Lyžovanie: Miller vyhral zjazd vo Wengene

Bode Miller počas zjazdu vo Wengene
Bode Miller počas zjazdu vo Wengene (Autor: TASR)
SITA|13. jan 2008 o 15:15

WENGEN 13. januára (SITA) - Američan Bode Miller obhájil vlaňajšie prvenstvo v zjazde Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Wengene. Na prestížnom Lauberhorne vyhral dokonca rovnako ako v ...

WENGEN 13. januára (SITA) - Američan Bode Miller obhájil vlaňajšie prvenstvo v zjazde Svetového pohára alpských lyžiarov vo švajčiarskom Wengene. Na prestížnom Lauberhorne vyhral dokonca rovnako ako v roku 2007 aj s identickým náskokom 0,65 s pred domácim Didierom Cuchom. Na najdlhšej trati SP vybojoval celkovo 27. prvenstvo v pretekoch najvyššieho rangu v kariére, piate v zjazde a druhé v sezóne. V kráľovskej disciplíne triumfoval druhýkrát v rade, v závere decembra sa tešil v talianskom Bormiu. Miller je už spolu s Philom Mahrem s 27 víťazstvami najúspešnejším Američanom v SP v histórii a celkovo sa s ním delí o 8. priečku.

"Pred štartom som bol trocha nervózny, všetko mi však vyšlo na 100%. Po posledných bránkach som ešte cítil, že mám dostatok síl. Myslím si, že v súčasnosti som oveľa lepší ako v minulosti. Mám viac skúseností, som starší i silnejší," povedal v cieli Miller, ktorý deklasoval zvyšok štartového poľa. Bez 20 m 4,5 km dlhú trať s prevýšením 1028 m zvládol za 2:30,40 min a domáceho favorita Cucha zdolal o viac než polsekundy. Tretí so stratou 1,33 s skončil trochu prekvapujúco Kanaďan Manuel Osborne-Paradis. Na klasickej zjazdovke sa opäť nedarilo podľa predstáv Rakúšanom. Najlepšie skončil Michael Walchhofer na 4. mieste a musel prepustiť pozíciu lídra hodnotenia SP v tejto disciplíne Cuchovi. V najlepšej desiatke boli napokon štyria Rakúšania.

Američanom sa v posledných rokoch na Lauberhorne darí, vyhrali tu tretíkrát v rade. Pred Millerom sa tešil v roku 2006 Daron Rahlves, ktorý uý medzitým ukončil kariéru. Vlani na legendárnej zjazdovke vo Wengene slávil Miller prvé víťazstvo v zjazde SP na európskom kontinente v kariére.

V hodnotení Svetového pohára vedie aj po 20 pretekoch sezóny Rakúšan Benjamin Raich, ktorý wengenský zjazd vynechal. Miller sa po víťazstve posunul už na druhé miesto, na tretej priečke zotrval Cuche.

Výsledky - preteky Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní vo Wengene (Švajč.)

Zjazd mužov: 1. Bode Miller (USA) 2:30,40, 2. Didier Cuche (Švajč.) +0,65, 3.. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) +1,33, 4. Michael Walchhofer (Rak.) +1,37, 5. Andreas Buder (Rak.) +1,76, 6. Andrej Jerman (Slovin.) +1,86, 7. Marco Sullivan (USA) +1,94, 8. Kurt Sulzenbacher (Tal.) +2,04, 9. Hermann Maier +2,17, 10. Georg Streitberger (obaja Rak.) +2,35

Domov»Zimné športy»Lyžovanie: Miller vyhral zjazd vo Wengene