Zomrel dobyvateľ Mt. Everestu Sir Edmund Hillary

Sir Edmund Hillary
Sir Edmund Hillary (Autor: SITA, AP)
SITA|11. jan 2008 o 09:35

WELLINGTON 11. januára (SITA, AP) - V noci zo štvrtka na piatok prišiel horolezecký šport o jednu zo svojich žijúcich legiend. Vo veku 88 rokov zomrel v aucklandskej nemocnici hlavný protagonista jedného ...

WELLINGTON 11. januára (SITA, AP) - V noci zo štvrtka na piatok prišiel horolezecký šport o jednu zo svojich žijúcich legiend. Vo veku 88 rokov zomrel v aucklandskej nemocnici hlavný protagonista jedného z najväčších dobrodružstiev 20. storočia - prvý muž na najvyššom bode planéty Sir Edmund Hillary. Srdce nezabudnuteľnej postavy horolezeckej aj celej novozélandskej histórie dotĺklo v piatok o 9.00 ráno, oznámil prostredníctvom svojho vyhlásenia obvodný zdravotnícky výbor v Aucklande, príčinou smrti bol infarkt.

Život Edmunda Hillaryho bol naplnený nie len vzrušujúcim spoznávaním nedostupných miest, ale aj hlbokým ľudským cítením k obyvateľom chudobných častí sveta. Svoj obdivuhodný charakter dokázal aj pokorou pri spomienkach na historicky prvý úspešný výstup na Mount Everest. Až po smrti svojho sprievodcu - nepálskeho šerpu Tenzinga Norgaya v roku 1986 Hillary priznal, že bol na vrchole prvý, hoci podľa dovtedajšej interpretácie naň 29. mája 1953 vystúpili ruka v ruke.

"Zdolali sme toho bastarda," znela jeho bezprostredná reakcia po návrate do základného tábora. Až neskôr pridal do svojich pamätí viac poézie: "Ešte pár unavených krokov a už nad nami nebolo nič iné iba nebo. Už žiadne falošné previsy, žiadne ďalšie štíty. Stáli sme spolu na vrchole. Bolo tu miesto tak pre šiestich ľudí. Dobyli sme Everest. Úcta, krása, pokora, hrdosť, nadšenie - taká by mala byť zmes pocitov prvého človeka na najvyššom bode sveta po tom, ako toľkí pred nami neuspeli. Ale viac ako čokoľvek iné prevládali úľava a prekvapenie. Úľava z toho, že sme po dlhej ceste dosiahli nedosiahnuteľné, a prekvapenie, pretože sa to podarilo mne, starému Edovi Hillarymu, obyčajnému včelárovi, ktorý raz zažiaril na základnej škole v Taukau, bez veľkej slávy dokončil strednú v Aucklande a nemal ambície ísť na univerzitu. Takýto človek bol prvý na Evereste. Nemohol som tomu uveriť." Hillaryho výstup bol jednou zo symbolických ozdôb korunovačných slávností britskej kráľovnej Alžbety II, ktoré sa konali štyri dni po zdolaní Everestu. Vo veku 33 rokov ho potom povýšili do rytierskeho stavu.

Viac ako na svoj prvovýstup bol "Ed" hrdý na plody dlhoročnej aktivity v charitatívnej oblasti. Angažoval sa najmä v Nepále, kde pomáhal vybudovať školy a nemocničné zariadenia, nikdy nezabudol na tvrdé podmienky, za akých živia rodiny miestni šerpovia. Pri havárii lietadla v Nepále stratil Hillary prvú manželku Louise aj dcéru Belindu, druhý raz sa oženil v roku 1990 s June Mulgrewovou, bývalou manželkou jeho blízkeho priateľa, ktorý zomrel pri leteckom nešťastí v Antarktíde.

"Sir Ed sa označoval za priemerného Novozélanďana s obyčajnými schopnosťami. V skutočnosti to bol monumentálny človek. Navždy si ho budeme pamätať nie len ako pokoriteľa Everestu, ale aj ako muža, ktorý zasvätil život odhodlaniu, pokore a šľachetnosti," reagovala na smutnú správu novozélandská premiérka Helen Clarková.

Hovorca Hillaryho pozostalých Mark Sainsbury oznámil, že rodina prijala ponuku novozélandskej vlády na štátny pohreb, ktorého termín určia neskôr.


Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Zomrel dobyvateľ Mt. Everestu Sir Edmund Hillary