Slovenský šport opúšťajú legendy povojnovej éry

Slovensko smúti za Viliamom Schrojfom.
Slovensko smúti za Viliamom Schrojfom. (Autor: SITA)
Sportnet|7. jan 2008 o 00:00

Už nežije ani jeden z futbalovej štvorice slovanistov, ktorú odsúdili vo vykonštruovanom politickom procese.

Slovenskému športu odchádzajú legendy, ktoré závideniahodne zapĺňali štadióny v neľahkých povojnových a pofebruárových rokoch. Aj vlani sa ich pár pobralo na druhý svet.

Zabávali fanúšikov kumštom aj kúskami. Boli slávni a obľúbení. Niektorí na to v päťdesiatych rokoch aj doplatili.

Na budúci mesiac uplynie pol storočia odvtedy, ako súd poslal do uranových baní v Jáchymove za vykonštruované vyzvedačstvo kvarteto chýrneho Slovana: Michal Benedikovič, Pavol Beňa, Viktor Tegelhoff a Ladislav Steiner. Poslednou žijúcou obete zlovôle ŠtB bol Benedikovič. V prvom kole minulého ligového ročníka ešte sedel na čestnej tribúne Tehelného poľa, ale - ako sa ukázalo - naposledy.

Nežije už ani Gejza Šimanský, jeden z posledných pamätníkov historického zájazdu belasých do Mexika v lete 1948. Ani Božin Laskov, ktorý prispel k piatim majstrovským titulom vo dvoch krajinách.

Umierali však aj o pár rokov mladší. V Prahe urozprávaný košický šoumen Andrej Kvašňák, „sparťan storočia“, na Letnej ikona, doma Judáš. V Bratislave zasa mlčanlivý pražský rodák Viliam Schrojf, prezývaný Čierna mačka, najlepší brankár slávneho čílskeho svetového šampionátu 1962.

Aj iné športy však smútili za veľkými postavami dávnejšej i nedávnej minulosti: lyžovanie za prvým olympionikom-zjazdárom Šlachtom, zápasenie za trénerom Borisom, basketbal za koučom-rekordérom Hodálom..

Domáce parte

Michal Benedikovič (83): 7-násobný čs. futbalový reprezentant, účastník MS 1954, pričinil sa o dva tituly Slovana Bratislava.

Alojz Berec (52): slovenský hádzanársky tréner 1999, kouč Nitry (v lige striebro a bronz), Interu (bronz), Šale, Šurian, Zlatnej, Veselí na Morave - nádor na mozgu.

Attila Boris (73): trénerská legenda slo­venského zápasenia.

Tibor Cvacho (39): futbalový obranca Žiliny a Dukly B. Bystrica - infarkt.

Barbora Gatialová (21), slovenská bas­ketbalová reprezentantka, hráčka Ružom­berka, Gdyne, naposledy Viktórie Košice - automobilová nehoda.

Juraj Gressner (69): riaditeľ bratislavskej ZOO, šéfredaktor časopisu Jazdectvo a dostihy, dostihový historik a nestor turfovej publicistiky, dlhoročný spolupracovník SME.

Štefan Harvan (69): trojnásobný čs. majster v behu na lyžiach, účastník ZOH 1964 (22. na 50 a 26. na 30 km).

Jozef Hodál (74): basketbalový tréner, v ženskej lige odkoučoval 1123 zápasov, Slovan doviedol do finále Pohára Ronchettiovej, k víťazstvu v Čs. pohári a 2. miestu vo fede­rálnej lige, trénoval reprezentáciu Slovenska a istý čas bol aj zastupujúcim šéfom slo­venského zväzu.

Marek Hudák (37): člen horolezeckej expe­dície na Šiša Pangmu - zrejme pád.

Slavomír Kákoš (63): dostihový jazdec, po emigrácii vo Francúzsku, Nemecku i Švaj­čiarsku, kde pôsobil ako veterinárny chiropraktik, po návrate spoluvlastník staj­ne Vino.

Ladislav Kečkéš (40): košický atlét, jeden z ôsmich skokanov s výkonom 500 cm.

Miloš Kováč (36): športový komentátor STV.

Marek Krajčí (26): futbalista Interu, Trnavy, Senca, Gyoru, Artmedie, druhý najlepší strelec ligy 2003-04, naposledy hráč druho­ligového nemeckého Wacker Burghausen, 1 zápas v reprezentácii - autonehoda.

Peter Krchňák (78): stolnotenisový repre­zentant, slovenský šéftréner, športový novinár.

Andrej Kvašňák (70): 47-násobný čs. futbalový reprezentant (13 gólov), pričinil sa o striebro na MS 1962 aj o bronz na ME 1960, ba hral aj na MS 1970, košický rodák, ktorého v Prahe zvolili za Sparťana storočia (202 ligových zápasov a dva majstrovské tituly).

Božin Laskov (85): futbalista, ktorý reprezentoval rodné Bulharsko (8-krát), ale aj Československo (3) a v oboch krajinách získal tituly: s Levski Sofia dva, s bra­tislavským Slovanom dokonca tri (48 gólov), neskôr uznávaný lekár.

Ľudovít Malán (78): 17-násobný majster vo vodnom motorizme, podpredseda zväzu.

Viliam Padúch (66): futbalový brankár Nitry a Brna, asistent trénera Masopusta v čase, keď Zbrojovka získala čs. titul (1978).

Ladislav Pataki (60): guliar (18,64) a špor­tový vedec emigroval do USA, bol poradcom amerických vrha­čov-olympionikov, auto­om výživového doplnku Powerlean a víťa­zom veteránskych MS - mozgový nádor.

Viliam Petrík (63): medzinárodný boxerský rozhodca.

Anna Ragazová (64): dlhoročná čs. plavecká reprezentantka, ktorá po r. 1968 emigrovala do USA a stala sa uznávanou dermatologičkou - rakovina.

Viliam Schrojf (76): 39-násobný čs. reprezentant, najlepší brankár futbalových MS 1962, opora strieborného tímu, účastník aj MS 1954 a 1958, hráč Olomouca, Slovana Bratislava a Lokomotívy Košice, odchytal 240 ligových zápasov.

Tibor Snak (56): prezident hokejového HC Košice, člen exekutívy SZĽH, viceprezident futbalového 1. FC Košice.

Zdenko Sudek (74): basketbalový rozhodca.

Gejza Šimanský (82): 15-násobný čs. futbalový reprezentant, hráč Prešova.

Daniel Šlachta (84): prvý slovenský olympionik v zjazdovom lyžovaní v čs. drese (1948: 33. slalom a kombinácia, 46. zjazd), účastník MS 1954 (19. v kombinácii).

Milan Tomašovič (62): viceprezident Konfederácie športových zväzov a predseda Slovenského zväzu tanečného športu.

Štefan Valent (99): hokejista Skiklubu Bratislava, ktorý získal prvý titul majstra Slovenska v „kanadskom hokeji“ v r. 1930.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov