SLOVENSKO - ISLAND 22:28 (5:16)

Hádzaná, ME: Slováci nestačili na Island

TRONDHEIM 19. januára (SITA) - Hádzanári Slovenska prehrali na 8. majstrovstvách Európy mužov v Nórsku (17. - 27. 1. 2008) v sobotňajšom stretnutí D-skupiny s Islandom rozdielom šiestich ...

Slováci prehrali aj svoj druhý zápas na ME.(Zdroj: AFP)

TRONDHEIM 19. januára (SITA) - Hádzanári Slovenska prehrali na 8. majstrovstvách Európy mužov v Nórsku (17. - 27. 1. 2008) v sobotňajšom stretnutí D-skupiny s Islandom rozdielom šiestich gólov 22:28 (5:16). Zverenci trénera Zoltána Heistera nenadviazali na výkon zo štvrtka, keď siahali po bode v súboji s obhajcom prvenstva Francúzskom (31:32). Slováci sú tak s nulou na svojom bodovom konte v tabuľke na poslednom 4. mieste a ich šance na vybojovanie si jednej z troch postupových priečok výrazne klesli. V nedeľu 20. 1. zakončia účinkovanie v D-skupine duelom so štvornásobnými európskymi šampiónmi Švédmi (16.15 h). Ak chcú Slováci pomýšľať na účasť v ďalšej fáze ME, musia nad severanmi vyhrať. V prípade, že Island prehrá s Francúzskom, potrebujú hádzanári SR zdolať Švédov minimálne o šesť gólov. Ak by Islanďania s reprezentantmi z krajiny galského kohúta zabodovali, stačí Štochlovi a spol. na postup zo skupiny akékoľvek víťazstvo.

Výsledky - sobota - ME v hádzanej mužov - D-skupina (Trondheim) - súhrn:

• Slovensko - Island 22:28 (5:16)

Zostava a góly SR: R. Štochl 1, Pramuk - Petro, Dudáš 1, M. Straňovský 2, Antl 1, Faith, Fuňak 2, Kozlov 7/5, F. Šulc ml. 5, Baran 2, Cs. Szücs ml. 1, Mikéci, Pekár

Góly za Island: G. V. Sigurdsson 7, Petersson 5, Geirsson a Gunnarsson po 4, Hallgrímsson 2, Gudjónsson 2/1, Jónsson, Hólmgeirsson, Svavarsson, Garcia Padron po 1

pok. hody: 7/5 - 3/1, vylúčení: 7 - 6, rozhodovali: Reisinger a Kaschütz (obaja Rak.), 3410 divákov

Až do 7. min museli Slováci v sobotu čakať na svoj úvodný gól, ktorým Šulc znížil na 1:2. O chvíľu neskôr Antl vyrovnal na 2:2, ale technické chyby a straty lôpt Islanďania, ktorí nastúpili bez svojho najlepšieho hráča Olafura Stéfanssona, nekompromisne trestali z rýchlych protiútokov. Tréner Heister si tak v 14. min za stavu 2:5 zobral oddychový čas, no po štvrťhodine hry bolo už 2:6. Ofenzívne trápenie hráčov v červeno-čiernych dresoch pokračovalo naďalej, a keby nebolo niekoľkých úspešných zákrokov brankára R. Štochla, tak výsledok mohol byť ešte hrozivejší ako 3:9 na začiatku 21. min. Slovenské družstvo pôsobilo bezradným dojmom, a tak náskok súpera neustále narastal až na 15:4. Tesne pred prestávkou znížil Kozlov premenením svojho tretieho pokutového hodu (15:5), ale v záverečných sekundách prekvapil strelou z veľkej diaľky Geirsson a upravil na polčasových 16:5. Slováci dali v prvej tridsaťminútovke len dva góly z hry, pričom ten druhý v 9. min a potom za vyše 20 minút už iba trikrát skórovali zo sedmičky.

Po zmene strán naznačili zlepšenie a do útoku zavelil aj brankár Štochl, ktorý strelou cez celé ihrisko zaznamenal už svoj štvrtý reprezentačný gól. Šnúrou štyroch presných zásahov znížili slovenskí hádzanári za necelé tri minúty na 9:16. Aj potom sa snažili ukrajovať z náskoku severanov. Po dvoch góloch Šulca, ktorý tým druhým napodobnil Štochla a z vlastnej polovice ihriska prehodil islandského gólmana, sa v 51. min dotiahli na rozdiel piatich gólov (19:24). Príležitosť zdramatizovať zápas však zverenci kouča Heistera nevyužili. Kľúčový duel z hľadiska postupu do ďalšej fázy šampionátu a zároveň premiérový medzi oboma krajinami napokon Slováci prehrali 22:28.

Zoltán Heister (tréner SR): "Ani sa nedá opísať, čo som prežíval v prvom polčase. Bolo to obrovské sklamanie. Nedokážem si to vysvetliť. Možno chalani príliš chceli, keďže vedeli, že ide zrejme o rozhodujúci duel v boji o postup zo skupiny. Možno im uškodilo aj to, že nehral najlepší hráč Islandu Stéfansson. Upokojili sa a mysleli si, že to pôjde ľahšie. Namiesto toho však kopili jednu chybu za druhou. Prvú tridsaťminútovku psychicky nezvládli. Takých chýb, aké sme robili, by sme sa rozhodne nemali dopúšťať. Navyše nebolo hráča, ktorý by to dal dokopy. Cez prestávku som im dohovoril a druhý polčas bol z našej strany lepší, no žiaľ súper mal už obrovský náskok. Keď sme znížili na rozdiel piatich gólov, ešte sme mali možnosť urobiť niečo s výsledkom. Potom však opäť prišli individuálne chyby, Islanďania nám znovu ušli a už nebolo dosť času a ani síl na otočenie výsledku. Som sklamaný, lebo si myslím, že bolo v našich silách zvládnuť tento zápas. Teraz sa musíme dať psychicky dokopy. Keď dnes Francúzi zdolajú Švédov, budeme mať ešte teoretickú šancu na postup a stať sa môže všeličo."

Richard Štochl (brankár SR): "Asi sme to po vystúpení s Francúzmi prechválili. Bohužiaľ, nemáme toľko alternatív na striedanie, na obmenu hráčov. Prvý polčas vyzeral hrozivo, v druhom sme sa postavili na nohy. Chceli sme vyhrať, ale uhrali sme aspoň slušnú prehru. Island bol zdolateľný.

Radoslav Kozlov (krídelník a najlepší strelec SR): "Bolo to o koncentrácii. V útoku sme vlastnými chybami dostali lacné góly z protiútokov. Mrzí ma každá prehra. Mojím osobným želaním je získať so Švédmi nejaký ten bod."

Peter Dudáš (pivot SR): "Ťažko sa mi hovorí. Veľmi sme chceli, ale to nám zviazalo nohy a ruky. Verím, že proti Švédom budeme hrať aspoň tak, ako proti Islandu v druhom polčase a ukážeme svetu, že vieme hrať hádzanú a patríme do špičky. V druhom polčase sme lepšie bránili, ťahali rýchle protiútoky a premieňali šance."

Gudjon Valur Sigurdsson (najlepší strelec Islandu): "Prvý polčas sme boli výborní, všetko nám vychádzalo, ale potom sme stratili koncentráciu. Našťastie to dobre dopadlo."

• Švédsko - Francúzsko 24:28 (13:18)