Slovanský talent nie je novinkou

Sportnet|28. jan 2008 o 00:00

Australian Open zažil tohto roku prvé čisto slovanské grandslamové semifinále v dejinách – Maria Šarapovová (Rusko), Jelena Jankovičová, Ana Ivanovičová (obe Srbsko) a Daniela Hantuchová (Slovensko).

Slovanská presila vzišla z rekordného počtu kvalitných tenistiek, keď 18 slovanských hráčok ostalo v 3. kole dvojhry. Svet sa začal pýtať – prečo. Prečo toľko Rusiek? Odkiaľ toľko Srbov, keď tam nemajú jeden betónový dvorec?

Za čo vďačí východná Európa za taký prienik do sveta?

Tí, ktorí poznajú dejiny tenisu, nie sú prekvapení.

Traja zo štyroch na Roland Garros 1938

Už v Paríži na Roland Garros 1938 sa do osemfinále prebojovala polovica slovanských hráčov (medzi nimi prvý Slovák Hecht), 5 ich ostalo vo štvrťfinále (Pallada, Menzel, Punčec, Mitič, Cejnar) a prví traja z nich v semifinále! Pred 2. svetovou vojnou udávali tón Chorváti, Česi, Poliaci.

Od 70. rokov minulého storočia to bolo Československo, ktoré vychovalo 10 (!) grandslamových finalistov - Kodeš, Lendl, Korda, Mečíř, Tomanová, Navrátilová, Mandlíková, Suková, Novotná, Hingisová. V roku 1986 boli všetci finalisti US Open narodení v ČSSR - Lendl, Mečíř, Navrátilová, Suková, navyše párkrát aj traja zo štyroch.

Melbournský slovanský kúsok komentovala Tracy Austinová takto: „Deti v týchto krajinách vyrastajú v ťažkých podmienkach, sú zvyknuté na tvrdší chlebík a veľa práce. Snívajú o lepšom živote, sú trpezlivejšie, skromnejšie a cieľavedomejšie. U nás v USA dostanú všetko, prídu k mnohým podmienkam ľahšie. Slovanskí športovci vedia hlbšie siahnuť na dno síl už v mladom veku, a to si uchovajú do profesionálneho života.“

Za podmienkami do zahraničia?

Ana Ivanovičová si myslí, že to už nie sú len slovanské hráčky: „Tenis sa globalizuje, pribúdajú nové tváre z celého sveta. Nielen z Ruska. Okrem tradičných veľmocí aj z Ázie. Ešte ich budeme vidieť viac.“ Novak Djokovič ju doplnil: „Ak mám hovoriť o Srbsku, sme športová veľmoc. Nielen v tenise, aj v iných loptových hrách, deti milujú šport, súťaže a idú za svojimi vzormi.“

Anastasia Rodionovová tvrdí, že v Rusku makajú a rýchlo napredujú, lebo sú motivovaní peniazmi a zabezpečeným životom. Maria Šarapovová si myslí, že toľko talentov predtým nebolo, lebo nemali možnosť prípravy za hranicami: „Keby som netrénovala v USA, dnes by som sa ešte učila kdesi na ruskej univerzite s bývalými spolužiačkami.“

Džambuli Čakvetadze, otec hviezdnej Anny, priznal, že bez peňazí a sponzorov nieto šance. Martina Navrátilová, ktorá musela opustiť ČSSR, emigrovala a venovala sa tenisu v Amerike, dodala: „Kvalita slovanského tenisu je neodškriepiteľná, talent slovanských hráčok bez diskusie dokumentuje rebríček - 23 ich je v päťdesiatke a päť v prvej šestke.“

Aj Slováci sa môžu pridať k Srbom

Z týchto všetkých poznatkov vyplýva rada a tip pre naše slovenské deti – hrajte tenis.

Disciplinovane trénujte, a keďže naša mládež má nadanie, s hokejkami alebo raketami v ruke, nepoľavte. Ten cit v ruke vám nikto nevezme. Ale ak sa po získaní prvých slušnejších prémií a výhod zastavíte, spohodlniete, nedáte do práce svoje srdce a vôľu, budeme dlho závidieť Srbom a Rusom ich výsledky.

Ak sa nedáte, prekonáte bolesti, obetujete víkendy a voľný čas, vojdete do histórie ako všetci Hechtovci, Mečířovci a ďalší.

Slovanskí športovci vedia hlbšie siahnuť na dno síl už v mladom veku, a to si uchovajú do profesionálneho života.

Tracy Austinová, bývalá americká tenistka

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Slovanský talent nie je novinkou