Generálka v Liberci Slovákov uspokojila iba spolovice

SITA|18. feb 2008 o 14:33

ŠTRBSKÉ PLESO 18. februára (SITA) - V sobotných pretekoch mužov na 15 km voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v českom Liberci obsadil Martin Bajčičák 15. miesto a potvrdil, že ...

ŠTRBSKÉ PLESO 18. februára (SITA) - V sobotných pretekoch mužov na 15 km voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach v českom Liberci obsadil Martin Bajčičák 15. miesto a potvrdil, že patrí do absolútnej svetovej špičky. Udržal si miesto v elitnej červenej skupine v hodnotení dlhých behov, kde figuruje na 24. mieste, v celkovej klasifikácii SP je tridsiaty siedmy. Michal Malák obsadil 41. miesto, čo je pre neho najlepší výsledok v kariére. Zároveň získal FIS-body potrebné pre štart vo Svetovom pohári v budúcej sezóne. "S výkonmi oboch som spokojný, z hľadiska výsledkov môžem hodnotiť preteky pozitívne, aj keď samozrejme, chceme vždy od toho viac," začal svoje hodnotenie reprezentačný tréner Peter Bartoň. V nedeľných tímšprintoch sa už jeho zverencom tak nedarilo. Bežalo sa klasickou technikou, obaja sú skôr skejtári, ani jeden sa šprintom špeciálne nevenuje. Okrem toho mal Bajčičák na trati kolíziu, padol a v semifinále skončila slovenská dvojica až na 13. mieste, celkovo ich klasifikovali na 25. priečke.

Pre libereckých organizátorov mali byť preteky generálkou pred majstrovstvami sveta v klasických lyžiarskych disciplínach, ktoré sa tam uskutočnia presne o rok - v druhej polovici februára 2009. Extrémne teplé počasie im však urobilo výrazný škrt cez rozpočet. "Všetci sme boli po príchode do Liberca prekvapení, na akých tratiach sa bude súťažiť. Je to v nadmorskej výške iba štyristo metrov, na otvorenom priestranstve, veľmi atypické miesto pre bežecké trate. Aj domáci českí bežci sa čudovali, prečo vybrali za miesto túto lokalitu. Nakoniec mali organizátori aj trochu šťastia, keď sa z piatka na sobotu ochladilo a mohli v noci na trate nastriekať nový sneh. To, čo doviezli z hôr, bolo špinavé, plné drobných kamienkov. Okruh dlhý necelé dva kilometre hovorí sám za seba. Bolo to len provizórne a celý čas bolo na spadnutie, či sa preteky vôbec uskutočnia. Nakoniec však bolo z toho celkom pekné podujatie," priblížil situáciu v stredisku Vesec Peter Bartoň.

Sklamaní boli aj lyžiari. "V piatok to vyzeralo veľmi zle, podmienky vôbec neboli regulárne. Sneh na trati bol špinavý, bolo v ňom množstvo kamienkov. Na druhý deň sa však organizátori pochlapili. Nočný mráz využili na výrobu nového snehu, dostriekali na trate takú vrstvu, ktorá všetku špinu prekryla. Stvrdlo to a preteky sa už išli na kvalitnej trati. Myslím, že urobili maximum. Nepríjemne sa s nimi zahralo počasie. Najmä vzhľadom k tomu by som to mohol hodnotiť ako z ich strany dobre zvládnuté. Pre mňa to už také dobré nebolo. Chcel som si vyskúšať trate na skiatlon, na ktorých sa o rok uskutočnia majstrovstvá sveta. Skiatlon sa nakoniec musel nahradiť skejtovou pätnástkou a aj tá bola o niečo kratšia. Podarilo sa im urobiť tisícdeväťstometrový okruh, ktorý sa zrejme na šampionáte vôbec nepoužije," neskrýval svoje rozčarovanie z nevydarenej generálky Martin Bajčičák - momentálna slovenská bežecká jednotka v kategórii mužov.

Spolu s Ivanom Bátorym už vo štvrtok odcestujú na takmer tri týždne do Škandinávie. Počas nadchádzajúceho víkendu ich oboch čaká vo švédskom Falune skiatlon, prvý marcový víkend budú súťažiť vo fínskom Lahti na pätnástke klasickou technikou a ďalší týždeň v Holmenkollene absolvujú maratón na 50 km skejtom. Do areálu na predmestí nórskej metropoly pricestuje za nimi aj Michal Malák, ktorý tak bude mať ďalšiu šancu na zisk svojich prvých bodov do celkovej klasifikácie SP.