Hádzanárskych reprezentantov hľadali v konkurze

Rastislav Hríbik|11. feb 2008 o 00:00

Podmienkou výberu bola výška aspoň 190 cm a chuť športovať. Londýnčania chcú, aby na ich olympiáde štartovali domáce družstvá aj v hádzanej. Hrať ju nevedia, profesionálna súťaž v krajine neexistuje. Napriek tomu plánujú útok na medaily.

Kým Slovensko vlani hľadalo spevácku superstar, Veľká Británia zorganizovala v júli konkurz na hádzanárov. Podmienky boli jednoduché: chuť športovať a výška minimálne 190 cm (u žien 180 cm). „Netvrdíme, že ľudia s nižšou postavou nemôžu byť talentovaní, ale vyrásť ich na tréningu nenaučíme,“ lakonicky konštatovala v rozhovore pre BBC Chelsea Warrová, konzultantka pre britský šport.

Pomáhal aj Steve Redgrave

Záujem bol obrovský. Možno i preto, že s reklamnou kampaňou pomáhal i päťnásobný olym­­pijský víťaz sir Steve Red­grave. Do akcie Talent Identification Programme (Prog­­ram na spoznávanie talentov) sa prihlásilo 4800 odvážlivcov. Z nich Britská hádzanárska federácia (doteraz zastrešovala len občasné turnaje amatérov) vybrala 30 mužov i žien.

Tých presunula do športovej akadémie v dánskom Aarhuse, kde pod skúsenými dánskymi trénermi budú trénovať až do londýnskej olympiády. Ženy si vzal na starosť Morten Arvidsson, víťaz Nemeckého pohára s HC Lipsko. Mužov učí Carsten Albrektsen (na snímke), víťaz Ligy majstrov s GOG Gudme.

„Je to niečo medzi basketbalom a halovým futbalom. A v Európe to ohromne letí,“ vysvetľovala Britská hádzanárska asociácia adeptom na konkurze, čomu sa to vlastne rozhodli zasvätiť najbližších päť rokov života.

„Zozbierali sme talenty z Anglicka a Škótska. Najmä zo športov, ktoré na olympiáde nebudú. Napríklad ragby. Pod dohľadom skúsených koučov určite hádzanársky vyrastú,“ vysvetlil Paul Goodwin, generálny manažér Britskej hádzanárskej asociácie. Na naplnenie hádzanárskej „utópie“ bude ročne dostávať 1,2 milióna libier.

Muži v prvom prípravnom zápase podľahli švédskemu béčku 3:67, no Briti to s medailou v Londýne myslia smrteľne vážne.

„Je možné dosiahnuť úspech v krátkom čase. Priznávam, znie to nereálne, ale dosiahnuť sa to pri troche šťastia dá. Pozrite sa na Južnú Kóreu v Soule 1988. Tiež o nej pred začiatkom hier poriadne nepočuli, no dali náboru talentov a ich ďalšiemu rastu systém. Výsledok? Muži boli strieborní, ženy to vyhrali,“ zanovito sa drží svojej vízie Chelsea Warrová, konzultantka pre britský šport.

Rozhodnú sa v roku 2010

Šéfovia britského športu si predsa len nechali otvorené zad­né dvierka. Na jar 2010, rok po chystanom medzinárodnom turnaji v budúcom dejisku OH, sa chystajú definitívne rozhodnúť, či bláznivý projekt mal zmysel. „Ak dovtedy nadobudneme pocit, že to nebol dobrý krok, pripúšťame aj to, že v Londýne štartovať nebudeme. Pretože nič nie je horšie pre ďalší vývoj športu v krajine ako prípadná blamáž na olympijských hrách.“

Lorraine Brownová, programová manažérka novovzniknutých tímov: „Dúfame, že sa nám podarí prebojovať do štvrťfinále a to by sa nám mohlo. Potom už bude všetko možné.“

Bývalý ragbista: Musím sa naučiť krotiť

Projekt je už v plnom prúde a na stránkach britských denníkov sa hádzaná pomaličky začína objavovať. Najmä prostredníctvom blogov, ktoré pre ne píšu budúci britskí hádzanárski olympionici. V tíme je aj bývalý škótsky ragbista Huw Goodwin. „Už som s ním prestal. Začal som normálne pracovať a potom si všimol inzerát. Ako ragbista sa budem musieť krotiť, ale zatiaľ nám to ide. Lepšíme sa každý deň. Aj tak je to zvláštne. Pred rokom som netušil, že hádzaná existuje. Teraz sa ňou živím,“ zamyslel sa.

Louise Jukesová, 23-ročná študentka z Ipswichu, zasa dala prednosť hádzanej pred pozemným hokejom. „Ten mi už nič nedával, cítila som, že potrebujem zmenu,“ priznala pre nbcsports.com.

„Najťažšie bolo dať výpoveď v práci a ísť do neznáma. Robila som fyzioterapeutku, teraz budem päť rokov žiť len pre hádzanú. Dvakrát denne. Pochybujem, že niekto druhý toľko natrénuje.“ Britky už stihli zaznamenať i historicky prvé víťazstvo: vlani zdolali Luxemburčanky 36:26.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Hádzaná»Hádzanárskych reprezentantov hľadali v konkurze