Studené severské sprchy

Michal Baran (vpravo) sa snaží predrať cez islandského valibuka
Michal Baran (vpravo) sa snaží predrať cez islandského valibuka (Autor: REUTERS)
Sportnet|21. jan 2008 o 00:00

Rovnako ako pred dvoma rokmi pri premiére v Bazileji, aj v Trondheime obsadili slovenskí hádzanári v skupine posledné miesto, keď prehrali všetky tri zápasy a idú domov.

Zostali nám len sny. Po sympatickom štvrtkovom výkone proti Francúzom (31:32),ktorým pobláznili celé Slovensko, prišlo víkendové vytriezvenie. Slováci v duchu živili nádej na prípadný postup, no v sobotu proti Islandu (22:28) i v nedeľu so Švédmi (25:41) mali plné ruky práce, aby sa aspoň vyhli debaklom. S Islandom to zvládli, so Švédmi už nie.

Sobota: polčas na uterák

Črtajúca sa postupová šanca zrazila mladých Slovákov do kolien. Zodpovednosť im zväzovala ruky, a tak Island aj bez zraneného kľúčového hráča Stefanssona rýchlo vygumoval naše nádeje.

Pozorne bránil a trestal každú našu chybu. A tých bolo neúrekom. Nesústredenému Mikécimu padala lopta z rúk, dobre prikrytý Šulc sa nedokázal presadiť, Antl zo sedmičky netrafil ani bránu. Ani najstarší Baran nebol vo svojej koži. Krídelník Kozlov v zakončení namiesto brány trafil v rohu hľadiska stojaceho maskota šampionátu do hlavy.

Bola to katastrofa. V polčase sme prehrávali 5:16 a vyzeralo to na uterák. Päť gólov za polčas je druhá najhoršia vizitka Slovenska od osamostatnenia sa. V novembri 1995 sme v Plzni prehrali s Českom prvú tridsaťminútovku 4:12!

Aj skúsení podľahli tlaku

Až keď súper po zmene strán povolil, dokázal Heisterov výber zdvihnúť hlavu. Stiahol na rozdiel piatich gólov (19:24), no Island kontroloval vývoj i postup zo skupiny D do konca.

„Nezvládli sme to. Hráči neplnili to, čo sme si predsavzali. Aj tí skúsení ako Šulc s Baranom podľahli tlaku. Starší hráči mali ísť príkladom, ale aj oni robili hrubé individuálne chyby. Ako tréner som na lavičke cítil bezradnosť. Nebolo koho poslať na palubovku,“ smútil tréner Zoltán Heister. „Hoci som o možnom postupe s hráčmi nehovoril, vedeli to a stále na to mysleli. Asi to chce čas, aby sme na takéto zápasy dorástli psychicky. Som sklamaný, nevyužili sme šancu. Jeden dobrý polčas nestačí,“ dodal.

Nedeľa: švédska lekcia

Prípadná šesťgólová výhra pred zápasom so Švédmi stále dávala našim istotu postupu do nadstavbovej fázy, no duel s omladeným kádrom najúspešnejšieho účastníka v histórii ME ukázal, kde je naše miesto. Štvornásobní majstri Európy boli pohyblivejší, presnejší v zakončení.

Takmer každý útok zakončovali gólom. V 12. minúte bolo 2:9 a tréner Linell mohol nečakane skoro začať šetriť svoje najväčšie esá. Nehrali sme tak ustráchane a nekoncentrovane ako proti Islandu, no Švédi nám aj bez enormného úsilia naložili na cestu domov poriadny debakel. Šesťnásťgólová prehra 25:41 je najvyššou, akú kedy Slováci utrpeli. „Takéto ťažké zápasy zatiaľ nezvládame. Po prehre s Islandom sa už chlapci nedokázali pozviechať. Prehrali sme všetko, ale aj tak to pre nás bola dobrá škola,“ hodnotil zničený kouč.


Fakty ME

Skupina D

Sobota: Slovensko - Island 22:28 (5:16), zostava a góly SR: Štochl 1, Pramuk - Fuňak 2, Šulc 5, Baran 2, Kozlov 7/5, Pekár, Petro, Dudáš 1, Szücs 1, Mikéci, Faith, Antl 1, M. Straňovský 2 - najviac gólov Islandu: G. Sigurdsson 7, Geirsson a Gunnarsson po 4. Pred 3410 divákmi rozhodovali Reisinger a Kaschütz (Rak.), vylúčenia: 7:6, 7m hody: 6/5 - 3/1. Švédsko - Francúzsko 24:28 (13:18).

Nedeľa: Slovensko - Švédsko

25:41 (12:20), Štochl, Pramuk - Petro 2, Dudáš 4, M. Straňovský 1, Antl 1, Faith 3, Fuňak, Kozlov 1, Šulc 3, Baran 2, Mikéci 4, Pekár 3, Vadkerti 1 – najviac gólov Islandu: K. Andersson 8/3. Pred 1870 divákmi rozhodovali Kristiansen a Abrahamsen (Nór.), 7 m hody: 2/0 - 5/5, vyl.: 4 - 3. Island - Francúzsko 21:30 (8:17).


1. Francúzsko330090:766
2. Švédsko320189:684
3. Island310268:762
4. Slovensko300378:1010

Skupina A

Sobota: ČR - Chorvátsko 26:30, Poľsko - Slovinsko 33:27. Nedeľa:

Poľsko - ČR 33:30, Chorvátsko - Slovinsko 29:24. Postupujúci: Chorvátsko, Poľsko, Slovinsko.

Skupina B

Nedeľa: Dánsko - Rusko 31:28. Postupujúci: Nórsko, Dánsko, Rusko alebo Č. Hora.

Skupina C

Sobota: Maďarsko - Nemecko 24:28, Bielorusko - Španielsko 31:36. Nedeľa: Španielsko - Nemecko 30:22. Postupujúci: Nemecko, Maďarsko, Španielsko.

Berie to ako ponaučenie

Košičan JÁN FAITH (23), dnes v službách Baníka Karviná, si premiéru na ME odbil až včera proti Švédom. Odohral celých 60 minút, z troch striel dal tri góly, no spokojný byť nemohol. Veď bol pri najväčšom debakli reprezentácie od jej vzniku.

Ako ste vnímali takýto neslávny debut?

„Snažil som sa zahrať to, čo viem. To, čo je moja silná stránka. Protiútoky. Vyšli mi všetky tri, čo je fajn, len výsledok je bieda. Smola, mohli sme lepšie zahrať.“

Prečo ste nehrali?

„Sám neviem. Možno sme sa báli, že dostaneme debakel. A aj sme ho dostali.“

Vyjadruje rozdiel v skóre kvalitu oboch tímov?

„Podľa mňa nie. Neutiahli sme začiatok. Švédi nám ušli o päť – šesť gólov a my sme sa potom zlomili. Snažili sme sa to dotiahnuť, ale robili sme zbytočné technické chyby. Hneď ich trestali. Tak sa to hrať nedá.“

Aké dojmy si odnášate zo šampionátu?

„Videl som hrať najlepších hráčov sveta. Beriem to ako ponaučenie. Videl som, ako sa hrá špičková hádzaná. Pokúsim sa jej vyrovnať. Ak sa bude dariť, možno na ďalšom šampionáte.“

„Dedko“ Svensson pre SME: Chuť mám stále

Má takmer všetko, čo sa v hádzanej dá získať. Dva tituly majstra sveta, tri európske prvenstvá, šesť triumfov v Lige majstrov. Vyhral prestížnu španielsku ligu i superpohár. Štyridsiatka už klope na dvere, no Tomasovi Svenssonovi sa zo švédskej bránky stále nechce.

Ani z mixzóny trondheimskej haly Spektrum sa ešte dlho po víťaznom súboji s Islandom (24:19) nikam neponáhľal. Spoluhráči už vychádzali osprchovaní zo šatne, Tomas stále živo diskutoval so švédskymi novinármi.

Baví ho skúšať nové veci

Najstarší hráč európskeho šampionátu v Nórsku (15. februára oslávi 40. narodeniny) si našiel pár minút aj na otázky denníka SME. „Ako je možné, že som stále v takej dobrej forme? Veľa trénujem. Skúšam nové techniky, nové veci. Neviem si predstaviť, že by som robil niečo iné. Hádzaná je môj život,“ priznal brankár, ktorý sa medzi tri žrde v reprezentačnom zápase postavil po prvý raz v roku 1988!

Prešovčan Marek Mikéci sa v tom čase tešil na druhú sviečku na narodeninovej torte. Csaba Szücs mal čosi viac než rok. „Bolo to už dávno, ale motivácia mi stále nechýba. Mám pred sebou ďalší sen: uspieť na olympiáde v Pekingu,“ vraví rodák z Eskilstuny a 319-násobný švédsky reprezentant.

Vo svete špičkovej hádzanej už športovci jeho veku nie sú bežným artiklom. Hlohovčan Ján Bracho mal síce až 48 rokov a 99 dní, keď sa v máji minulého roku postavil do bránky v extraligovom zápase. Šlo však skôr o výpomoc v núdzi než o regulárny návrat na hádzanárskú palubovku.

Prekliati Rusi

Svenssonov sen je pochopiteľný. Olympijské zlato, hoci hral už v dvoch finále, stále nemá. Vždy mu ho vyfúkli Rusi, vždy len o dva góly. V Barcelone 1992 ešte pod hlavičkou SNŠ zdolali Švédov 22:20, o osem rokov neskôr v Sydney 28:26.

Zlatá generácia švédskej hádzanej, ktorá vo svete valcovala všetko dlhé roky, už dohrala. Ich najslávnejší hráč Magnus Wislander funguje v Trodheime ako spolukomentátor švédskej televízie. Tomas Svensson zostal v bránke aj s mladíkmi, ktorí len naberajú skúsenosti.

„Od zlatej generácie sme stále ďaleko, no pracujeme na tom. Ide to pomaly, ale posúvame sa. Naša hádzaná cveng nestratila, už len to potvrdiť na veľkých turnajoch,“ trpezlivo vysvetľoval Svensson, dnes gólman španielskeho Portlandu San Antonio.

Chladný severan sa v Pamplone musí cítiť ako doma. Oženil sa so Španielkou Montse, s ktorou má tri deti. Šesťročného Maxa, o rok a pol mladšiu Juliu a trojročného Tea.

Prežil pád lietadla

Svensson nie je len skvelý hádzanár. Múdrosť a pokora, s akou vypúšťa vety z úst, z neho robia i veľkú športovú osobnosť. I spokojného človeka, ktorý si vie vážiť život.

Najmä od toho rána 27. decembra 1991, keď prežil pád lietadla. Tomas bol na palube, keď sa stroj McDonell Douglas MD-81 letiaci zo Štokholmu do Kodane krátko po štarte v mrazivom počasí zrútil neďaleko mestečka Gottröra. Všetkých 129 cestujúcich na palube, hoci sa stroj rozlomil na tri časti, prežilo.

Nešťastie, ktoré vošlo do dejín ako „Zázrak z Gottröry“, hlboko zapôsobilo aj na Svenssona. „Až vtedy vám dojde, akú cenu má ľudský život,“ priznal krátko po nehode pre denník Aftonbladet.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Hádzaná»Studené severské sprchy