Australian Open: Šarapovová víťazkou ženskej dvojhry

Maria Šarapovová zdraví divákov po víťaznom zápase s Anou Ivanovičovou
Maria Šarapovová zdraví divákov po víťaznom zápase s Anou Ivanovičovou (Autor: SITA, AP)
SITA|26. jan 2008 o 07:45

MELBOURNE 26. januára (SITA) - Ruská tenistka Maria Šarapovová sa stala víťazkou ženskej dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20,6 mil. AUD, tvrdý povrch Plexicushion). Piata nasadená si v sobotňajšom finále p

oradila s turnajovou štvorkou Anou Ivanovičovou zo Srbska za 91 minút 7:5, 6:3 a po Wimbledone 2004 a US Open 2006 si pripísala na konto tretí grandslamový titul, sedemnásty v súčte s turnajmi WTA Tour. Medzinárodné majstrovstvá Austrálie vyhrala 20-ročná Ruska suverénne, v siedmich zápasoch nestratila ani set.

Šarapovová na rozdiel od vlaňajška, keď ju "prevalcovala" nenasadená Američanka Serena Williamsová (1:6, 2:6), zvládla finálový duel bravúrne. Od začiatku bola maximálne koncentrovaná, účinne podávala a rozdávala víťazné údery. Svoje podanie prehrala iba raz a zápas ukončila tretím premeneným mečbalom pri servise súperky. V bilancii vzájomných stretnutí sa ujala vedenia 3:2.

Ivanovičová (20) prehrala po Roland Garros 2007 aj svoje druhé finále na podujatí "veľkej štvorky" a nestala sa prvou srbskou grandslamovou šampiónkou. Vo finálovom stretnutí bola pod permanentným tlakom. O jej prehre v konečnom dôsledku rozhodli nevynútené chyby, ktorých urobila 33 v porovnaní s 15 u ruskej rovesníčky. Náplasťou na konečnú prehru môže byť pre premožiteľku Daniely Hantuchovej zo semifinále skutočnosť, že v pondelok sa stane po prvý raz v kariére svetovou tenisovou dvojkou.

Šarapovová zdvihla víťazný pohár Daphne Akhurst Memorial Cup a prevzala šek na 1,37 milióna AUD. Zdolaná hráčka si odniesla z adresy Batman Avenue pri rieke Yarra 685 000 AUD. „Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo na druhý pokus v Melbourne uspieť. Vlani som vám toho vo finále veľa neukázala, preto je moja radosť dvojnásobná. Ďakujem súperke za skvelý zápas, divákom za podporu. Tí srbskí boli trochu hluční, ale aj tak ich mám rada. Poďakovanie patrí celému môjmu tímu na čele s otcom a kondičným trénerom. Moja mama má dnes narodeniny. Pozdravujem ju, tento titul patrí aj jej,“ uviedla v slávnostnej reči pri preberaní víťaznej trofeje Šarapovová.

Dvojhra žien - finále:

Maria Šarapovová (5-Rus.) - Ana Ivanovičová (4-Srb.) 7:5, 6:3 za 92 minút

V úvodných dvoch gemoch si síce srbská tenistka podržala servis, ale pri súperkinom nemala nárok ani na jeden fiftín. Za stavu 2:2 sa však už Ivanovičová nedokázala najmä po druhom podaní ubrániť narastajúcemu tlaku z rakety Šarapovovej a stratila ho. Vzápätí si Ruska už treťou čistou hrou podržala podanie a zvýšila na 4:2. Ivanovičová kontrovala na 3:4 a po nečakanom zaváhaní dovtedy stopercentnej sibírskej rodáčky na podaní vyrovnala na 4:4. Druhý brejkbal jej Šarapovová premenila dokonca dvojchybou. Srbská tenistka aj naďalej využívala slabšie chvíľky miestami až premotivovanej rivalky. Tretím bodom v rade sa ujala vedenia 5:4 a pri jej ďalšom servise bola dokonca dve loptičky od zisku setu. Potom však zahrala dvojmetrový out z returnu, vzápätí zlé skrátenie do siete a zrazu prišla o úderovú istotu. Od tohto okamihu stačilo Ruske udržiavať loptičku v hre a Srbka sa sama „nabila“. Set zakončila mierna favoritka štvrtou čistou hrou a za 49 minút sa tešila zo skóre 7:5.

V druhom sete Ivanovičová hneď v úvode čelila dvom brejkbalom, ale aj vďaka skvelej defenzíve z nich úspešne utiekla. Prvých šesť hier sa napokon skončilo bez brejku, ale Šarapovová bola o poznanie aktívnejšia a úderovo stabilnejšia. V siedmom geme Ivanovičová dvojchybou poskytla súperke brejkbal na 30:40 a následný forhend do siete znamenal brejk na 4:3. Nasledovalo potvrdenie na 5:3 a to už 15-tisícové publikum v Aréne Roda Lavera začalo tušiť blízky koniec. Belehradská rodáčka Ivanovičová už v sebe nenašla silu ani potrebnú hernú kvalitu na prípadný ďalší vzdor. Hneď pri svojom ďalšom podaní pustila súperku k trom mečbalom, pričom ten tretí už neodvrátila. Šarapovová si v prvých sekundách vychutnávala triumf kľačiac na kurte, neskôr sa pridali aj slzy šťastia.