Fed Cup: Cibulková zdolala Cetkovskú, Slovensko vedie 1:0

Dominika Cibulková počas zápasu s Petrou Cetkovskou.
Dominika Cibulková počas zápasu s Petrou Cetkovskou. (Autor: TASR)
SITA|2. feb 2008 o 15:12

V úvodonom zápase 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie medzi Českom a Slovenskom zvíťazila Dominika Cibulková nad Perou Cetkovskou 7:5, 6:3 za . Po prvej dvojhre vedie Slovensko 1:0.

BRNO 2. februára (SITA) - Dominika Cibulková vybojovala prvý bod pre Slovensko vo fedcupovom stretnutí 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie v Brne proti domácemu Česku. Osemnásťročná Cibulková premiérovo v pozícii tímovej jednotky zvíťazila nad o štyri roky staršou Petrou Cetkovskou za 108 minút 7:5, 6:3 a svoju fedcupovú bilanciu vo dvojhre vylepšila na 4:3. Cibulková (48. v rebríčku WTA Tour) zvládla úlohu favoritky proti českej debutantke v singli v tejto tímovej súťaži, ktorej patrí vo svetovom dlhodobom renkingu až 107. pozícia. Hoci sa ťažšie rozbiehala a v prvom sete prehrávala už 2:5, napokon otočila vývoj vo svoj prospech na 7:5 a v druhom sete za stavu 5:3 pri súperkinom podaní premenila druhý mečbal.

Na druhú sobotňajšiu dvojhru súboja hraného na tvrdom povrchu Supreme v pavilóne B brnianskeho Výstaviska nastúpili domáca jednotka Nicole Vaidišová a slovenská dvojka Magdaléna Rybáriková.

Česko - Slovensko 0:1 po I. dvojhre

• Petra Cetkovská - Dominika Cibulková 5:7, 3:6 (60, 48)

Po opatrnom úvode sa začala viac presadzovať útočnou agresívnou hrou česká tenistka. Cetkovská ťažila zo solídneho forhendu a vytrvalou hrou do súperkinho forhendu ťažila z toho, že práve tento základný úder Cibulkovú neposlúchal. V šiestom geme 23-ročná Češka využila v poradí šiesty brejkbal a 18-ročnej Slovenke po prvý raz vzala servis - 4:2. Vzápätí pri svojom podaní nezaváhala a zvýšila na 5:2. Až v tomto momente Cibulková zo seba striasla počiatočnú nervozitu a postupne sa začala dostávať do zápasu väčšou variabilnosťou úderov a zlepšenou defenzívou. Zverenka trénera Pláteníka uhrala päť gemov v rade a napokon na prekvapenie takmer zaplnenej haly brnianskeho Výstaviska (kapacita 3800 divákov) vyhrala prvý set 7:5.

V druhom dejstve začala ďalším víťazným gemom pri podaní Cetkovskej, ale potom stratila svoj servis. Cibulková potom mimikou naznačovala problémy s rukou pri podávaní, no ošetrenie si nevyžidala. Hoci súperku opäť brejkla, svoje podanie si podržala až za stavu 3:2 na 4:2 a to sa napokon ukázalo ako rozhodujúce. Slabšie sa pohybujúca Cetkovská striedala lepšie chvíľky so slabšími, no v dôležitých momentoch sa nemohla spoľahnúť na svoj servis. Za stavu 3:5 už česká hráčka riskovala a napokon sériou nevynútených chýb pomohla premeniť favorizovanej súperke druhý mečbal. Cibulková v stretnutí dominovala vo víťazných úderoch 19:12 a urobila o dve nevynútené chyby menej (31:33). Slovenka využila 6 zo 14 brejkbalových možností, zatiaľ čo domáca hráčka 3 z 9.

Dominika Cibulková (zdroj ČT2): "Spočiatku som si zrejme až príliš uvedomovala zodpovednosť vyplývajúcu z úlohy jednotky družstva. Doliehalo na mňa vedomie, aký je môj výsledok dôležitý. Začala som nervózne a kŕčovito a možno práve z toho potom doslova vyplynuli tie kŕče v ruke, ktoré ma trápili v druhom sete. Prejavovali sa najmä pri podaní, keď som nemohla riadne stlačiť raketu. Navyše, ku koncu zápasu som dostávala tie moje povestné kŕče už aj do nôh. Zabojovala som a snažila som sa to maskovať, aby Petra nič nespozorovala. Som veľmi rada, že sa mi napokon podarilo obrátiť ten nepriaznivý vývoj skóre."

Domov»Tenis»Fed Cup: Cibulková zdolala Cetkovskú, Slovensko vedie 1:0