Američanka s rakúskym zázemím a splneným snom

SITA|25. feb 2008 o 09:58

WHISTLER 25. februára (SITA) - Americká zjazdárka Lindsey Vonnová prežíva podľa vlastných slov životné obdobie ako zo sna. V septembri sa vydala a dobrovoľne zbavila mena Kildowová, ktorým sa predvlani ...

WHISTLER 25. februára (SITA) - Americká zjazdárka Lindsey Vonnová prežíva podľa vlastných slov životné obdobie ako zo sna. V septembri sa vydala a dobrovoľne zbavila mena Kildowová, ktorým sa predvlani etablovala v zjazdárskej špičke. Teraz už so získaným priezviskom Vonnová (vzala si o 9 rokov staršieho bývalého amerického olympionika Thomasa Vonna) si vo Svetovom pohári v predstihu zabezpečila malý glóbus za prvenstvo v hodnotení zjazdu. Dvadsaťtriročná rodáčka zo St. Paul v Minnesote ziskom cennej trofeje nadviazala na rovnaký úspech svojej krajanky Picabo Streetovej spred 12 rokov, no rada by ešte hlbšie načrela do úspešnej minulosti. V sezóne 1982/83 brala Tamara McKinneyová ako zatiaľ posledná Američanka veľký glóbus za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári. Vonnová by mohla byť jej nasledovníčkou, zatiaľ má na čele k dobru 54 bodov pred Rakúšankou Nicole Hospovou. "Je to niečo úžasné. Moje pocity sú veľkolepé. Od detstva som snívala o takomto úspechu a teraz sa mi to splnilo. Zdá sa mi však, že ešte chcem snívať ďalej," uviedla po piatkových pretekoch v kanadskom Whistleri, kde obsadila s najtesnejším odstupom jednej stotiny za Švajčiarkou Nadiou Stygerovou 2. miesto a definitívne si tým privlastnila zjazdársky glóbus.

Vonnová sa prvýkrát postavila na lyže ako trojročná. V siedmich absolvovala prvú súťaž a o dva roky neskôr sa už na lyžiach pohybovala aj na medzinárodnej úrovni. Jej talent bol taký veľký, že rodina sa rozhodla presťahovať do hornatejšieho Vailu v Colorade, ktorý je jedným z hlavných centier zjazdového lyžovania v USA. Potom už udalosti nabrali rýchly spád. V roku 1999 ako 14-ročná triumfovala ako prvá Američanka na neoficiálnych žiackych majstrovstvách sveta Trofeo Topolino v slalome. Pri olympijskom debute v Salt Lake City 2002 skončila šokujúco šiesta v kombinácii, no neskôr sa preorientovala najmä na zjazd. O rok neskôr už v kráľovskej disciplíne vybojovala striebro na juniorskom svetovom šampionáte vo Francúzsku. V roku 2004 sa po prvý raz dostala na pódium v pretekoch Svetového pohára v Cortine d´Ampezzo a od ďalšieho roku je už prakticky stálou členkou svetovej špičky v kĺzavých disciplínach. Na konte má 12 víťazných pretekov v SP, z toho deväť v zjazde. Vlani vo švédskom Aare si vybojovala prvé dve medaily z majstrovstiev sveta dospelých v zjazde a super G, obe mali strieborný lesk. "Lanská sezóna mi nevyšla úplne podľa predstáv. Bola poznačená následkami zranenia," tvrdí po čase a optimisticky dodáva: "Teraz je to super a myslím už aj dopredu. Vo Whistleri bude o dva roky olympiáda a keď sa vyvarujem drobných chybičiek z piatkového zjazdu, mohlo by sa to tam skončiť mojím úspechom."

Sympatická Američanka o sebe tvrdí, že je svetoobčiankou. O presídlení z rovinatej Minnesoty do Vailu už bola reč. Teraz býva oficiálne v Park City, ale byt má aj v rakúskom Tirolsku, konkrétne v Kirchbergu a na radosť rakúskych žurnalistov sa už výborne naučila po nemecky. Je to najmä preto, že jej najbližší spolupracovníci sú Rakúšania: zjazdársky tréner Alex Hödlmoser, kondičný tréner Martin Hager a fyzioterapeut Oliver Saringer. Okrem toho má ešte aj rakúskeho sponzora Red Bull, ktorý, ako sama tvrdí, je tiež "spoluzodpovedný" za jej úspechy.

Boj o veľký glóbus podľa Vonnovej rozhodne lepšia fyzická pripravenosť. "Je to celosezónny maratón, ktorý sa nedá natrénovať. Základom však je, aby ste v lete dobre popracovali na kondícii. To sa vám potom v zime vráti," tvrdí Američanka. Svoje zotrvanie v boji o celkový primát až do samého konca však považuje za malý zázrak. "Ako dieťa som myslela len na rýchlosť. O tom, ako sa jazdí obrovský slalom, som pred pár rokmi ešte nemala ani potuchy. Dnes už o sebe môžem povedať, že som lyžiarkou pre všetky typy pretekov."

A čo si pani Vonnová myslí o tom, že sa môže stať nástupkyňou legendy McKinneyovej? "Keď ona vyhrala Svetový pohár, ešte som ani nebola na svete. Teraz mi to celé pripadá ako niečo neskutočné. A keď ešte zostane na prvom mieste aj Bode Miller, bol by to zrejme historický rok pre americké zjazdové lyžovanie," uzavrela osem pretekov pred koncom sezóny kandidátka na veľký glóbus číslo 1.


Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Američanka s rakúskym zázemím a splneným snom