,8, 6. Oľga Ročevová (Rus.) +31,6, 7. Natalia Korostelevová (Rus.) +32,4, 8. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +34,0, 9. Marit Björgenová (Nór.) +38,1, 10. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +40,3, ... 30. Alena Procházková (SR) +3:33,8

Celkové poradie v TdS aj odstupy pretekárov sú zhodné s výsledkami v týchto pretekoch.