Desiaty titul Björndalena, 20. miesto Hurajta

SITA|10. feb 2008 o 14:57

ÖSTERSUND 10. februára (SITA) - V stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km na 42. majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde zvíťazil Nór Ole Einar Björndalen. Je to pre neho jubilejný desiaty ...

ÖSTERSUND 10. februára (SITA) - V stíhacích pretekoch mužov na 12,5 km na 42. majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde zvíťazil 34-ročný Nór Ole Einar Björndalen. Je to pre neho jubilejný desiaty titul majstra sveta a rovnako okrúhle 80. prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie SP. Už po prvej streľbe, ktorú zvládol bezchybne, sa dostal na čelo peletónu a aj keď na ďalších dvoch vždy raz zaváhal, vďaka skvelému bežeckému výkonu nikoho pred seba nepustil. V cieli mal pred v sobotu víťazným Rusom Maximom Čudovom náskok vyše 10 sekúnd. Bronz si vybojoval Nemec Alexander Wolf, ktorý sa na stupeň víťazov prepracoval z 19. pozície na štarte. Päťnásobný olympijský víťaz Björndalen sa v historických rebríčkoch najúspešnejších účastníkov svetových šampionátov na dosah priblížil k najlepším - s bilanciou 10 zlatých, 7 strieborných a 9 bronzových medailí je tretí, ak v Östersunde získa ešte jedno zlato, dostane sa na čelo.

Slovák Pavol Hurajt si vynikajúce 14. miesto na štarte po sobotnom šprinte neudržal, ostal však na bodovaných pozíciách. Na prvých troch streleckých položkách vždy raz minul terč a musel absolvovať trestné okruhy. Štvrtú už zvládol bezchybne a vo výsledkovej listine tak uzatváral elitnú dvadsiatku. Na svoje konto si do celkovej klasifikácie pripísal 11 bodov. Ďalší Slovák Matej Kazár obsadil 37. miesto, Marek Matiaško, ktorý ešte v polovici pretekov figuroval na bodovaných miestach, nakoniec skončil v 60-člennom štartovom poli až na 52. priečke. Prvé dve streľby v ľahu zvládol stopercentne, ale v stoji netrafil polovicu z desiatich terčov.

Výsledky - stíhacie preteky:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 31:04,5 min (2 trestné okruhy), 2. Maxim Čudov (Rus.) +10,1 s (4), 3. Alexander Wolf (Nem.) +42,8 (1), 4. Dmitrij Jarošenko (Rus.) +50,0 (2), 5. Michal Šlesingr (ČR) +52,5 (0), 6. Simon Fourcade (Fr.) +52,6 (1), 7. Michael Rösch (Nem.) +58,0 (2), 8. Ivan Čerezov (Rus.) +58,2 (3), 9. Halvard Hanevold (Nór.) +58,5 (2), 10. Tim Burke (USA) +1:18,6 (2), ... 20. Pavol Hurajt +1:56,3 (3), 37. Matej Kazár +3:15,9 (3), 52. Marek Matiaško (všetci SR) +4:41,8 (5)