SUPER G SVETOVÉHO POHÁRA ŽIEN 2007/2008 V ALPSKOM LYŽOVANÍ V CORTINE D´AMPEZZO - SÚHRN VÝSLEDKOV

V Cortine nečakaný triumf Holausovej

CORTINA D´AMPEZZO 20. januára (SITA, AP) - Víťazkou nedeľňajšieho tretieho super G Svetového pohára žien 2007/2008 v alpskom lyžovaní sa v talianskej Cortine d´Ampezzo stala nečakane Rakúšanka Maria Holausová. Dvadsaťštyriročná zjazdárka z tirolského Brixen am Thale zaznamenala svoj prvý triumf vo SP v kariére, keď predtým skončila na stupňoch víťazov iba jediný raz - vlani v januári v talianskom San Sicariu. Bývalá juniorská vicemajsterka sveta v zjazde dosiahla na 2340 metrov dlhej trati Olympia delle Tofane čas 1:24,63 min a o 23 stotín predstihla olympijskú víťazku v obrovskom slalome z Turína 2006 Američanku Juliu Mancusovú. Tretia skončila so stratou 0,28 sekundy Rakúšanka Nicole Hospová, ktorá si upevnila pozíciu líderky v celkovom hodnotení Svetového pohára. Na konte má už 759 bodov a pred druhou v poradí Lindsey Vonnovou-Kildowovou z USA má náskok 76 bodov. Úradujúca svetová šampiónka v super G Anja Pärsonová zo Švédska obsadila až 16. miesto, ale napriek tomu si udržala prvú priečku v hodnotení tejto disciplíny so ziskom 151 bodov. Maria Holausová bodovala v sezóne 2007/2008 do svojho nedeľňajšieho cortinského triumfu len päťkrát, jej najlepším umiestnením bola 5. priečka v decembrovom zjazde v rakúskom St. Antone. Okrem toho sa do elitnej desiatky dostala už len v zjazde v Lake Louise, kde skončila šiesta. Holausová vybojovala pre Rakúsko siedme prvenstvo v pretekoch SP v sezóne. "Dnes som mala štartové číslo jeden a to bola najväčšia moja výhoda. Trať totiž postupne pod vplyvom tepla mäkla, a tak som mala práve ja najlepšie podmienky. Pred pretekmi som bola poriadne nervózna, toaletu som navštívila dvadsaťdvakrát. Prešlo to však tak rýchlo, že som ani nemala čas uvažovať o nervozite," komentovala víťazka.

Výsledky:

Ženy - super G: 1. Maria Holausová (Rak.) 1:24,63 min, 2. Julia Mancusová (USA) +0,23 s, 3. Nicole Hospová (Rak.) +0,28, 4. Emily Brydonová (Kan.) +0,29, 5. Lindsey Vonnová-Kildowová (USA) +0,30, 6. Britt Janyková (Kan.) +0,31, 7. Renate Götschlová (Rak.) +0,42, 8. Carolina Ruizová-Castillová (Šp.) +0,48, 9. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) +0,65, 10. Alexandra Meissnitzerová (Rak.) +0,71.

Poradie SP v super G (po 3 pretekoch): 1. Anja Pärsonová (Švéd.) 151, 2. Martina Schildová (Švajč.) 143, 3. Nicole Hospová (Rak.) 140, 4. Maria Rieschová (Nem.) 138, 5. Emily Brydonová (Kan.) a Julia Mancusová (USA) obe 130, 7. Maria Holausová (Rak.) 118, 8. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) 104, 9. Renate Götschlová (Rak.) 96, 10. Britt Janyková (Kan.)

Celkové poradie vo SP (po 20 pretekoch): 1. Nicole Hospová (Rak.) 759 bodov, 2. Lindsey Vonnová-Kildowová (USA) 683, 3. Julia Mancusová (USA) 639, 4. Maria Rieschová (Nem.) 613, 5. Marlies Schildová (Rak.) 586, 6. Anja Pärsonová (Švéd.) 581, 7. Tanja Poutiainenová (Fín.) 533, 8. Denise Karbonová (Tal.) 519, 9. Elisabeth Görglová (Rak.) 511, 10. Britt Janyková (Kan.) 361,... 14. Veronika Zuzulová (SR) 321.