VÝSLEDKY ŠPRINTU KLASICKOU TECHNIKOU V RÁMCI SVETOVÉHO POHÁRA V BEHU NA LYŽIACH V KANADSKOM STREDISKU CANMORE

Beh na lyžiach: V šprinte 6. miesto Procházkovej

CANMORE 23. januára (SITA) - Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila v šprinte klasickou technikou v rámci Svetového pohára v kanadskom stredisku Canmore skvelé ...

Z prvenstva sa tešila Petra Majdičová.(Zdroj: AFP)

CANMORE 23. januára (SITA) - Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila v šprinte klasickou technikou v rámci Svetového pohára v kanadskom stredisku Canmore skvelé 6. miesto. Je to jej druhý najlepší výsledok v kariére, vyššie bola iba 1. decembra minulého roka vo fínskom Kuusame, kde skončila tretia. Dvadsaťtriročná banskobystričanka zabehla v kvalifikácii 13. najrýchlejší čas. Vo štvrťfinále potom suverénne triumfovala, v semifinále síce skončila „až“ tretia, ale časom, v ktorom by v opačnom semifinále zvíťazila, a tak postúpila do A-finále. V ňom po kolízii dobehla posledná - šiesta. „Boli to mimoriadne náročné preteky, išli sa v štrnásťstupňovom mraze. Alena ešte cíti únavu po Tour de Ski, bola trochu aj prechorená, muselo sa to prejaviť na jej výkone. Hneď po štarte finále mala kolíziu a súperky jej ušli. Potvrdila však, že patrí medzi absolútnu svetovú špičku. Škoda, že nemá aspoň dvoje lyže. Medzi semifinále a finále sme jej už nestihli premazať sklznice. Ale aj tak je to skvelý výsledok, máme z neho radosť,“ povedal pre agentúru SITA tréner Ján Valuška.

Z víťazstva sa tešila Slovinka Petra Majdičová - 28-ročná zverenkyňa slovenského trénera Ivana Hudáča. Strieborná medailistka z minuloročných majstrovstiev sveta v japonskom Sappore dosiahla piate prvenstvo v pretekoch o krištáľový glóbus, trinástykrát sa postavila na stupne víťazov. O jej triumfe rozhodla až cieľová fotografia, pretože strieborná Astrid Jacobsenová preťala cieľovú pásku v takom istom čase. Bronz si z Canmore odváža Poľka Justyna Kowalczyková.

V rovnakej súťaži mužov suverénne zvíťazil Börre Näss z Nórska. Dvadsaťpäťročný šprintérsky špecialista dosiahol svoje tretie prvenstvo v pretekoch SP v kariére, prvé v aktuálnej sezóne. Už v kvalifikácii zabehol najrýchlejší čas, premožiteľa nenašiel ani vo štvrťfinále, semifinále a finále. Nóri potvrdili svoju výnimočnosť v tejto divácky atraktívnej disciplíne - patrilo im prvých päť priečok. Druhý skončil Ola Vigen Hattestad, tretí bol v cieli Eldar Rönning. Slovenskí muži v šprinte neštartovali.

Výsledky - šprint klasickou technikou:

MUŽI:

A-finále

1. Börre Näss (Nór.) 2:44,1 min, 2. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +0,5 s, 3. Eldar Rönning (Nór.) +1,0, 4. Anders Glörsen (Nór.) +3,0, 5. Tor Arne Hetland (Nór.) +4,2, 6. Nikita Krjukov (Rus.)

B-finále

1. (7. miesto celkovo) Emil Jönsson (Švéd.) 2:49,4 min, 2. (8.) Mats Larsson (Švéd.) +1,2 s, 3. (9.) Michail Devjaťarov (Rus.) +1,3, 4. (10.) Öystein Pettersen (Nór.) +6,7, 5. (11.) Björn Lind (Švéd.) +9,5, 6. (12.) Kalle Lassila (Fín.) +10,7

ŽENY:

A-finále

1. Petra Majdičová (Slovin.) 3:09,7 min, 2. Astrid Jacobsenová (Nór.) +0,0, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,8, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) +2,9, 5. Pirjo Muranenová (Fín.) +4,0, 6. Alena Procházková (SR) +12,5

B-finále

1. (7. miesto celkovo) Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 3:15,4 min, 2. (8.) Natalia Matvejevová (Rus.) +3,3 s, 3. (9.) Seraina Mischolová (Švajč.) 7,4, 4. (10.) Julia Ivanovová (Rus.) +7,8, 5. (11.) Natalia Naryškinová (Rus.) +12,0, 6. (12.) Chandra Crawfordová (Kan.) +13,2