Beh na lyžiach: Šprint pre Jönssona a Crawfordovú

SITA|26. jan 2008 o 22:39

CANMORE 26. januára (SITA) - Víťazmi šprintérskych pretekov voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v kanadskom stredisku Canmore sa premiérovo stali Švéd Emil Jönsson a v kategórii ...

CANMORE 26. januára (SITA) - Víťazmi šprintérskych pretekov voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v kanadskom stredisku Canmore sa premiérovo stali Švéd Emil Jönsson a v kategórii žien domáca Chandra Crawfordová.

Dvadsaťdvaročný mladík zo Švédska Emil Jönsson prvýkrát na seba upozornil na minuloročných majstrovstvách sveta v japonskom Sappore, kde sa nečakane dostal do finále. V ňom síce skončil posledný, ale ukázal, že je veľkým šprintérskym talentom. Krátko po šampionáte sa prvýkrát dostal na stupne víťazov, keď v domácej metropole Štokholm obsadil druhé miesto. Túto sezónu začal rovnako druhým miestom v Kuusame, v Canmore sa dostal až na vrchol. V sobotných pretekoch predviedol doslova spanilú jazdu - vyhral kvalifikáciu, štvrťfinále, semifinále a nakoniec suverénnym spôsobom aj finále. Vďaka zisku 100 bodov sa dostal na čelo hodnotenia disciplíny (malý krištáľový glóbus) a v ďalších pretekoch bude mať právo obliecť si červené štartové číslo lídra. Spoločnosť na stupňoch víťazov mu robili ruskí šprintéri - druhý skončil 20-ročný Ivan Ivanov, pre ktorého to bolo pri štvrtom štarte v pretekoch o krištáľový glóbus tretie bodované umiestnenie, prvýkrát bol v elitnej desiatke. Tretie miesto obsadil o rok starší Nikolaj Morilov, ktorý sa takisto na stupne pre medailistov v pretekoch tohto rangu dostal po prvý raz.

Preteky boli doslova pohromou pre favorizovaných Nórov. Ani jeden zo šiestich, ktorí sa kvalifikovali do štvrťfinále, sa do semifinále medzi dvanásť najlepších nedostal. V predchádzajúcom šprinte klasickou technikou obsadili bežci z krajiny Vikingov prvých päť priečok. V kategórii mužov Slovensko zastúpenie nemalo.

Pre 24-ročnú nečakanú olympijskú víťazku z Turína 2006 v tejto divácky najatraktívnejšej disciplíne v behu na lyžiach Chandru Crawfordovú to bol vôbec prvý triumf v pretekoch Svetového pohára v kariére, iba druhýkrát si vychutnala pohľad zo stupňa víťazov. Už v kvalifikácii naznačila, že je vo veľkej forme, keď skončila druhá. Druhú priečku potom obsadila aj vo štvrťfinále i semifinále. Vo finále však zažiarila a pred domácim publikom si dobehla po svoje premiérové prvenstvo. Druhá skončila Fínka Pirjo Muranenová, bronz si odviezla Magda Genuinová z Talianska. Posledné 6. miesto v A-finále obsadila Fínka Virpi Kuitunenová, stačilo jej to však na to, aby sa dostala na čelo celkovej klasifikácie

Slovenka Alena Procházková skončila v kvalifikácii na 34. mieste a do vyraďovacích bojov sa nedostala. Za poslednou 30. postupovou pozíciou zaostala o 0,59 s.

Výsledky:

MUŽI:

A-finále:

1. Emil Jönsson (Švéd.) 1:57,9 min, 2. Ivan Ivanov (Rus.) +0,6, 3. Nikolaj Morilov (Rus.) +0,7, 4. Matias Strandwall (Fín.) +0,7, 5. Josef Wenzl (Nem.) +3,1, 6. Vasilij Ročev (Rus.) +4,5

B-finále

1. (7. miesto celkovo) Christoph Eigenmann (Švajč.) 1:59,1 min, 2. (8.) Michail Devjaťarov (Rus.) +0,7 s, 3. (9.) Garrott Kuzzy (USA) +1,1, 4. (10.) Björn Lind (Švéd.) +1,4, 5. (11.) Torin Koos (USA) +2,2, 6. (12.) Drew Goldsack (Kan.) +4,4

ŽENY:

A-finále

1. Chandra Crawfordová (Kan.) 2:10,0 min, 2. Pirjo Muranenová (Fín.) +0,4 s, 3. Magda Genuinová (Tal.) +0,8, 4. Natalia Matvejevová (Rus.) +1,0, 5. Arianna Follisová (Tal.) +1,2, 6. Virpi Kuitunenová (Fín.) +1,7

B-finále:

1. (7. miesto celkovo) Petra Majdičová (Slovin.) 2:13,9 min, 2. (8.) Kikkan Randalová (USA) +1,4 s, 3. (9.) Stefanie Böhlerová (Nem.) +1,9, 4. (10.) Astrid Jacobsenová (Nór.) +2,5, 5. (11.) Vesna Fabjanová (Slovin.) +3,1. 6. (12.) Riikka Sarasojová (Fín.) +3,2

V kvalifikácii: 34. Alena Procházková (SR) - nepostúpila do vyraďovacích bojov

Poradie vo SP po 20 pretekoch (z 31 naplánovaných):

Muži: 1. Lukáš Bauer (ČR) 816 bodov, 2. Rene Sommerfeldt (Nem.) 607, 3. Tor Arne Hetland (Nór.) 572, 4. Axel Teichmann (Nem.) 501, 5. Giorgio di Centa (Tal.) 467, 6. Pietro Piller Cottrer (Tal.) 437, 7. Tord Asle Gjerdalen (Nór.) 418, 8. Valerio Checchi (Tal.) 383, 9. Franz Göring (Nem.) 300, 10. Petter Northug (Nór.) 294, ... 37. Martin Bajčičák 126, 88. Ivan Bátory (obaja SR) 18.

Ženy: 1. Virpi Kuitunenová (Fín.) 819, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) 795 bodov, 3. Arianna Follisová (Tal.) 723, 4. Astrid Jacobsenová (Nór.) 668, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 648, 6. Valentina Ševčenková (Ukr.) 549, 7. Petra Majdičová (Slovin.) 513, 8. Oľga Ročevová (Rus.) 495, 9. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) 489, 10. Claudia Nystadová (Nem.) 488, ... 28. Alena Procházková (SR)

Poradie v hodnotení šprintu po ôsmich pretekoch z trinástich naplánovaných (malý krištáľový glóbus):