35. ME JUNIOROV A KADETOV V KARATE V TALIANSKOM TERSTE (15. - 17. 2. 2008) - V NEDEĽŇAJŠÍ ZÁVEREČNÝ DEŇ KONTINENTÁLNEHO ŠAMPIONÁTU MLADÍ SLOVÁCI V JUNIORSKEJ SÚŤAŽI DRUŽSTIEV UŽ SVOJU ZBIERKU TROCH ME

Slováci každý rok s medailou, v Terste s tromi kovmi

TERST 17. februára (SITA) - Mladí slovenskí reprezentanti v karate vybojovali na 35. majstrovstvách Európy juniorov a kadetov (MEJaK) v talianskom Terste (15. - 17. 2. 2008) spolu tri medaily (bilancia: ...

TERST 17. februára (SITA) - Mladí slovenskí reprezentanti v karate vybojovali na 35. majstrovstvách Európy juniorov a kadetov (MEJaK) v talianskom Terste (15. - 17. 2. 2008) spolu tri medaily (bilancia: 1-1-1). O najcennejší kov sa postaral kadet Viktor Viskup (Farmex Nitra) v športovom zápase kumite v kategórii do 70 kg, ktorý vo finále vyhral nad Španielom Morenom tesne 3:2. Striebro získala juniorka Viktória Semaníková, členka CMK Banská Bystrica podľahla v kumite v kategórii do 53 kg až v boji o zlato Francúzke Recchiovej 1:7. Medailovú zbierku karatistov SR skompletizoval 3. miestom v súbornom cvičení kata kadet Matej Urík. Odchovanec klubu Kachi Nitra zvíťazil v dueli o bronz nad Pognonom z Francúzska 4:1 a zaslúžil sa tak o vôbec prvú slovenskú mužskú medailu medzi "katistami".

V nedeľňajší záverečný deň MEJaK v Terste, keď bola na programe súťaž družstiev juniorov a junioriek, už Slováci nevystúpili na stupne víťazov. Dievčatá v zložení Dagmar Kubinská, Lucia Langošová a Viktória Semaníková po voľnom žrebe podľahli v kumite v 2. kole Francúzkam 0:2 a keďže karatistky z krajiny "galského kohúta" následne neuspeli s Chorvátskom, nepotiahli Slovenky do repasáže a tým im znemožnili zasiahnuť do medailových bojov. Juniori SR (Ronald Rajčány, Marek Radúch, Filip Prešinský, Peter Tropp a Juraj Tabak) prehrali v kumite tiež s Francúzskom 1:3 na zápasy, ale už v 1. kole. Francúzi následne nestačili v dueli o postup do finále na Chorvátov, a tak sa súťaž družstiev v kumite skončila pre slovenských "chlapcov" už po ich úvodnom vystúpení.

"Veľmi sa teším, že po bezmedailovom príchode z vlaňajších juniorských majstrovstiev sveta v tureckom Istanbule sme sa opäť výraznejšie presadili a zachovali si tradíciu, že z kontinentálnych šampionátov pravidelne privážame domov vzácne kovy. Teší ma, že tohtoročný Terst nebol v tomto smere výnimkou. Svojimi výkonmi a výsledkami sa Slovensko znovu zaradilo medzi európsku karatistickú špičku," uviedol spokojný šéftréner SR a zároveň predseda komisie štátnej reprezentácie František Kretovič.

Prehľad medailových umiestnení slovenských karatistov na majstrovstvách Európy juniorov a kadetov od roku 2000:

TERST (Taliansko, 15. - 17. februára 2008) - medailová bilancia: 1 - 1- 1

1. miesto: Viktor Viskup (v športovom zápase kumite kadetov v kategórii do 70 kg)

2. miesto: Viktória Semaníková (v kumite junioriek do 53 kg)

3. miesto: Matej Urík (v súbornom cvičení kata kadetov)

IZMIR (Turecko, 9. - 11. februára 2007) - medailová bilancia: 0 - 1 - 1

3. miesto: Andrej Harničár (v kumite juniorov do 80 kg)

PODGORICA (Srbsko a Čierna Hora, 17. - 19. februára 2006) - medailová bilancia: 1 - 0 - 2

1. miesto: Filip Fogada (v kumite kadetov do 60 kg)

3. miesto: Marek Skovajsa (v kumite kadetov do 65 kg), Viktória Semaníková (v kumite kadetiek do 51 kg)

SOLÚN (Grécko, 11. - 13. februára 2005) - medailová bilancia: 0 - 1 - 2

2. miesto: Katarína Longová (v kata junioriek)

3. miesto: Andrea Halmová (v kumite junioriek do 53 kg), Andrej Harničár (v kumite juniorov do 80 kg)

RIJEKA (Chorvátsko, 13. - 15. februára 2004) - medailová bilancia: 1 - 2 - 1

1. miesto: Andrej Harničár (v kumite kadetov do 75 kg)

2. miesta: Katarína Longová (v kata kadetiek), Peter Šimko (v kumite juniorov do 65 kg)

3. miesto: Milan Vašek (v kumite kadetov do 70 kg)

VROCLAV (Poľsko, 14. - 16. februára 2003) - medailová bilancia: 1 - 2 - 1

1. miesto: Lucia Povalačová (v kumite junioriek nad 60 kg)

2. miesto: Katarína Longová (v kata kadetiek), Milan Vašek (v kumite kadetov do 65 kg)

3. miesto: Miroslava Vašeková (v kata junioriek)

KOBLENZ (Nemecko, 15. - 17. februára 2002) - medailová bilancia: 0 - 1 - 0

2. miesto: Marián Kadlečík (v kumite juniorov do 80 kg)

NIKÓZIA (Cyprus, 9. - 11. februára 2001) - medailová bilancia: 0 - 0 - 2

3. miesto: Jaroslav Božoň (v kumite kadetov do 60 kg), Tomáš Živner (v kumite juniorov do 65 kg)

CELJE (Slovinsko, 11. - 13. februára 2000) - medailová bilancia: 2 - 1 - 3

1. miesto: družstvo juniorov v kumite (Pavol Tuleja, Roman Rabina, Klaudio Farmadín, Marián Kadlečík, Martin Trenčanský), Klaudio Farmadín (v kumite juniorov do 75 kg)

2. miesto: Monika Višňovská (v kumite junioriek do 53 kg)

3. miesto: Pavol Tuleja (v kumite juniorov do 60 kg), Marián Kadlečík (v kumite juniorov do 80 kg), Mária Černá (v kumite junioriek nad 60 kg)