VÝSLEDKY ŠPRINTU VOĽNOU TECHNIKOU V RÁMCI SERIÁLU PRETEKOV TOUR DE SKI V TALIANSKOM STREDISKU ASIAGO

Beh na lyžiach: Triumfy Northuga a Kallovej, Procházková desiata

ASIAGO 4. januára (SITA) - V 6. etape prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski, ktorou bol šprint voľnou technikou v talianskom stredisku Asiago, triumfovali Nór Peter Northug a Švédka Charlotte Kallová.

Výborný výkon predviedla a kvalitný výsledok dosiahla aj Slovenka Alena Procházková, ktorá sa opäť dostala do desiatky najlepších, vo výsledkovej listine ju uzatvárala.

Dvadsaťjedenročný Petter Northug potvrdil silu nórskych šprintérov. Napriek tomu, že v kvalifikácii zabehol až ôsmy najrýchlejší čas, vo finále si počínal ako skúsený pretekár. Bol to jeho tretí triumf v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Zvíťazil pomerne suverénne, za ním sa však odohrával dramatický súboj o ďalšie pozície. Až cieľová fotografia rozhodla napokon o tom, že striebro si vybojoval Kazach Nikolaj Čebotko, tretí skončil olympijský víťaz zo Salt Lake City a majster sveta z Val di Fiemme 2003 v tejto disciplíne Tor Arne Hetland z Nórska.

Z trojice Slovákov v 63-člennom štartovom poli mužov sa do vyraďovacích bojov nekvalifikoval ani jeden. Najbližšie k tomu mal Ivan Bátory, ktorý skončil na 37. mieste. Za posledným 30. postupujúcim do finále zaostal iba o 0,97 s. Michala Maláka klasifikovali na 51. a Martina Bajčičáka na 54. pozícii.

Celkovým poradím však tieto výsledky veľmi nepohýbali. Na čele ostal Čech Lukáš Bauer. Druhý Tord Asle Gjerdalen z Nórska a Talian Pietro Piller Cottrer na tretej priečke znížili jeho náskok približne o minútu. Najlepší zo Slovákov je Martin Bajčičák, ktorý je na 35. mieste, za poslednou bodovanou 30. priečkou zaostáva o 17 sekúnd. Ivan Bátory je na 51. a Michal Malák na 59. priečke.

Dvadsaťročná Charlotte Kallová vyhrala už tretiu etapu na tohtoročnej TdS a potvrdila, že je obrovskou nádejou švédskeho ženského bežeckého lyžovania. Vo finále vyhrala s veľkou prevahou, už pri vbiehaní na štadión bolo jasné, že by ju o prvenstvo mohol pripraviť iba pád. Posledné metre už vypustila, ale aj tak mala pred druhou Nataliou Korostelevovou z Ruska náskok šesť desatín sekundy, tretia Justyna Kowalczyková zaostala už o 1,2 s.

Alena Procházková rovnako ako v prvom šprinte v rámci TdS v Prahe obsadila v kvalifikácii 13. miesto. Vo štvrťfinále predviedla najmä takticky výborný výkon a zdolala aj tretiu najrýchlejšiu kvalifikantku Nemku Claudiu Nystadovú-Künzelovú. V semifinále sa však musela skloniť pred kvalitou ruských šprintérskych špecialistiek Korostelevovej a Ročevovej a Švédky Kallovej. Štvrté miesto znamenalo jej postup "iba" do B-finále, keď za postupom medzi elitnú šesticu zaostala o 0,7 s. V ňom mala v polovici trate menšiu potýčku s Taliankou Genuinovou, vzápätí sa pole sa roztrhlo na dve trojice a Procházková ostala v tej druhej. Dvadsaťtriročná Banskobystričanka potom vo finiši zdolala aj líderku celkovej klasifikácie Fínku Kuitunenovú a obsadila v "malom" finále 4. miesto, celkovo ju teda klasifikovali na veľmi dobrej 10. pozícii. V celkovej klasifikácii ostala v najcennejšom drese Kuitunenová, Kallová na 2. mieste za ňou zaostáva o 0,2 s. Procházková si polepšila svoje postavenie o dve priečky - patrí jej 27. pozícia.

V sobotu pokračuje TdS v ďalšom talianskom stredisku Val di Fiemme pretekmi klasickou technikou s hromadným štartom. Mužov čaká 20 km, ženy absolvujú polovičnú vzdialenosť.

Výsledky:

MUŽI:

A-finále:

1. Petter Northug (Nór.) 2:33,8 min, 2. Nikolaj Čebotko (Kazach.) +0,2, 3. Tor Arne Hetland (Nór.) +0,2, 4. Cristian Zorzi (Tal.) +0,3, 5. Pietro Piller Cottrer (Tal.) +0,3, 6. Tord Asle Gjerdalen (Nór.) +4,7

B-finále:

1. (7. miesto celkovo) Martin Koukal (ČR) 2:33,9 min, 2. (8.) Marcus Hellner (Švéd.) +1,1, 3. (9.) John Kristian Dahl (Nór.) +1,9, 4. (10.) Maxim Vylegžanin (Rus.) 2,3, 5. (11.) Giorgio di Centa (Tal.) +2,5, 6. (12). Nikolaj Morilov (Rus.) +7,9

ŽENY:

A-finále:

1. Charlotte Kallová (Švéd.) 2:51,0 min, 2. Natalia Korostelevová (Rus.) +0,6 s, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,2, 4. Arianna Follisová (Tal.) +1,2, 5. Oľga Ročevová (Rus.) +3,9, 6. Astrid Jacobsenová (Nór.) +14,3

B-finále:

1. (7. miesto celkovo) Pirjo Muranenová (Fín.) 2:55,3 min, 2. (8.) Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +0,7 s, 3. (9.) Magda Genuinová (Tal.) +2,5, 4. (10.) Alena Procházková (SR) +3,3, 5. (11.) Virpi Kuitunenová (Fín.) +3,4, 6. (12) Vesna Fabjanová (Slovin.) +3,4