Triumfy Glörsena a Crawfordovej, Procházková 17.

SITA|1. mar 2008 o 13:46

LAHTI 1. marca (SITA) - Víťazstvá v šprinte voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Lahti si vybojovali medzi mužmi Nór Anders Glörsen a v kategórii žien Chandra Crawfordová ...

LAHTI 1. marca (SITA) - Víťazstvá v šprinte voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Lahti si vybojovali medzi mužmi Nór Anders Glörsen a v kategórii žien Chandra Crawfordová z Kanady. Slovenka Alena Procházková skončila vo štvrťfinále, v ktorom dobehla do cieľa štvrtá, celkovo ju klasifikovali na 17. priečke. Davorín Škvaridlo v kvalifikácii mužov neuspel.

Bronzový z juniorských majstrovstiev sveta spred dvoch rokov v slovinskom Kranji 21-ročný Anders Glörsen postúpil z kvalifikácie až zo 14. pozície, vo vyraďovacích bojoch však perfektne využil svoje taktické schopnosti a už iba víťazil. Dosiahol svoje druhé prvenstvo v pretekoch tohto rangu v kariére a potvrdil, že Nórsko patrí v tejto disciplíne medzi absolútnu svetovú elitu. Spoločnosť na stupňoch víťazov mu robili strieborný Andrew Newell z USA, ktorý v kvalifikácii zabehol suverénne najrýchlejší čas a ďalší z plejády vynikajúcich šprintérov z krajiny Vikingov Ola Vigen Hattestad. V kategórii mužov štartoval aj Slovák Davorín Škvaridlo. V kvalifikácii zabehol až 79. najrýchlejší čas a do vyraďovacích bojov tak nepostúpil.

Dvadsaťštyriročná nečakaná olympijská víťazka v tejto divácky atraktívnej disciplíne z Turína 2006 Chandra Crawfordová vyhrala preteky Svetového pohára takisto po druhý raz v kariére. V kvalifikácii zabehla až 18. čas, ale vo štvrťfinále, semifinále i finále nenašla premožiteľku. Druhá skončila Ruska Natalia Matvejevová, bronz si vybojovala Evi Sachenbacherová-Stehleová z Nemecka. Slovenka Alena Procházková dosiahla v kvalifikácii rovnako ako v stredajšom šprinte klasickou technikou v Štokholme ôsmy najrýchlejší čas. Vo štvrťfinále v pre ňu slabšej voľnej technike však skončila až štvrtá, do semifinálového tucta šprintérok sa tak neprebojovala a vo výsledkovej listine figurovala na konečnom 17. mieste. Do celkovej klasifikácie Svetového pohára i hodnotenia šprintu jej tak pribudlo na konto 14 bodov.

Výsledky - šprint voľnou technikou:

MUŽI:

A-finále:

1. Anders Glörsen (Nór.) 2:43,5 min, 2. Andrew Newell (USA) +0,4 s, 3. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +0,6, 4. Björn Lind (Švéd.) +1,0, 5. Devon Kershaw (Kan.) +1,1, 6. Dušan Kožíšek (ČR) +6,7

B-finále:

1. (7. miesto celkovo) Tor Arne Hetland (Nór.) 2:43,1 min, 2. (8.) Sami Juhojärvi (Fín.) +0,3 s, 3. (9.) Matias Strandvall (Fín.) +0,4, 4. (10.) Olli-Pekka Tolvanen (Fín.) +0,6, 5. (11.) Petter Northug (Nór.) +2,6, 6. (12.) Roddy Darragon (Fr.) +5,7, ... 79. Davorín Škvaridlo (nepostúpil z kvalifikácie)

ŽENY:

A-finále:

1. Chandra Crawfordová (Kan.) 2:37,7 min, 2. Natalia Matvejevová (Rus.) +0,5 s, 3. Evi Sachenbacherová-Stehleová (Nem.) +0,9, 4. Petra Majdičová (Slovin.) +1,0, 5. Kikkan Randalová (USA) +1,7, 6. Marit Björgenová (Nór.) +11,6

B-finále:

1. (7. miesto celkovo) Manuela Henkelová (Nem.) 2:37,9 min, 2. (8.) Charlotte Kallová (Švéd.) +0,2 s, 3. (9.) Justyna Kowalczyková (Poľ.) +0,2, 4. (10.) Pirjo Muranenová (Fín.) +0,3, 5. (11.) Riita-Liisa Roponenová (Fín.) +0,3, 6. (12.) Aino Kaisa Saarinenová (Fín.), ... 17. Alena Procházková (SR) - nepostúpila do semifinále

Domov»Zimné športy»Triumfy Glörsena a Crawfordovej, Procházková 17.