Australian Open: Hantuchová dohrala v semifinále

Daniela Hantuchová začala semifinálový duel proti Srbke Ivanovičovej výborne, na konci sa však z postupu tešila jej súperka. (Autor: AP)
Sportnet|24. jan 2008 o 07:07

Púť tohtoročným Australian Open sa pre Danielu Hantuchovú skončila v semifinále, v ktorom nestačila na Srbku Ivanovičovú.

Melbourne 24. januára (TASR/SITA) - Slovenská tenistka Daniela Hantuchová neuspela v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open.

Nasadená deviatka prehrala v melbournskej aréne Roda Lavera s turnajovou štvorku Srbkou Anou Ivanovičovú za 2:10 h v troch setoch 6:0, 3:6, 4:6 a nevyužila šancu stať sa prvou slovenskou finalistkou v singli na podujatiach veľkej štvorky.

Zverenka trénera Ángela Giméneza mala pritom zápas výborne rozohratý, keď viedla 6:0 a 2:0, no Ivanovičovej sa podobne ako vo finále minuloročného turnaja WTA v Luxemburgu podaril dokonalý obrat. V boji o titul nastúpi v sobotu nadránom SEČ proti piatej nasadenej Ruske Marii Šarapovovej, ktorá si v úvodnom semifinále poradila so svetovou trojkou Jelenou Jankovičovou zo Srbska 6:3 a 6:1. Jediným Slovákom vo finále dvojhry na grandslamovom turnaji tak zostáva olympijský šampión Miloslav Mečíř. Nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu bol v roku 1986 vo finále na US Open a o tri roky neskôr práve v Melbourne, ani v jednom prípade však neuspel. Hantuchová napriek semifinálovej prehre dosiahla na Australian Open svoj najväčší singlový úspech na grandslamovom turnaji, vo svetovom rebríčku WTA sa posunie z deviatej na ôsmu priečku pred vlaňajšiu víťazku Serenu Williamsovú a zinkasuje prémiu 320.250 austrálskych dolárov.

Hantuchová hrala v úvodnom sete semifinálového duelu s Ivanovičovou ako z partesu. Slovenská jednotka skvele podávala i returnovala, diktovala tempo jednotlivých výmen a za 25 minút uštedrila rodáčke z Belehradu "kanára". Hantuchová hrala podobne ako vo štvrťfinálovom zápase proti Poľke Agnieszke Radwanskej maximálne koncentrovane, umiestňovala loptičky tesne k základnej čiare a Ivanovičovú neustále dostávala pod tlak. Srbka bola chvíľami bezradná, chýbala jej úderová istota a nedokázala nájsť účinnú protizbraň na aktívnu hru víťazky troch turnajov WTA.

Aj úvod druhého dejstva bol v réžii Hantuchovej. Slovenka hneď v prvom geme aj s prispením jastrabieho oka prelomila Ivanovičovej podanie a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 2:0. Srbka však nezložila zbrane, začala viac riskovať a po zisku troch hier za sebou otočila na 3:2. Hantuchovej v tejto fáze stretnutia prestalo vychádzať prvé podanie a začala sa dopúšťať nevynútených chýb. Ivanovičová naopak servovala oveľa razantnejšie ako v prvom sete. Srbka podstatne zlepšila pohyb na dvorci, po ďalšom brejku v ôsmom geme sa ujala vedenia 5:3 a vynútila si tretí set.

V rozhodujúcom dejstve sa Hantuchová dokázala zmobilizovať a za stavu 3:2 mala k dispozícii brejkbal. Ivanovičovej sa však po siedmich zhodách podarilo vyrovnať na 3:3 a dráma pokračovala. O osude zápasu napokon rozhodol deviaty gem, v ktorom Hantuchová za stavu 4:4 a 30:40 pokazila na sieti ľahký volej. Ivanovičová pri vlastnom podaní využila hneď prvý mečbal a po druhý raz v kariére postúpila do grandslamového finále, vlani na Roland Garros prehrala hladko s Belgičankou Justine Heninovou. Srbka upravila vzájomnú bilanciu s Hantuchovou na 3:1 vo svoj prospech.

ženy - dvojhra - semifinále:

• Ana Ivanovičová (4-Srb.) - Daniela HANTUCHOVÁ (9-SR) 0:6, 6:3, 6:4

Daniela Hantuchová (oficiálna TB po stretnutí): "Prvý set mi vyšiel výborne, takticky som zvládla do bodky všetko, čo som si naplánovala. Potom sa niečo stalo. Keby som vedela, čo to bolo, ihneď by som to zmenila. Možno mi chýbalo aj trochu šťastia. Viedla som 6:0, 2:0 v druhom sete a prehrala som. V tomto momente som veľmi sklamaná, ale s pribúdajúcimi dňami sa budem dívať na tento turnaj inak a prevažovať budú pozitívne myšlienky. Celkovo bolo tohtoročné Melbourne pre mňa krásnou skúsenosťou a poznaním, že keď robím na kurte správne veci a hrám svoju hru, patrím medzi najlepšie na svete. Dúfam, že v budúcnosti budem mať ešte možnosť dostať sa na grandslamovom podujatí až do jeho záverečnej fázy. Chce to nepoľaviť v príprave, stále pracovať na sebe."