XX. MS V LETOCH NA LYŽIACH V OBERSTDORFE – KONEČNÉ PORADIE SÚŤAŽE JEDNOTLIVCOV (PO ŠTYROCH ODSKÁKANÝCH KOLÁCH): 1. GREGOR SCHLIERENZAUER 835,4 BODU, 2. MARTIN KOCH (OBAJA RAK.) 824,7, 3. JANNE AHONEN

Lety na lyžiach: Schlierenzauer majstrom sveta

OBERSTDORF 23. februára (SITA) - Rakúsky reprezentant Gregor Schlierenzauer vybojoval zlatú medailu v súťaži jednotlivcov na XX. majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach na "mamuťom" mostíku HS-213 v ...

OBERSTDORF 23. februára (SITA) - Rakúsky reprezentant Gregor Schlierenzauer vybojoval zlatú medailu v súťaži jednotlivcov na XX. majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach na "mamuťom" mostíku HS-213 v nemeckom Oberstdorfe.

Iba 18-ročný rodák z Rumu (nar. 7. 1. 1990) sa tak stal najmladším svetovým šampiónom v letoch v histórii a po Arminovi Koglerovi (1979), Andreasovi Felderovi (1986) a Andreasovi Goldbergerovi (1996) štvrtým Rakúšanom s celkovým triumfom. Schlierenzauer dosiahol v dvojdňovej štvorkolovej súťaži výsledný súčet 835,4 bodu a pri svojej premiérovej účasti na MS v letoch a vôbec na "mamute" získal prekvapujúco, ale zaslúžene konečné prvenstvo.

Pre člena zlatého rakúskeho družstva z vlaňajších majstrovstiev sveta v skokoch na lyžiach v japonskom Sappore je to v Oberstdorfe najväčší individuálny úspech v doterajšej kariére. Schlierenzauer je zároveň prvým rakúskym "letcom", ktorý dokázal v Oberstdorfe na MS v letoch na lyžiach stáť na najvyššom stupni.

Pred "Schlierim" dokázali v tomto známom nemeckom dejisku zvíťaziť ešte Hans Georg Aschenbach z bývalej NDR (1973), Fín Jarri Puikkonen (1981), Ole Gunnar Fidjestöl z Nórska (1988) a Japonec Kazujoši Funaki (1998).

"Je to šialené, bláznivé, neuveriteľné, nemôžem tomu uveriť. Mám obrovskú radosť, to sa nedá slovami ani opísať. Splnil sa mi detský sen. Pred dvoma rokmi na šampionáte v letoch v domácom prostredí v Kulme som bol iba medzi divákmi a s údivom hľadel na tých najlepších. Dnes som sa stal v Oberstdorfe majstrom sveta. Chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli k tomuto víťazstvu," uviedol v prvej reakcii šťastný Gregor Schlierenzauer.

Rakúsky tínedžer je po Nemcovi Dieterovi Thomovi (rok 1990 v nórskom Vikersunde) druhým v histórii, kto získal zlato na MS v letoch pri svojom debute na mamuťom mostíku.

Na 2. mieste skončil pri umelom osvetlení v Oberstdorfe so stratou 10,7 bodu ďalší Rakúšan Martin Koch (824,7 bodu). Dvadsaťšesťročný špecialista na lety bol pred finálovým štvrtým pokusom ešte na líderskej pozícii, ale 201,5 metra mu napokon stačilo "len" na striebro.

"Už párkrát som mal víťazstvo na dosah, ale vždy som v poslednom skoku zaváhal. Bohužiaľ, aj tentoraz v Oberstdorfe som svoj záverečný pokus nezvládol. Je to obrovská škoda, keď dobre skáčete a napokon ste iba druhý. V tomto momente som dosť sklamaný, ale viem, že neskôr radosť zo striebra predčí moje súčasné sklamanie," skonštatoval po súťaži M. Koch.

Bronzovú medailu získal v Oberstdorfe 30-ročný "lietajúci" Fín Janne Ahonen (811,9 bodu), ktorý štyrmi vyrovnanými letmi a najmä po vydarenom sobotňajšom druhom súťažnom dni obsadil v konečnom účtovaní 3. priečku.

Päťnásobný víťaz prestížneho Turné štyroch mostíkov Ahonen si z MS v letoch odvezie domov už šiesty vzácny kov (bilancia: 0-5-1). Vedúci muž po piatkovom absolvovaní dvoch súťažných kôl Björn Einar Romören z Nórska zostal napokon bez medaily štvrtý, keď v sobotňajšom 3. a 4. pokuse nedosiahol na magickú dvojstovku (198,5 m, resp. 196,5 m), čo s výsledným súčtom 804,6 bodu znamenalo jeho zosun zo stupňov víťazov.

Držiteľovi najdlhšieho letu v histórii (239 metrov - v Planici v roku 2005) zostali iba oči pre plač. Najlepší poltucet dopĺňali po štvorkolovej súťaži jednotlivcov ďalší dvaja fínski letci - piaty bol Janne Happonen (801,7 b) a ako šiesteho v poradí klasifikovali Harriho Olliho (787,4 b). Suverén zimy a už istý víťaz Svetového pohára v skokoch na lyžiach 2007/2008 Thomas Morgenstern z Rakúska obsadil na MS v letoch 7. miesto (784,3 b). Jedinému slovenskému reprezentantovi Martinovi Mesíkovi sa nepodarilo postúpiť zo štvrtkovej podvečernej kvalifikácie do piatkovej hlavnej súťaže. V nej zaznamenali štatistici v piatok a sobotu spolu 41 pokusov na a za hranicu 200 metrov (podľa jednotlivých súťažných kôl postupne 12, 13, 8 a 8), len pätica pretekárov to dokázala vo všetkých štyroch súťažných kolách (Schlierenzauer, Koch, Ahonen, Happonen a Olli).

Tohtoročné XX. MS v letoch na lyžiach v nemeckom Oberstdorfe vyvrcholia v nedeľu dvojkolovou súťažou družstiev (1. kolo je na programe od 13.45 h), zlato obhajujú Nóri.

Výsledky - MS v letoch na lyžiach - Oberstdorf - súťaž jednotlivcov - konečné poradie po sobotňajšom druhom súťažnom dni (po štyroch odskákaných kolách):

1. Gregor Schlierenzauer 835,4 bodu (212 m/217,5 m/208,5 m/211,5 m), 2. Martin Koch (obaja Rak.) 824,7 (215,5 m/221 m/213 m/201,5 m), 3. Janne Ahonen (Fín.) 811,9 (210,5 m/206,5 m/209 m/208,5 m), 4. Björn Einar Romören (Nór.) 804,6 (214,5 m/213,5 m/198,5 m/196,5 m), 5. Janne Happonen 801,7 (202,5 m/210,5 m/201 m/207 m), 6. Harri Olli (obaja Fín.) 787,4 (200,5 m/204,5 m/200,5 m/206,5 m), 7. Thomas Morgenstern (Rak.) 784,3 (205 m/213,5 m/194,5 m/193,5 m), 8. Simon Ammann (Švajč.) 782,8 (208,5 m/195,5 m/205,5 m/199,5 m), 9. Adam Malysz (Poľ.) 778,0 (207,5 m/211,5 m/192,5 m/196 m), 10. Anders Jacobsen (Nór.) 775,3 (194,5 m/202,5 m/203 m/201,5 m),...Martin Mesík (SR) - nepostúpil z kvalifikácie do 1. súťažného kola medzi 40 najlepších skokanov-letcov.