Ole Einar Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen (Autor: REUTERS)
SITA|6. mar 2008 o 11:46

V ruskom Chanty-Mansijsku prvenství pre Bjørndalena a Neunerovú.

CHANTY-MANSIJSK 6. marca (SITA) - V rýchlostných pretekoch, ktorými sa v ruskom Chanty-Mansijsku začalo predposledné 8. kolo tohtosezónnych bojov o krištáľový glóbus, triumfovali Nór Ole Einar Bjørndalen a Nemka Magdalena Neunerová.

Slovenskí reprezentanti na bodované priečky nedosiahli, najbližšie k nim bola Martina Halinárová, ktorá obsadila 32. miesto. Spolu s Jankou Gerekovou sa kvalifikovali do sobotných stíhacích pretekov. To sa však nepodarilo ani jednému z dvojice slovenských mužov Marek Matiaško a Pavol Hurajt, ktorí vo výsledkových listinách figurovali až v ôsmej desiatke.

Ole Einar Bjørndalen dosiahol na 10 km trati svoje jubilejné sté víťazstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Tridsaťštyriročný fenomenálny biatlonista, päťnásobný olympijský víťaz a desaťnásobný majster sveta, doteraz vyhral 81 pretekov jednotlivcov Svetového pohára v biatlone, jedny preteky v behu na lyžiach a osemnásťkrát bol členom zlatej štafety. V sibírskom stredisku sa prezentoval bezchybnou streľbou a tradične skvelým bežeckým výkonom. Jeho jediným konkurentom v pretekoch bol dvojnásobný majster sveta z februárového šampionátu vo švédskom Östersunde krajan Emil Hegle Svendsen, aj ten sa však musel nakoniec skloniť pred jeho záverečným špurtom. Hoci po druhej streľbe mal ešte štvorsekundový náskok, v cieli bol Björndalen pred ním o rovných desať sekúnd. "Je to pre mňa fantastický deň. Po majstrovstvách sveta som ochorel a v deň, keď som mal cestovať do Pjongčangu na predchádzajúce preteky Svetového pohára, začal som brať antibiotiká. Teraz si uvedomujem, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie do Kórey necestovať. Šesť-sedem dní som prakticky netrénoval, ale forma sa vrátila v pravý čas," povedal v cieli šťastný víťaz. Bronz si vybojoval domáci reprezentant Andrej Makovejev, ktorý si tým vyrovnal svoje kariérne maximum. Žltý dres lídra celkovej klasifikácie SP si upevnil práve víťazný Bjørndalen. Jeho najvážnejší konkurent v boji o vzácnu trofej Rus Dmitrij Jarošenko skončil piaty. Nór však už definitívne získal malý krištáľový glóbus pre najlepšieho v hodnotení rýchlostných pretekov.

Slováci sa do bodovanej tridsiatky nedostali. Marek Matiaško zlyhal predovšetkým bežecky. Jedinú streleckú chybu urobil na druhej položke v stoji. Aj tak však obsadil v 84-člennom štartovom poli až 76. miesto, keď za víťazom zaostal o takmer tri a pol minúty. Pavol Hurajt preteky veľmi dobre rozbehol. Na prvom medzičase bol dokonca rýchlejší ako Björndalen, ale jeho nádeje zhasli už na prvej streľbe v ľahu, kde z piatich terčov trafil iba dva. Na druhej položke v stoji nechal stáť ďalšie dva terče a s piatimi trestnými okruhmi nakoniec skončil na

78. priečke. Znamená to, že do sobotných stíhacích pretekov sa nekvalifikovali a 8. kolo SP v Chanty-Mansijsku sa pre nich predčasne skončilo.

V rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km zvíťazila 21-ročná Nemka Magdalena Neunerová. Šesťnásobná majsterka sveta otvorila tým druhú desiatku svojich triumfov v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus. Od svojho štartu figurovala na medzičasoch na prvom mieste, iba po druhej streľbe v stoji, kde netrafila jeden terč a musela absolvovať trestný okruh, na chvíľu prepustila túto pozíciu líderke SP Francúzke Sandrine Baillyovej. Tradične skvelým bežeckým výkonom sa však v záverečnom okruhu opäť dostala na čelo a v cieli mala pred striebornou bezchybne strieľajúcou Baillyovou vyše desaťsekundový náskok. Bronz patrí Ruske Albine Achatovovej.

Boj o hlavnú trofej i malý glóbus za prvenstvo v hodnotení disciplíny v kategórii žien sa po týchto pretekoch ešte výraznejšie zdramatizoval. Prvú pozíciu v oboch rebríčkoch si udržala Baillyová, ale o novej majiteľke SP sa bude rozhodovať v zostávajúcich pretekoch.

V 74-člennom štartovom poli boli aj dve Slovenky, ale ani jedna z nich na bodované pozície nedosiahla. Martina Halinárová obsadila 32. priečku, za posledným bodovaným 30. miestom zaostala o 3,7 s. Janku Gerekovú klasifikovali na 52. mieste. Obe sa tak kvalifikovali do sobotných stíhacích pretekov na 10 km.

Výsledky - rýchlostné preteky:

MUŽI:

1. Ole Einar Bjørndalen (Nór.) 25:24,9 min (0 trestných okruhov), 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +10,0 (0), 3. Andrej Makovejev (Rus.) +32,5 (1), 4. Ondřej Moravec (ČR) +40,8 (0), 5. Dmitrij Jarošenko (Rus.) +49,4 (2), 6. Nikolaj Kruglov (Rus.) +59,2 (3), 7. Björn Ferry (Švéd.) +1:03,7, 8. Rune Brattsveen (Nór.) +1:14,8 (1), 9. Ronny Hafsas (Nór.) +1:16,2 (2), 10. Alexej Čurin (Rus.) +1:17,9 (0), ... 76. Marek Matiaško +3:26,1 (1), 78. Pavol Hurajt (obaja SR) +4:02,9 (5)

ŽENY:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 21:46,5 min, (1 trestný okruh), 2. Sandrine Baillyová (Fr.) +10,1 s (0), 3. Albina Achatovová (Rus.) +16,0 (0), 4. Kathrin Hitzerová (Nem.) +23,5 (1), 5. Andrea Henkelová (Nem.) +35,3 (1), 6. Solveig Rogstadová (Nór.) +49,9 (0), 7. Darja Domračevová (Biel.) +1:00,6 (1), 8. Oľga Anisimovová (Rus.) +1:04,9 (0), 9. Michela Ponzová (Tal.) +1:05,3 (0), 10. Jekaterina Jurievová (Rus.) +1:10,2 (2), ... 32. Martina Halinárová +2:05,1 (1), 52. Janka Gereková (obe SR) +2:54,3 (3)

Poradie vo SP po 21 pretekoch (z 26 naplánovaných):

MUŽI:

1. Ole Einar Bjørndalen (Nór.) 785 bodov, 2. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 626, 3. Emil Gegle Svendsen (Nór.) 541, 4. Maxim Čudov (Rus.) 541, 5. Björn Ferry (Švéd.) 501, 6. Michael Greis (Nem.) 486, 7. Halvard Hanevold (Nór.) 431, 8. Ivan Čerezov (Rus.) 405, 9. Alexander Wolf (Nem.) 385, 10. Daniel Graf (Nem.) 372, ... 53. Pavol Hurajt 44, 71. Marek Matiaško 16, 83. Matej Kazár (všetci SR) 8

ŽENY:

1. Sandrine Baillyová (Fr.) 684 bodov, 2. Andrea Henkelová (Nem.) 664, 3. Magdalena Neunerová (Nem.) 658, 4. Kati Wilhelmová (Nem.) 590, 5. Jekaterina Jurievová (Rus.) 547, 6. Martina Glagowová (Nem.) 544, 7. Tora Bergerová (Nór.) 528, 8. Helena Jonssonová (Švéd.) 455, 9. Svetlana Slepcovová (Rus.) 436, 10. Michela Ponzová (Tal.) 406, ... 44. Martina Halinárová 70, 74. Petra Slezáková 2, 76. Janka Gereková (všetky SR) 1

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (po deviatich pretekoch z 10 naplánovaných):

MUŽI:

1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 365 bodov - už istý víťaz, 2. Dmitrij Jarošenko (Rus.) 291, 3. Björn Ferry (Švéd.) 222, 4. Michael Greis (Nem.) 203, 5. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 203, 6. Daniel Graf (Nem.) 184, 7. Maxim Čudov (Rus.) 182, 8. Andreas Birnbacher (Nem.) 160, 9. Halvard Hannevold (Nór.) 157, 10. Nikolaj Kruglov (Rus.) 157, ... 55. Pavol Hurajt 20, 78. Marek Matiaško (obaja SR) 1