Zlato v Oberstdorfe v tímovej súťaži do Rakúska

SITA|24. feb 2008 o 16:16

OBERSTDORF 24. februára (SITA) - Na jubilejných XX. majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach v nemeckom Oberstdorfe si zlatú medailu v nedeľňajšej súťaži družstiev na "mamuťom" mostíku HS-213 vybojovali ...

OBERSTDORF 24. februára (SITA) - Na jubilejných XX. majstrovstvách sveta v letoch na lyžiach v nemeckom Oberstdorfe si zlatú medailu v nedeľňajšej súťaži družstiev na "mamuťom" mostíku HS-213 vybojovali favorizovaní reprezentanti Rakúska, ktorí viedli aj po prvom kole. Kvarteto v zložení Martin Koch, Thomas Morgenstern, Andreas Kofler a Gregor Schlierenzauer získalo po ôsmich absolvovaných pokusoch celkovú známku 1553,3 bodu a zaslúžene sa tešilo z triumfu. Olympijskí víťazi z Turína 2006 a vlaňajší svetoví šampióni v skokoch na lyžiach zo Sappora Rakúšania tak dali zabudnúť na nevydarené tímové vystúpenie na predchádzajúcich MS v letoch, keď pred dvoma rokmi v domácom prostredí v Kulme obsadili až 4. priečku. Osemnásťročný Gregor Schlierenzauer sa s dvoma primátmi stal najúspešnejším účastníkom tohtoročného šampionátu v letoch, keďže v sobotu oslavoval svoje víťazstvo v individuálnej súťaži.

V konkurencii trinástich krajín skončili v nedeľu v Oberstdorfe na konečnom 2. mieste Fíni (1477,0 b), štvorica Janne Happonen, Harri Olli, Matti Hautamäki a Janne Ahonen stratila na víťazných Rakúšanov až 76,2 bodu. Bronzové medaily patria reprezentantom Nórska (1453,2 b). "Vikingovia" mali s kvartetom Björn Einar Romören, Anders Bardal, Tom Hilde a Anders Jacobsen vyššie ambície, po prvom súťažnom kole boli druhí, ale v celkovej klasifikácii napokon klesli až za Fínov na tretí stupienok. Nóri tak nedokázali zopakovať prvenstvo z doterajších dvoch súťaží družstiev na MS v letoch v histórii, keď v roku 2004 v slovinskej Planici i v spomenutom Kulme 2006 nenašli premožiteľa. Vo výbornej atmosfére v Oberstdorfe sa domáci Nemci museli v nedeľu uspokojiť s nepopulárnou 4. pozíciou (1361,7 b), Rusko sa potešilo z prekvapujúceho 5. miesta (1308,1 b), najlepší poltucet uzatváralo veľmi solídne sa prezentujúce Česko (1298,9 b). Do finálového druhého súťažného kola sa prebojovalo v Oberstdorfe aj Japonsko (konečné 7. miesto - 1241,2 b) a Francúzsko (8. priečka - 1196,2 b), naopak tímová súťaž sa už po absolvovaní prvého kola predčasne skončila pre deviate v poradí Švajčiarsko (602,9 b), ďalej Poľsko (573,8 b), Švédsko (527,9 b), Slovinsko (509,3 b) a tiež Kazachstan (508,5 b).

MS v letoch na lyžiach - Oberstdorf - súťaž družstiev - nedeľa - konečné poradie (po dvoch odskákaných súťažných kolách):

1. Rakúsko (Martin Koch, Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer) 1553,3 bodu, 2. Fínsko (Janne Happonen, Harri Olli, Matti Hautamäki, Janne Ahonen) 1477,0, 3. Nórsko (Björn Einar Romören, Anders Bardal, Tom Hilde, Anders Jacobsen) 1453,2, 4. Nemecko (Georg Späth, Michael Uhrmann, Martin Schmitt, Michael Neumayer) 1361,7, 5. Rusko (Dmitrij Vasiliev, Iľja Rosliakov, Pavel Karelin, Denis Kornilov) 1308,1, 6. Česko (Antonín Hájek, Roman Koudelka, Jan Matura, Borek Sedlák) 1298,9, 7. Japonsko (Daiki Ito, Noriaki Kasai, Taku Takeuči, Šohhei Točimoto) 1241,2, 8. Francúzsko (Vincent Descombes Sevoie, David Lazzaroni, Pierre Emanuel Robe, Emanuel Chedal) 1196,2 (týchto osem krajín postúpilo do druhého súťažného kola), 9. Švajčiarsko 602,9, 10. Poľsko 573,8, 11. Švédsko 527,9, 12. Slovinsko 509,3, 13. Kazachstan 508,5 (týchto päť krajín nepostúpilo do druhého súťažného kola).