LUKÁŠ BAUER BEŽECKÉMU SERIÁLU DOMINOVAL, ŠVÉDKA KALLOVÁ ROZHODLA AŽ NA ZJAZDOVKE

Bauer si veľký náskok postrážil

Tour de Ski poznačil výsledkový chaos, Slovák Martin Bajčičák si pripísal včera tretí najlepší čas.

Celkovým víťazom 2. ročníka Tour de Ski v behu na lyžiach sa stal Čech Lukáš Bauer (na snímke). Medzi ženami Švédka Charlotte Kallová.(Zdroj: REUTERS)

VAL DI FIEMME. Víťazmi Tour de Ski sa stali s veľkým náskokom Čech Lukáš Bauer a Švédka Charlotte Kallová, ktorá si prvenstvo zaistila až v posledný deň, keď v behu do vrchu predbehla Fínku Kuitunenovú.

Alena Procházková obsadila kvalitné 25. miesto, rovnaká pozícia medzi mužmi patrila Martinovi Bajčičákovi, ktorý v záverečnej etape - behu do vrchu s časovými hendikepmi ­ dosiahol tretí najrýchlejší čas.

Po sobote všetko nasvedčovalo tomu, že sa zopakuje minulý rok, keď si Fínka Virpi Kuitunenová zaistila celkové prvenstvo v predposledný deň v pretekoch s hromadným štartom. Aj tentoraz v nich dominovala, vyhrala systémom štart - cieľ a z minimálneho náskoku pred Kallovou 0,2 sekundy bolo 40 sekúnd.

Kallová rozhodla na zjazdovke

V záverečnom behu do vrchu na 9 km (bežalo sa na zjazdovke) zaostávala Švédka dokonca už takmer o minútu, v druhej časti však fínsku bežkyňu nielen dostihla, ale v celkovom účtovaní ju predbehla o 36,4 s.

Vynikajúci výkon predviedla Ukrajinka Valentina Ševčenková, štartujúca z dvanásteho miesta s odstupom 3:20 min. Vďaka suverénne najrýchlejšiemu času v etape ju v cieli klasifikovali na štvrtom mieste. Slovenka Alena Procházková v záverečnej etape zabehla 33. najrýchlejší čas a celkovo dobehla na 25. pozícii.

Bauer si postrážil náskok

Čech Lukáš Bauer v záverečnej etape dokonale využil svoj náskok na čele a dobehol si po celkový triumf. Na 10 km trať vybiehal s náskokom 1:50 min, ktorý si vybudoval v predchádzajúcich pretekoch seriálu. Na celkovo druhého Nemca Reného Sommerfeldta čakal v cieli 2:47,3 min.

Slovák Martin Bajčičák vybiehal na trať až ako tridsiaty druhý, no nakoniec dosiahol 3. najrýchlejší čas v etape a do cieľa dobehol dvadsiaty piaty. Vďaka výsledkovému chaosu na Tour, keď sa v priebehu podujatia zistilo, že v pretekoch s hendikepovými štartmi sa za víťaza nepovažuje ten, kto dobehne do cieľa prvý, ak to nie je v najrýchlejšom čase, si Martin zrejme pripíše aj prize money za 3. miesto.

Bajčičák: To je realita

„Dvadsiate piate miesto nie je zlé, ale chcel som byť v pätnástke. Nemal som však šťastie na servis. Preteky klasickou technikou v Novom Meste na Morave aj tu vo Val di Fiemme som doslova oddrel. Vytrpel som si viac ako dosť. Vyšli mi dve stíhačky - raz som bol šiesty a teraz na záver tretí. Konečný výsledok je reálnym odrazom mojich schopností,“ zhodnotil svoje účinkovanie na Tour najlepší z tria Slovákov.