Bajčičák zabodoval

Sportnet|25. feb 2008 o 00:00

Najlepší slovenský bežec na lyžiach vo svojom obľúbenom skiatlone spadol, no aj tak skončil 19.

FALUN, BRATISLAVA. Najlepší slovenský bežec na lyžiach Martin Bajčičák obsadil v sobotňajšom skiatlone na 30 km vo švédskom Falune 19. miesto a do hodnotenia Svetového pohára si pripísal ďalších 12 bodov.

Preteky vyhral český reprezentant Lukáš Bauer. Posilnil si tak vedúce postavenie v súboji o veľký krištáľový pohár – pred druhým Nemcom René Sommerfeldtom má už vyše 400-bodový náskok.

Vo svojej najobľúbenejšej disciplíne mal Bajčičák na prvom úseku klasickou technikou v tlačenici pád, ktorý ho obral o lepšie umiestenie. Pri výmene lyží bol až na 43. mieste.

Potom sa vo voľnej technike posunul medzi špičku a šesť kilometrov pred cieľom bol v stúpaní na najvyšší kopec na trati dokonca tretí.

„Stálo ma veľa úsilia, kým som sa po páde dotiahol do vedúcej skupiny,“ povedal z Falunu Bajčičák. „V predposlednom okruhu voľnou technikou som ešte myslel na trhák, no v závere mi došli sily. Cítil som bolesti v pravom boku.“

Druhý slovenský bežkár Ivan Bátory dobehol až na 44. miesto, ďaleko za bodovanou tridsiatkou.

V pretekoch žien triumfovala Nórka Astrid Jacobsenová, stratu v celkovom poradí SP na vedúcu Fínku Virpi Kuitunenovú tak znížila na 31 bodov.

Slovenská reprezentantka Alena Procházková vyšla na 37. mieste bodovo naprázdno.(tvo)

Skiatlon mužov na 30 km

1. Bauer (ČR) 58:20,7 min, 2. Gjerdalen (Nór.) +0,7 s, 3. Sodergren (Švéd.) +5,8, 4. Dolidovič (Biel.) +8,2, 5. Sommerfeldt (Nem.) +9,6, 6. Ostensen (Nór) +9,6 ...19. BAJČIČÁK (SR) +24,3, 44. BÁTORY (SR) +3:24,8. Poradie v SP (24): 1. Bauer 1096, 2. Sommerfeldt 688, 3. Hetland 602, ...34. BAJČIČÁK 154, ...88. BÁTORY 24.

Štafeta 4 x 10 km, muži: 1. Nórsko II. (Sundby, Jespersen, Eilifsen, Northug) 1:40:18,2 h, 2. Nórsko I. +1,0 s, 3. Česko +1,7.

Skiatlon žien na 15 km

1. Jacobsenová (Nór.) 41:34,2, 2. Bjorgenová (Nór.) +5,9 s, 3. Saarinenová (Fín.) +14,3, 4. Valbusová (Tal.) +14,9, 5. Hanssonová (Švéd.) +15,0, ...37. PROCHÁZKOVÁ (SR) +2:24,8. Celkové poradie v SP (24): 1. Kuitunenová 1001, 2. Jacobsenová 970, 3. Kallová (Švéd.) 901, ...28. PROCHÁZKOVÁ 189.

Štafeta 4 x 5 km, ženy: 1. Nórsko I. (Tyldumová, Jacobsenová, Steirová, Bjorgenová) 56:29,7 min, 2. Fínsko +30,9 s, 3. Nemecko +55,7.

Slovensko nemalo v štafetách zastúpenie.