Pasca na myši sa takmer zmenila na smrteľnú jamu

Švajčiar Didier Cuche vlani vo Wengene.
Švajčiar Didier Cuche vlani vo Wengene. (Autor: ČTK)
Peter Fukatsch|22. jan 2008 o 00:00

Nemecké Streif znamená tiež – filmový pás. Rovnaký názov má slávna zjazdovka v ti­rolskom Kitzbüheli. Strašidelný pád Američana Scotta Maccartneyho však nezniesli ani televízni kameramani.

Nemecké Streif znamená tiež – filmový pás. Rovnaký názov má slávna zjazdovka v ti­rolskom Kitzbüheli. Strašidelný pád Američana Scotta Maccartneyho však nezniesli ani televíznikameramani.

Štáby rakúskej ORF všetko sledovali z etických príčin z úctivej vzdialenosti. Američanov pád po 60–metrovom záverečnom skoku vyzeral smrteľne. K najhoršiemu našťastie neprišlo.

Američana nesmeli snímať

Maccartney poskytol z nemocnice ORF rozhovor. Súhlasil iba s podmienkou – nesmiete ma snímať. Taký je doráňaný. „Cítim sa lepšie. Veci si pamätám do toho pádu, potom mi chýba celý deň,“ povedal. Nie div, držali ho v umelom spánku.

Záverečný skok sa volá Pasca na myši (Mausfalle). Už na tréningu sa na ňom dolámal český zjazdár Ondřej Bank. „Skutočne som kedysi tvrdil, že Streif nie je extrémne náročná zjazdovka. Cieľový skok však teraz neustále prerábali. Na rozsekanej trati naň pretekári vlietli raz sprava, inokedy zľava, zhora. Bolo to o lámaní kostí,“ cituje Banka internetová stránka i.DNES.cz. Robila s ním rozhovor v kitzbühelskej nemocnici, kde mu operovali zlomenú nohu.

Súboj Kitzbühel – Wengen

Zjazdovka na tirolských pretekoch Hahnenkamm sa bije o svetové prvenstvo so švajčiarskym Wengenom. Ako trebárs vo formule 1 okruhy v Monze a v Monte Carle.

Odborníci to väčšinou riešia kompromisne. Kitzbühel je olympiáda, Lauberhorn vo Wengene majstrovstvami sveta. Aj z tohto porovnania poznať, že Tirolsko je o čosi uznávanejšie.

Možno aj preto, že na zjazdovke Streif vyrástol zrejme najslávnejší zjazdár histórie Toni Sailer.

Hahnenkamm nie je však v ničom pred Wengenom. Ide o rok mladšie preteky, trať je podstatne kratšia, sklony miernejšie, rýchlosť menšia. Má však prekliaty Mausfalle.

„Bolo to relatívne bezpečné, tak museli do toho zavŕtať,“ kritizoval Bank organizátorov.

Naznačil tým ich zvrátenosť. Streif má cieľ prakticky v meste. Na Hahnenkamm chodí viac ľudí ako do Wengenu. Akoby si žiadali „krvavé“ divadlo.

Medzi odborníkmi cynici

V Rakúsku prepukla mediálna prestrelka. Kurier citoval cynikov z radov odborníkov. Vraj ťažšie preteky sú divácky príťažlivejšie. Američan urobil hrubú jazdeckú chybu.

Die Presse kritizoval. „Bol to zlý ťah. Najmä keď počasie bolo premenlivé, skôr jarné.“

Všetky svetové zjazdovky majú štart na planine nad pásmom lesa. Potom doň pretekári vletia. Teplota a kvalita snehu sa s ubúdajúcim metrami menia. Preto je najmä záver rizikový.

Tretí klasický, najmenej významný zjazd, Kandahar v Garmisch–Partenkirchene, v tejto sezóne nezaradili do programu Svetového pohára.

Kitzbühel

Názov pretekov: Hahnenkamm

Štart: 1665 m nad morom

Cieľ: 805 m

Dĺžka: 3323 metrov

Priemerný sklon: 27 percent

Najvyšší sklon: 85 percent

Rekord trate: Fritz Strobl (Rakúsko) 1:51,28 v roku 1997, priemerná rýchlosť pri rekorde 103,25 km/h.

Prvý víťaz – 1931: Ferdl Fridensbauer (Rak.) za 4:34,2.

Víťaz 2008: Cuche (Švajč.) – 1:59,75

Rarita: pri záverečnom skoku Mausfalle (Pasca na myši) dosahujú pretekári dĺžku 60 m, pred 30 rokmi aj 80 m.




Wengen

Názov pretekov: Lauberhorn

Štart: 2315 m nad morom

Cieľ: 1029 m

Dĺžka: 4500 m

Priemerný sklon: 33 percent

Najvyšší sklon: 93 percent!

Rekord trate: Kristian Ghedina (Taliansko) 2:24,23 – 1997, 106,33 km/h

Prvý víťaz – 1930: Christian Rubi (Švajč.) za 5:08,0.

Víťaz 2008: B. Miler (USA) – 2:30,40.

Rarita: najstarší i narýchlejší zjazd na svete, pretekári dosahujú rýchlosť až 160 km/h.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Pasca na myši sa takmer zmenila na smrteľnú jamu