Šampióni sa triasli o víťazstvo

Slovák Radoslav Antl pri pokuse o streľbu vo včerajšom úvodnom zápase hádzanárskych ME Francúzsko - Slovensko (32:31). (Autor: SITA)
Rastislav Hríbik|18. jan 2008 o 00:00

Bazilejský debakel spred dvoch rokov sa neopakoval. Heisterov tím vykročil s obhajcom sympaticky. Francúzi rozhodli zo sedmičky 19 sekúnd pred koncom.

TRONDHEIM. Ani v desiatom vzájomnom zápase slovenskí hádzanári s Francúzmi neuhrali ani bod, no k senzácii boli blízko, blizučko.

Načahovali sa po remíze, no napokon podľahli vysokému favoritovi o jediný gól - 31:32. Ten strelil 19 sekúnd pred koncom z trestného hodu Olivier Girault. Strela Františka Šulca v záverečnom power play letela dve sekundy pred koncom tesne vedľa ľavej žrde.

Vydarený reparát

Slováci zanechali v hale Spektrum oveľa lepší dojem než v premiére na ME v Bazileji. Kým pred dvoma rokmi ich Francúzi, neskorší víťazi šampionátu, zlomili už v prvom polčase (vyhrali ho 19:9, celý zápas 35:21), v treťom najväčšom nórskom meste podali neporovnateľne lepší výkon.

Úvodné minúty naznačovali opak. Dvojnásobní majstri sveta ľahko rozoberali našu neistú obranu. Karabatičovi, považovanému za najlepšieho hádzanára sveta či spojke slávnej Barcelony Jeromemu Fernandezovi často stačil jediný pohyb, aby zmiatli našu obranu a skórovali. Naši, citeľne oslabení neúčasťou Kukučku a Vala, sa však držali v útoku. Rozstrieľal sa kanonier nemeckého Düsseldorfu František Šulc a k veľkému výkonu rozohral krídelník Grasshoppersu Zürich Rado Antl.

Brankár Štochl z piatich sedmičiek súpera v prvom polčase zneškodnil štyri a blysol sa ďalšími parádnymi zákrokmi. Stálo pri nás i šťastie, pár istých gólov zastavila žrď bránky. Francúzi celý zápas viedli, no naši dreli. Aj s podporou skupinky islandských fanúšikov, ktorí nás začali povzbudzovať.

Hviezdy sa potrápili

Do druhého polčasu francúzsky kouč Claude Onesta vystriedal brankárov, Omeyera nahradil Karaboue a po jeho zákrokoch nám súper začal utekať. Naši sedem minút nedali gól, súper zvýšil na 25:20, no znovu sme dotiahli na rozdiel jediného gólu (26:25). Obhajca senzáciu napokon len so šťastím nepripustil, no slovenskí mladíci ho potrápili viac, než si francúzske hviezdy boli ochotné pripustiť. Dnes je na ME voľný deň, zajtra čakajú na Slovákov Islanďania.

Fakty z ME

D–skupina: Francúzsko - Slovensko 32:31 (20:18). Francúzsko: Omeyer, Karaboue - Fernandez 5, Dinart 2, G. Gille, B. Gille 5, Narcisse 6, Busselier, Girault 5, Karabatic 4/1, Kempe, Abalo 3, Paty 2, Guilbert. Slovensko: Štochl, Shejbal - Fuňak 3, Šulc 10, Baran, Kozlov 1/1, Pekár 7, Petro 1, Dudáš 3, Szücs, Mikéci 1, Faith, Antl 5/1, M. Straňovský. Rozhodcovia: Višekruna, Stanojevič (Srb.), vylúčenia: 6:2, 7 m hody: 6/5 - 3/2, 2278 divákov.

Ďalšie výsledky - A-skupina: Slovinsko - Česko 34:32 (16:14).

B-skupina: Rusko - Čierna Hora 25:25 (15:16).

C-skupina: Nemecko – Bielorusko 34:26 (16:13).

Bohovia si neželali senzáciu, trúchlil tréner

Pár centimetrov delilo našich hádzanárov od historicky prvého bodu na európskom šampio­náte. František Šulc, s desiatimi gólmi vyhlásený za nášho najlepšieho hráča, dve sekundy pred koncom tesne minul.

„Ak by to šlo, vymenil by som desať gólov za jeden. Dohodli sme sa, že zakončím, no Francúzi s tým počítali. Vedel som, že sa sústredia na mňa. Žiaľ, boli sme v časovej tiesni a nebolo to presné,“ priznal 29-ročný strelec nemeckého Düsseldorfu. „Aj tak je však prehra o gól s majstrami sveta a Európy malý zázrak. Čakalo, že to bude rozdielom triedy. “

Pekár: Cítim sklamanie

Ani sedemgólový strelec prešovského Tatrana Rado Pekár nevedel, či smútiť, alebo sa tešiť. „Teraz cítim viac sklamanie. S pribúdajúcimi minútami sme čoraz viac verili, že sa môže podariť prekvapenie. Pred zápasom by som však takýto výsledok bral všetkými desiatimi. Hrali sme bez psychickej ťarchy, nevyčítali si chyby a šli do každej akcie naplno. To bol základ, nemáme sa za čo hanbiť. Je to solídny vstup do turnaja.“

Naši celý zápas len doťahovali, posledný raz po brejku Fuňaka 41 sekúnd pred koncom. Giraultova sedmička 19 sekúnd pred koncom však bola posledným gólom otváracieho duelu skupiny D. „Sedmička bola. A že to Šulc v závere netrafil? Nemôžeme mu to vyčítať. Bohovia nechceli, aby sme sa postarali o prekvapenie,“ konštatoval tréner Zoltán Heister.

Petra nepustil dres

Napriek prehre musel byť spokojný. Slováci dokázali, že už sa pred favoritmi len tak nerozklepú.

„Väčšinu poznám už z kadetských ME. Musia už konečne veriť sami sebe. Aj v spolupráci s psychológom im vštepujeme, že majú na to, aby hrali s každým vyrovnanú partiu. Že môžu byť úspešní. Mňa mrzí, že sme nezachytili začiatok druhého polčasu. Nezakončili sme päť či šesť útokov a súper nám ušiel. Potom nás stálo veľa síl, aby sme to vyrovnali,“ dodal 46-ročný kouč.

V závere, keď bol vylúčený Dudáš, útočil aj brankár Richard Štochl. Pivot Petro, ktorý si pôvodne navliekol jeho dres, si musel znovu sadnúť. Nebol totiž rovnakej farby ako brankárov, a tak musel Štochl späť na palubovku.

„Ja som veril až do poslednej sekundy. Škoda, aj toto je krásny úspech. Priznám sa, pri poslednej súperovej sedmičke som si aj zanadával,“ dodal brankár maďarského Dunaferru.

Prvých desať minút sa takmer nedotkol lopty, no potom chytal bravúrne. „Aj preto, že v úvode boli Francúzi vo vyložených šanciach. Po prestávke sme však s nimi držali krok aj v obrane.“