SUPER G SVETOVÉHO POHÁRA ŽIEN 2007/2008 V ALPSKOM LYŽOVANÍ V CORTINE D´AMPEZZO - PONDELKOVÉ VÝSLEDKY - SÚHRN

Lyžovanie: Druhý super G v Cortine pre Rieschovú

CORTINA D´AMPEZZO 21. januára (SITA, AFP) - Víťazkou pondelkového štvrtého super G Svetového pohára žien 2007/2008 v alpskom lyžovaní sa v talianskej Cortine d´Ampezzo stala Nemka Maria Rieschová.

Nemecká zjazdárka Maria Rieschová (uprostred) víťazka superobrovského slalomu Svetového pohára v talianskej Cortine d´Ampezzo sa teší 21. januára 2008 na pódium spolu s druhou Rakúšankou Elisabeth Görglovou (vľavo) a treťou Rakúšankou Renate Götschlovou.(Zdroj: TASR)

Dvadsaťtriročná zjazdárka z Garmisch-Partenkirchenu zaznamenala svoj piaty triumf vo SP v kariére, druhý v super G. Zásluhou pondelkového prvenstva sa všestranná Rieschová dostala na prvú priečku v hodnotení tejto disciplíny vo Svetovom pohári so ziskom 238 bodov. Líderka celkového poradia SP Rakúšanka Nicole Hospová preteky nedokončila, ale so 759 bodmi si udržala prvú pozíciu. Jej náskok pred Lindsey Vonnovou-Kildowovou, ktorá skončila v pondelok štvrtá, sa scvrkol už len na 26 bodov. Slovenka Veronika Zuzulová, ktorá v Cortine neštartovala, je celkovo štrnásta s 321 bodmi. Rovnako ako Hospová nevidela v pondelok cieľ ani víťazka nedeľňajšieho super G Rakúšanka Maria Holausová.

Maria Rieschová dosiahla na 2340 metrov dlhej trati Olympia delle Tofane čas 1:25,73 min a o 4 stotiny predstihla Elisabeth Görglovú z Rakúska a o 20 stotín jej krajanku Renate Götschlovú. "V nedeľu som bola po 18. mieste sklamaná. Dnes však boli na rozdiel od včerajška oveľa lepšie podmienky, pre všetkých rovnaké. Sneh bol tvrdý a ja som to využila. V tejto sezóne už mali na konte štyri pódiové umiestnenia, a tak odo mňa každý očakával konečne víťazstvo," uviedla víťazná Nemka.

Úradujúca svetová šampiónka v super G Švédka Anja Pärsonová obsadila až 12. miesto a prišla o prvú priečku v hodnotení tejto disciplíny vo SP. Rieschovej sa zatiaľ najviac darilo v v sezóne 2003/2004, keď vyhrala tri podujatia SP v rôznych disciplínach - zjazd a super G v Hause a slalom vo fínskom Levi. Okrem toho bola dvakrát druhá, dvakrát tretia a v celkovom hodnotení SP skončila na skvelom 3. mieste. Potom ju však prenasledovali zranenia a na stupne víťazov sa dostala len dvakrát (1. v zjazde v Lake Louise v decembri 2006 a 3. v super G v St. Moritzi v decembri 2004). V aktuálnej sezóne opäť jazdí skvele a na "bedňu" sa postavila už päťkrát, pričom jej bilancia je 1 - 2 - 2.

Výsledky:

Ženy - super G: 1. Maria Rieschová (Nem.) 1:25,73 min, 2. Elisabeth Görglová +0,04 s, 3. Renate Götschlová (obe Rak.) +0,20, 4. Lindsey Vonnová-Kildowová (USA) +0,21, 5. Britt Janyková (Kan.) +0,41, 6. Julia Mancusová (USA) +0,46, 7. Tina Mazeová (Slovin.) +0,49, 8. Fabienne Suterová (Švajč.) +0,68, 9. Marlies Schildová (Rak.) +0,70, 10. Andrea Fischbacherová (Rak.) +0,84.

Poradie SP v super G (po 4 pretekoch): 1. Maria Rieschová (Nem.) 238, 2. Anja Pärsonová (Švéd.) 173, 3. Julia Mancusová (USA) 170, 4. Elisabeth Görglová (Rak.) 161, 5. Martina Schildová (Švajč.) 159, 6. Renate Götschlová (Rak.) 156, 7. Emily Brydonová (Kan.) 154, 8. Nicole Hospová (Rak.) a Britt Janyková (Kan.) obe 140, 10. Maria Holausová (Rak.) 118.

Celkové poradie vo SP (po 21 pretekoch): 1. Nicole Hospová (Rak.) 759 bodov, 2. Lindsey Vonnová-Kildowová (USA) 733, 3. Maria Rieschová (Nem.) 713, 4. Julia Mancusová (USA) 679, 5. Marlies Schildová (Rak.) 615, 6. Anja Pärsonová (Švéd.) 603, 7. Elisabeth Görglová (Rak.) 591, 8. Tanja Poutiainenová (Fín.) 533, 9. Denise Karbonová (Tal.) 519, 10. Renate Götschlová (Rak.) 411,... 14. Veronika Zuzulová (SR) 321.