Veslárov Ruska usvedčila krv v smetiaku

Prvá z ruských hriešničiek: Jelena Samulenková na čele ruskej štvorky, za ňou Oksana Dorodnovová, Larisa Merková a Irina Fedotovová. Zlaté medaily z MS 2006 museli vrátiť.
Prvá z ruských hriešničiek: Jelena Samulenková na čele ruskej štvorky, za ňou Oksana Dorodnovová, Larisa Merková a Irina Fedotovová. Zlaté medaily z MS 2006 museli vrátiť. (Autor: REUTERS)
Sportnet|8. feb 2008 o 00:00

Ruskí veslári budú pekinskú olympiádu sledovať asi len na obrazovke. Deviati dostali dištanc za doping. Ôsmich usvedčila zaschnutá krv v kontajneri.

MOSKVA, BRATISLAVA. Švajčiari sú pedanti, čo sa o Rusoch povedať nedá. Osudové chyby hriešnikov zavše vyplývajú z povahy.

Najnovší dopingový megaškandál je príbehom zaschnutej krvi a schnúcich vesiel.

Ruské hriechy: 8 + 1

Medzinárodná veslárska federácia oznámila v stredu ďalšie dva dvojročné tresty za porušenie dopingových pravidiel. Ide o dve Anastázie: Korabeľščikovovú a Fatinovú. Podobne ako Svetlana Fedorovová, dištancovaná už v januári, patria do zostavy ruskej reprezentačnej osemveslice.

Na ruské veslovanie sa vzniesla pohroma. Najskôr prišla predohra: ženská štvorka musela vrátiť zlaté medaily zo svetového šampionátu 2006 v anglickom Etone, lebo Jelene Samulenkovovej zistili umelo zvýšenú hladinu testosterónu. Nasledovalo hlavné dejstvo: osem prípadov.

Striekačky v bioodpade

Veslárska zborná pohorela na krvi, tvrdí ruský internetový denník Utro. Možno skôr na neznalosti triedeného odpadu.

Pred lanskými majstrovstvami sveta v Mníchove ruská reprezentácia štartovala vo finále Svetového pohára v Luzerne a ostala tam aj na záverečnú prípravu. Za hotelom, v ktorom bývala, trónil zelený kontajner na bioodpad. Ktosi z výpravy doň vhodil plnú igelitku. Jednému z hotelových hostí, ako píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zetung, to pripadalo nenáležité.

Vylovil ju a vyvalil oči: objavil v nej kopu injekčných striekačiek so zvyškami krvi a infúznych vreciek.

Cez organizátorov luzernskej regaty sa obsah dostal až na sekretariát svetovej veslárskej federácie. Nebola to dlhá cesta: najstaršia z olympijských športových federácií vôbec (založili ju v roku 1892) sídli v Lausanne.

Štýlom inšpektora Colomba

Dlhá cesta bola len k vyneseniu trestov. To, čo nasledovalo, hodnotí športový riaditeľ federácie Matt Smith ako „veľmi dobre zorganizovanú akciu“. Neodpustil si však povzdych: „Občas si pripadáme ako inšpektor Colombo.“ Pred svetovým šampionátom v Mníchove sa celá ruská výprava musela podrobiť krvným testom. Netušila, prečo.

Neskôr DNA konkrétnych veslárov experti v laboratóriách porovnávali s DNA krvných zvyškov v luzernskom kontajneri.

Vďaka tomu sa podarilo odhaliť jeden z najmasovejších dopingových prípadov v histórii. Vo veslovaní najväčší.

Obrana? Nákaza

V krvi ruských veslárov sa síce neobjavili žiadne zakázané látky, ale zakázaná je akákoľvek manipulácia so športovcovou krvou vrátane transfúzií. S výnimkou medicínsky odôvodnených a odsúhlasených prípadov.

„Čo ja viem, našu veslársku zbornú na regate v Luzerne postihla nákaza,“ tvrdil pre ruský denník Izvestija antidopingový šéf Ruského olympijského výboru Nikolaj Durmanov.

Jedným dychom však s pokrčením ramien priznal, že darmo sa dodatočne rozčuľovať: „Nikto to nedal na papier, ani nikomu na známosť.“

Hrozí červená na OH

Vraj šlo o vnútrožilové infúzie glukózy. Obrana z ríše rozprávok starej matere.

Prípad silne pripomína kauzu rakúskych lyžiarov na turínskej zimnej olympiáde, ktorú Medzinárodný olympijský výbor nekompromisne uzatvoril doživotnými zákazmi štartu na olympiádach.

Dôsledky pre ruské veslovanie sú kruté. Deväť dvojročných zákazov činnosti. Pre zväz pokuta 75-tisíc švajčiarskych frankov plus povinnosť zaplatiť náklady na vyšetrovanie prípadov v odhadovanej výške ďalších 50-tisíc frankov.

Navyše ročný zákaz účasti všetkých ruských funkcionárov, trénerov a lekárov na akciách organizovaných FISA. Federácia ho uplatnila prvý raz a sama nevie, čo všetko by mal obnášať.

„Podľa regúl sme mohli dostať pokutu až 100-tisíc a zákaz štartu na štyri roky,“ utešovali sa Rusi. Po stredajšom rozšírení prípadov na deväť im zamrzol úsmev na tvári. „Teraz už zbornú od diskvalifikácie na štyri roky vrátane pekinskej olympiády nezachráni ani zázrak,“ skonštatovali v denníku Izvestija.

Šéf zväzu sa zašíva

Rusko najmä za sovietskych čias patrilo medzi veslárske veľmoci: získalo na OH 41 medailí, čo je po Nemecku, USA a Veľkej Británii štvrtý najvyšší počet. Domáce dôsledky škandálu sú v porovnaní zo zahraničnými smiešne: demisiu podal šéftréner Oleg Sarajev a odvolali trénera juniorskej reprezentácie a lekára.

Predseda zväzu Aleksandr Popov? Bývalý rostovský poslanec a nový poslanec Štátnej dumy sa zašíva. Podľa ruských médií, nepovedal k prípadu ani slovko.

Všetko nechal na generálnu sekretárku zväzu Ľudmilu Sarajevovú, ktorá sa FISU vyhráža haagskym tribunálom pre ľudské práva.

Deväť je rekord

Dopingová história pozná viacero „masových“ prípadov. Napríklad kauzy Balco či Fuentes. Ale aj prípady „národného“ typu porov­nateľné s ruským veslárskym. Počas MS 2001 v klasickom lyžovaní v Lahti nachytali dopingoví komi­sári šesť fínskych lyžiarov v kauze plazmových expanderov.

Svojrázny svetový rekord v počte jednorazovo nachytaných hrieš­nikov však drží iránske vzpieranie.

Pred majstrov­stvami sveta 2006 v katarskej Dohe poslala Medziná­rod­ná vzpieračská federácia dopin­gových komisárov za iránskou rep­rezentáciou. Na sústredení odobra­li vzorky jedenástim vzpieračov a z nich bolo pozitívnych deväť.

Jed­nou z dvoch výnimiek bol Husejn Rezazadeh. Iránska repre­zentácia mala „zaracha“, ale naj­silnejší muž sveta dostal od fede­rácie výnimku.

(mo)

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Veslárov Ruska usvedčila krv v smetiaku