Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
SOBOTŇAJŠÍ SÚHRN Z BRNA: PETRA CETKOVSKÁ - DOMINIKA CIBULKOVÁ 5:7, 3:6 A NICOLE VAIDIŠOVÁ - MAGDALÉNA RYBÁRIKOVÁ 7:5, 6:4

Víťazstvá Cibulkovej a Vaidišovej, po prvom dni 1:1

BRNO 2. februára (SITA) - Atraktívny česko-slovenský súboj 1. kola II. svetovej skupiny tenisového Pohára federácie ženských reprezentačných tímov v Brne je po prvom dni vyrovnaný 1:1.

Prvý bod pre Slovensko získala vo svojej premiére v pozícii tímovej jednotky hrajúca Dominika Cibulková. Osemnásťročná hráčka, ktorej patrí v rebríčku WTA Tour 48. pozícia, zdolala o 4 roky staršiu, ale z veľkých zápasov menej skúsenú Češku Petru Cetkovskú (107.) za 108 minút 7:5, 6:3. Cibulková sa po slabšom úvode postupne rozohrala a pripísala si na konto štvrté singlové víťazstvo v Pohári federácie, ale zrejme najdôležitejšie (bilancia 4:3).

O české vyrovnanie sa postarala Nicole Vaidišová. Favorizovaná domáca jednotka zdolala slovenskú dvojku Magdalénu Rybárikovú za 98 minút 7:5, 6:4, ale natrápila sa viac ako očakávala.

V obojstranne kvalitnom prvom sete sa 19-ročná Slovenka, ktorej patrí v rebríčku WTA Tour až 207. priečka, dostala zo stavu 3:5 na 5:5, ale koncovku aj zásluhou niekoľkých sporných loptičiek, ktoré skončili tesne za čiarou, nezvládla. V druhom dejstve spočiatku na kurte dominovala vďaka svojej agresívnej hre od základnej čiary česká favoritka. Pätnásta hráčka sveta rýchlo viedla 4:0, no Slovenka sa nevzdala. Za stavu 2:5 pri jej podaní odvrátila 5 mečbalov súperky a vzápätí znížila až na 4:5. Potom sa však impulzívna česká hráčka upokojila a druhé svoje podanie do zápasu už premenila na víťazstvo.

Stretnutie Česko - Slovensko vyvrcholí v nedeľu na brnianskom Výstavisku záverečnými dvojhrami a štvorhrou. Krátko po 12.00 h by mali na supremový povrch Pavilónu B nastúpiť jednotky oboch tímov Vaidišová a Cibulková a po nich by mali dostať priestor dvojky Cetkovská a Rybáriková. Na záver pride na rad štvorhra, do ktorej kapitáni Petr Pála a Mojmír Mihal predbežne nominovali dvojice Peschkeová - Benešová resp. Cibulková - Husárová

Česko - Slovensko 1:1 po sobotňajších dvojhrách

• Petra Cetkovská - Dominika Cibulková 5:7, 3:6 za 108 minút (60, 48)

Po opatrnom úvode sa začala viac presadzovať útočnou agresívnou hrou česká tenistka. Cetkovská ťažila zo solídneho forhendu a vytrvalou hrou do súperkinho forhendu ťažila z toho, že práve tento základný úder Cibulkovú neposlúchal. V šiestom geme 23-ročná Češka využila v poradí šiesty brejkbal a 18-ročnej Slovenke po prvý raz vzala servis - 4:2. Vzápätí pri svojom podaní nezaváhala a zvýšila na 5:2. Až v tomto momente Cibulková zo seba striasla počiatočnú nervozitu a postupne sa začala dostávať do zápasu väčšou variabilnosťou úderov a zlepšenou defenzívou. Zverenka trénera Pláteníka uhrala päť gemov v rade a napokon na prekvapenie takmer zaplnenej haly brnianskeho Výstaviska (kapacita 3800 divákov) vyhrala prvý set 7:5.

V druhom dejstve začala Slovenka ďalším víťazným gemom pri podaní Cetkovskej, ale potom stratila svoj servis. Cibulková potom mimikou naznačovala problémy s rukou pri podávaní, no ošetrenie si nevyžiadala. Hoci súperku opäť brejkla, svoje podanie si podržala až za stavu 3:2 na 4:2 a to sa napokon ukázalo ako rozhodujúce. Slabšie sa pohybujúca Cetkovská striedala lepšie chvíľky so slabšími, no v dôležitých momentoch sa nemohla spoľahnúť na svoj servis. Za stavu 3:5 už česká hráčka riskovala a napokon sériou nevynútených chýb pomohla premeniť favorizovanej súperke druhý mečbal. Cibulková v stretnutí dominovala vo víťazných úderoch 19:12 a urobila o dve nevynútené chyby menej (31:33). Slovenka využila 6 zo 14 brejkbalových možností, zatiaľ čo domáca hráčka 3 z 9.

Petra Cetkovská: "S výkonom som spokojná do stavu 5:2 v môj prospech v prvom sete, čo je vzhľadom na konečný výsledok aj pochopiteľné. Obávala som sa, že pri singlovom fedcupovom debute budem nervózna na začiatku, ale ono to prišlo až po tých siedmich-ôsmich gemoch. Asi som až príliš chcela mať ten vstupný set už dotiahnutý. Po ňom to so mnou išlo z kopca a už sa mi nepodarilo dostať sa k tomu, čím som sa spočiatku presadzovala. Veľmi ma to mrzí a som sklamaná, pretože v tomto zápase som mohla zvíťaziť.

Dominika Cibulková: "Spočiatku som si zrejme až príliš uvedomovala zodpovednosť vyplývajúcu z úlohy jednotky družstva. Doliehalo na mňa vedomie, aký je môj výsledok dôležitý. Začala som nervózne a kŕčovito a možno práve z toho potom doslova vyplynuli tie kŕče v ruke, ktoré ma trápili v druhom sete. Prejavovali sa najmä pri podaní, keď som nemohla riadne stlačiť raketu. Navyše, ku koncu zápasu som dostávala tie moje povestné kŕče už aj do nôh. Zabojovala som a snažila som sa to maskovať, aby Petra nič nespozorovala. Som veľmi rada, že sa mi napokon podarilo obrátiť ten nepriaznivý vývoj skóre."

• Nicole Vaidišová - Magdaléna Rybáriková 7:5, 6:4 za 98 minút (50, 48)

Vaidišová “vyletela” na Rybárikovú pomerne zostra a výsledkom bol skorý brejk v treťom geme a vzápätí potvrdenie čistou hrou na 3:1. Slovenka sa však súperky zvučného mena nezľakla a najmä pri svojom servise postupne sympaticky vyrovnala hru. Rybáriková zdatne sekundovala favoritke v tvrdých úderoch od základnej čiary, zlepšila najmä bekhendový return a dovolila si aj účinné stopbaly. Za stavu 4:5 rodáčka z Piešťan využila stúpajúcu nervozitu svojej 18-ročnej súperky a po využitom treťom brejkbale sa tešila z vyrovnania na 5:5. Vzápätí bola jeden fiftín od vedenia 6:5, ale urobila dvojchybu. Rybáriková aj zásluhou ďalšej dvojchyby opäť stratila podanie, no pri servise norimberskej rodáčky sa zasa dostala k dvom brejkbalom. Tajbrejk bol blízko, ale Češka napokon využila štvrtý setbal na zisk prvého setu 7:5.

V druhom dejstve rozbehnutá Vaidišová začala opäť výborne. Po dvoch brejkoch viedla 4:0, ale hráčka tretej stovky s hrou na prvú stovku nestratila koncentráciu a vieru v obrat. Za stavu 2:5 v úchvatnom 15 minút trvajúcom geme odvrátila zverenka trénera Simona päť mečbalov nervóznej Vaidišovej a znížila na 3:5. Rybáriková využila dekoncentráciu favoritky a svoje podanie premenila aj na štvrtý víťazný gem. Po zmene strán sa však dvojnásobná grandslamová semifinalistka predsa len skoncentrovala a aj za výdatnej podpory publika premenila šiesty mečbal na vyrovnávajúci bod pre Česko. Víťazka dominovala najmä vo forhendových ´winneroch´ (17:6) ako aj víťazných úderoch celkovo (38:10). Rybáriková však urobila iba 11 nevynútených chýb a v tejto štatistike jednoznačne dominovala (23:11 z pohľadu víťazky).

Česká jednotka vylepšila svoju fedcupovú bilanciu vo dvojhre na 10:1, Rybárikovej aktuálny singlový sumár je 5:3.

Nicole Vaidišová: "Sama som si to v koncovkách oboch setov zbytočne skomplikovala - mohlo to byť oveľa jednoduchšie. Znova som sa presvedčila o tom, že v tímových súpereniach fungujú iné emócie a nervy. Viacero z tých piatich mečbalov som mala riešiť úplne inak a byť z dvorca o niekoľko minút skôr. Dôležité však je, že som to napokon víťazne ukončila a máme vyrovnávajúci bod na priebežný stav 1:1. Dúfam, že to v nedeľu proti slovenskej jednotke Dominike Cibulkovej zvládnem tak, aby som nášmu tímu pred štvrtou dvojhrou pripravila výhodu vedenia."

Magdaléna Rybáriková: "Minimálne pre ten prvý set naozaj bol mimoriadne kľúčový jedenásty gem, v ktorom som sa nechala vyviesť z pokoja dvoma spornými verdiktmi a zbytočne som stratila dva fiftíny dvojchybami. Rátali sme so všetkými troma možnými skóre po sobote, teda aj so stavom 1:1, ktorý sa vopred zdal byť najpravdepodobnejší. Dominika Cibulková v zápase s Petrou Cetkovskou a potom i Nicole Vaidišová proti mne splnili očakávania. Na nedeľňajší zápas s Cetkovskou, ktorá proti Dominike zahrala dobre a mala skvelé momenty, sa už teraz veľmi teším. Verím si. Musím si veriť."